Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ମେ ମାସରେ ଚାରା ଫସଲର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ |

ମେ ମାସରେ ଚାରା ଫସଲର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ |

लेखक - Lohit Baisla | 13/5/2021

ଗ୍ରୀଷ୍ମ during ତୁରେ ସବୁଜ ଚାରା ଅଭାବ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ କୃଷକ ରବି ଫସଲ ଅମଳ ପରେ ଏବଂ ଖରିଫ ଫସଲ ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଚାରା ଫସଲ ଚାଷ କରନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ଚାରା ଫସଲର ଚାଷ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ସମୟରେ ଏହି ଫସଲର ଯତ୍ନ ସହ ଜଡିତ ସୂଚନା ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଆସନ୍ତୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ମେ ମାସରେ ଚାରା ଫସଲର ଯତ୍ନ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା |

ମେ ମାସରେ ଚାରା ଫସଲର ଯତ୍ନ |

  • ଗା ow ପିଆ: ଗା cow ଫସଲରେ ବିହନ ବୁଣିବାର 40 ରୁ 50 ଦିନ ପରେ ଗଛରେ ପୋଡା ଦେଖାଯାଏ | ଫେବୃଆରୀ-ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଏହାକୁ ଚାଷ କରୁଥିବା କୃଷକମାନେ ଏହି ସମୟରେ ବିନ୍ସ ଅମଳ କରିପାରିବେ | କଦଳୀ ଅମଳ କରିବା ପରେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ଅମଳ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ସବୁଜ ଚାରା ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ କ୍ଷେତରେ ଅବଶିଷ୍ଟ ଫସଲ ହଳ କରି ମାଟିରେ ମିଶାନ୍ତୁ | ଏହା ମାଟିର ଉର୍ବରତା ବୃଦ୍ଧି କରେ |

  • ରିଜ୍କା: ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଏହା ବୁଣାଯାଏ | ଯଦି ଆପଣ ସବୁଜ ଚାରା ପାଇଁ ରିଜ୍କା ଚାଷ କରିଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଜୁନ୍ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖାଇବାକୁ ପାଇପାରିବେ | ମେ ମାସରେ ଅମଳ ପରେ ଜଳସେଚନ କରନ୍ତୁ | ଏହି କାରଣରୁ, ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଶୀଘ୍ର ବିକଶିତ ହୁଏ ଏବଂ 20 ରୁ 25 ଦିନ ପରେ ଅର୍ଥାତ୍ ଜୁନ୍ ମାସରେ, ଫସଲ ପୁନର୍ବାର ଅମଳ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ |

  • ମକା: ଗ୍ରୀଷ୍ମ season ତୁରେ ସବୁଜ ଚାରା ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ମକା ଚାଷ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ | ଏହାକୁ ମେ ମାସରୁ ଜୁନ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୁଣିବା ଉଚିତ୍ |

  • ନାପିଆର୍ ଘାସ: ଥରେ ଲଗାଇଲେ ନାପିଆର୍ ଘାସକୁ ଚାରି ରୁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଜ ଚାରା ମିଳିପାରିବ | ତେଣୁ କୃଷକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ଲୋକପ୍ରିୟତା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | କ୍ଷୀର ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ | ଏହା ଅନ୍ୟ ଫସଲ ସହିତ ସହଜରେ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | ବିହନ ବୁଣିବାର ପ୍ରାୟ 50 ଦିନ ପରେ ପ୍ରଥମ ଅମଳ ପାଇଁ ଫସଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଏହା ପରେ, ଏହାକୁ 25 ରୁ 30 ଦିନ ବ୍ୟବଧାନରେ ଅମଳ କରନ୍ତୁ | ମେ ମାସରେ ଅମଳ ପରେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଭଲ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଜଳସେଚନ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଏଠାରୁ ସବୁଜ ଚାରା ପାଇଁ ସୁଦାନର ଚାଷ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
सूडान की खेती : पशुओं के लिए हरे चारे की होगी पूर्ति
सूडान की खेती : पशुओं के लिए हरे चारे की होगी पूर्ति
संबंधित वीडियो -
गर्मी में करें इस फसल की खेती, नहीं होगी हरे चारे की कमी

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook