Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ମେ ମାସରେ ଏହି କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ କର, ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅମଳ ହେବ |

ମେ ମାସରେ ଏହି କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ କର, ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅମଳ ହେବ |

लेखक - Lohit Baisla | 9/5/2021

ଭଲ ଅମଳ ପାଇବା ପାଇଁ, ମେ ମାସରେ ଅନେକ ଜିନିଷକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହି ମାସରେ ଅନେକ ଫସଲ ବୁଣିବା ପାଇଁ କ୍ଷେତର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଏ | ଏହା ସହିତ, ଏହି ସମୟ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉପଯୁକ୍ତ | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଜଣେ କୃଷକ ଏବଂ ଭଲ ଫସଲ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଭଲଭାବେ ପ read ନ୍ତୁ | ଏଠାରୁ ଆପଣ ମେ ମାସରେ ହେବାକୁ ଥିବା କେତେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

ମେ ମାସରେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ହେବ |

  • କ୍ଷେତର ପ୍ରସ୍ତୁତି: ଫସଲ ଚାଷ ପୂର୍ବରୁ କ୍ଷେତର ପ୍ରସ୍ତୁତି ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ | କ୍ଷେତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାବେଳେ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ ପୃଥିବୀ ଟର୍ନ ହଳ ସହିତ ଥରେ ଗଭୀର ହଳ କରିବା | ଏହା କ୍ଷେତରେ ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ତୃଣକ ଏବଂ କ୍ଷତିକାରକ କୀଟମାନଙ୍କୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେବ | ରବି ଫସଲର ଅମଳ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ରବି ଫସଲ ଅମଳ ଶେଷ ହୋଇଛି | ରବି ଫସଲକୁ କିଛି ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ ଶୁଖାଇବା ପରେ, ମେ ମାସରେ ଫସଲକୁ ଧୋଇବା ଏବଂ ସଫା କରିବା କାମ କରନ୍ତୁ |

  • ଧାନ: ଏହା ଧାନ ର ଚାରା ଗୃହ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା opportune ସମୟ ହେଉଛି। ଧାନର ନର୍ସରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ, କ୍ଷେତକୁ ଭଲ ଭାବରେ ହଳ କରି, ମାଟିରେ ଭଜା କରି ଶଯ୍ୟା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ବିଛଣାର ଉପର ଭାଗରେ ବିହନ ବୁଣାଯାଏ | ମଞ୍ଜି ବୁଣିବା ପରେ ସୁସ୍ଥ ଉଦ୍ଭିଦ ପାଇବା ପାଇଁ ନର୍ସରୀରେ ମାଟି ଏବଂ ଗା d ଗୋବର ଖତ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ନର୍ସରୀରେ ଜଳସେଚନ ପାଇଁ ସ୍ପ୍ରିଙ୍କଲର ପଦ୍ଧତି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ନର୍ସରୀରେ ଡ୍ରେନେଜ୍ର ସଠିକ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ |

  • ଆଖୁ: ଆଖୁ ଫସଲରେ ତୃଣକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ତୃଣକ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଏ | ଏହା ସହିତ, ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ପତନରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ମାଟି ଯୋଗାନ୍ତୁ | ଫୁଲ ଫୁଟିବା ସମୟରେ ଆଖୁ ଫସଲକୁ ଜଳସେଚନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ୟୁରିଆର ଟପ୍ ଡ୍ରେସିଂ କରନ୍ତୁ |

  • କଖାରୁ ବର୍ଗ ଫସଲ: କଖାରୁ ବର୍ଗର ଫସଲରେ ତୃଣକ ଏବଂ ହୋଇଙ୍ଗ୍ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ମାଟିରେ ଆର୍ଦ୍ରତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଜଳସେଚନ କରନ୍ତୁ | ପ୍ରସ୍ତୁତ ଫଳ ଅମଳ କରନ୍ତୁ |

  • ଆମ୍ବ: ଏହି ସମୟରେ ଜଳର ଅଭାବ ଫଳ ହ୍ରାସ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଫଳ ହ୍ରାସ ନହେବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ପରିମାଣରେ ଜଳସେଚନ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ |

  • ଫସଲ ବୁଣିବା: ଏହି ସମୟରେ ମକା, ଜୋୱାର, ଗା cow, କଦଳୀ, ଅଦା, ଆର୍ବି ଇତ୍ୟାଦି ଫସଲ ବୁଣନ୍ତୁ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଅମଳ ପରେ ପନିପରିବା କିପରି ସତେଜ ରଖାଯାଏ ତାହା ଏଠାରେ ଅଛି |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏହି ସୂଚନା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଖରେ ପହ can ୍ଚିପାରିବ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର | କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
संबंधित वीडियो -
गर्मी में सब्जियों और फसलों को लू से कैसे बचाएं?

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook