Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ମାରିଗୋଲ୍ଡ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ପଦ୍ଧତି |

ମାରିଗୋଲ୍ଡ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ପଦ୍ଧତି |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 8/8/2021

ମାରିଗୋଲ୍ଡ ଫୁଲ ଏବଂ ପତ୍ରର ଅନେକ medic ଷଧୀୟ ଗୁଣ ଅଛି | ତେଣୁ, ଅନ୍ୟ ଫୁଲ ତୁଳନାରେ ମାରିଗୋଲ୍ଡ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକ କମ୍ | ତଥାପି, କିଛି ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକ ଅଛି ଯାହା ମାରିଗୋଲ୍ଡ ଉଦ୍ଭିଦ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ମାରିଗୋଲ୍ଡ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଭଲଭାବେ ପ read ନ୍ତୁ | ଏଠାରୁ ଆପଣ ମାରିଗୋଲ୍ଡ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ଉପାୟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ | ଆସନ୍ତୁ ଏହି ବିଷୟ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା |

  • ଓଦା ପୋକ ରୋଗ: ଏହି ରୋଗ ମୁଖ୍ୟତ small ଛୋଟ ନର୍ସରୀ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଡାଳ କଳା ହୋଇଯାଏ ଏବଂ କ୍ଷୟ ହେବାକୁ ଲାଗେ | ଏହି ରୋଗରୁ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ, ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ, ଥିରାମ ସହିତ ବିହନ ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମରେ 3 ଗ୍ରାମରେ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ |

  • ପାଉଡର ମୃଦୁ ରୋଗ: ଏହି ରୋଗକୁ ପାଉଡର ମୃଦୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଡାଳ, ପତ୍ର ଏବଂ ଫୁଲରେ ଏକ ଧଳା ପାଉଡର ଆବରଣ ଦେଖାଯାଏ | ଏହି ରୋଗ ଆଗକୁ ବ, ଼ିବା ସହିତ ଗୁଣ୍ଡ ଫୁଲ ଫୁଟିବ ନାହିଁ | ଉଦ୍ଭିଦମାନଙ୍କୁ ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ 1 ମିଲି ହେକ୍ସାକୋନାଜୋଲ 5% କିମ୍ବା 3 ଗ୍ରାମ ସଲଫର 80 ପ୍ରତିଶତ WP ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, 12 ରୁ 15 ଦିନର ବ୍ୟବଧାନରେ 2 ରୁ 3 ସ୍ପ୍ରେ ନିଅନ୍ତୁ |

  • ହ୍ White ାଇଟଫ୍ଲାଇ: ଏହି କୀଟ ପତ୍ରର ପତ୍ର ଚୋବାଇ ଉଦ୍ଭିଦକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ସଙ୍କୁଚିତ ହେବାକୁ ଲାଗେ | କିଛି ସମୟ ପରେ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଲାଲ ହୋଇ ପଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏହି ରୋଗ ଆଗକୁ ବ plant ଼ିବା ସହିତ ଉଦ୍ଭିଦ ବୃଦ୍ଧି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ। ଧଳା ମାଛିଙ୍କ ପାଇଁ 4 ରୁ 6 ଫେରୋମୋନ୍ ଜାଲ ଭୂମିରେ ରଖନ୍ତୁ | ଧଳା ମାଛିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ 50 ଲିଟର ଦେଶ ହକକୁ 150 ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ଉଦ୍ଭିଦ ଉପରେ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | (ଏହି ପରିମାଣ ଏକର ଚାଷ ଜମିରେ |)

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଉନ୍ନତ କିସମର ମାରିଗୋଲ୍ଡ ବିଷୟରେ ଏଠାରୁ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହା ଦ୍ more ାରା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ବନ୍ଧୁ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମାରିଗୋଲ୍ଡର ଭଲ ଅମଳ ପାଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
गेंदे की इन किस्मों की करें खेती, होगी अधिक पैदावार
गेंदे की इन किस्मों की करें खेती, होगी अधिक पैदावार
संबंधित वीडियो -
वर्षा के मौसम में इस तरह करें गेंदे की खेती

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook