Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ମହିଳାଙ୍କ ଆଙ୍ଗୁଠିର ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ ଏବଂ ସେଗୁଡିକର ପ୍ରତିରୋଧ |

ମହିଳାଙ୍କ ଆଙ୍ଗୁଠିର ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ ଏବଂ ସେଗୁଡିକର ପ୍ରତିରୋଧ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 17/7/2020

ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ହେତୁ ଭଣ୍ଡି ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ କୃଷକମାନେ ଉପଯୁକ୍ତ ସୁବିଧା ପାଇନାହାଁନ୍ତି | ଭଲ ଅମଳ ପାଇଁ ଉଦ୍ଭିଦ ରୋଗକୁ ମୁକ୍ତ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଉପଯୁକ୍ତ ପରିଚାଳନା ସହିତ, ଆପଣ ଲେଡି ଆଙ୍ଗୁଠିକୁ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ |

ମହିଳାଙ୍କ ଆଙ୍ଗୁଠିର କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ |

  • ହଳଦିଆ ଶିରା ମୋଜାଇକ୍ ଜୀବାଣୁ: ଏହି ରୋଗକୁ ହଳଦିଆ ଶିରା ମୋଜାଇକ୍ ଜୀବାଣୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଧଳା ମାଛି ଦ୍ୱାରା ଏହି ରୋଗ ବ୍ୟାପିଥାଏ। ଏହି ରୋଗରେ ପତ୍ରରେ ହଳଦିଆ ଦାଗ ଦେଖାଯାଏ | ରୋଗ ଆଗକୁ ବ, ଼ିବା ସହିତ ଫଳଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ବ growing ିବା ବନ୍ଦ କରିଦିଏ | ବର୍ଷା during ତୁରେ ଏହି ରୋଗର ମାତ୍ରା ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ। ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ଉଦ୍ଭିଦ ଫୁଲ ଫୁଟିବା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପରେ ଏକର ଜମିରେ 60 ଗ୍ରାମ ଆସେଟାମିପ୍ରିଡ୍ 20 ସ୍ପ୍ରେ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ 10 ଦିନ ପରେ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ଅପକ୍ରିଟ୍ ବିହନ ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଇମିଡାକ୍ଲୋରପିଡ୍ ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ ହାରରେ grams ୦ ଗ୍ରାମ୍ ବିହନ ବୁଣିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରିବ |

  • ପାଉଡର ମିଲ୍ଡେ: ଏହି ରୋଗ ହେତୁ ଧଳା ରଙ୍ଗର ପାଉଡର ଦାଗ ଗଛର ପତ୍ର ଏବଂ ଡାଳରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଲାଗେ | ରୋଗ ଆଗକୁ ବ, ଼ିବା ସହିତ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଖସିଯାଏ | ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ, ଲିଟର ପାଣିରେ 2 ମିଲି ହେକ୍ସାକୋନାଜୋଲ 5% EC କିମ୍ବା 3 g ସଲଫର 80% WP କିମ୍ବା 2 ମିଲି ଡିନୋକାପ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ , 10 ରୁ 12 ଦିନ ବ୍ୟବଧାନରେ ପୁନ - ସ୍ପ୍ରେ କରାଯାଇପାରିବ |

  • ଆର୍ଦ୍ରତା: ଏହି ରୋଗ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଷ୍ଟେମ୍ କଳା ହୋଇଯାଏ | ଏହା ଦ୍ plants ାରା ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ କିମ୍ବା ଶୁଖିଯାଏ | ଫଳସ୍ୱରୂପ ଅମଳ କମିଯାଏ | ପରିବେଶରେ ଅଧିକ ଆର୍ଦ୍ରତା ଥିବାବେଳେ ଏହି ରୋଗ ବ growing ିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ , ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମରେ 2 ଗ୍ରାମ ଥିରାମ ସହିତ ବିହନକୁ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ | ଉପଯୁକ୍ତ ଦୂରତାରେ ଉଦ୍ଭିଦ ଲଗାନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା କ୍ଷେତରେ ବାୟୁ ପ୍ରବାହ ହୁଏ | ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ କ୍ଷେତରୁ ବାହାର କରନ୍ତୁ |

  • ମୂଳ ପୋକ: ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ମୂଳ ପୋକ | ଧୀରେ ଧୀରେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ହଳଦିଆ ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ | ଏହି ରୋଗରୁ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ, ବିହନ ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ , କିଲୋଗ୍ରାମରେ 2 ଗ୍ରାମ ବାଭିଷ୍ଟିନ ସହିତ ବିହନକୁ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ | କ୍ଷେତରେ ତୃଣକର ସଠିକ୍ ପରିଚାଳନା ବଜାୟ ରଖନ୍ତୁ | କ୍ଷେତରେ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କର ଏବଂ ଅଧିକ ଜଳସେଚନରୁ ଦୂରେଇ ରୁହ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
भिन्डी:दहिया रोग/ मिलीबग
भिन्डी:दहिया रोग/ मिलीबग

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook