Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷରେ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ |

ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷରେ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ |

लेखक - Soumya Priyam | 28/3/2021

ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଅର୍ଥାତ୍ ବସନ୍ତରେ, ଉତ୍ତାପ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗେ, ତେଣୁ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ପାଇଁ ଜଳର ଆବଶ୍ୟକତା ମଧ୍ୟ ଅଧିକ | ଜଳସେଚନ ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ଫସଲ ବୁଣାଯାଏ ଏବଂ ଏହି ସମୟରେ ଅନେକ ଫସଲ ଅମଳ ହୁଏ | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ସହିତ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଏଠାରୁ ବିଭିନ୍ନ ଫସଲର ଭଲ ଅମଳ ପାଇଁ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

  • ଗହମ: ଏହି ସମୟରେ, ଗହମ କାନରେ ଶସ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଲାଗେ କିମ୍ବା ଶସ୍ୟ କଠିନ ହେବାକୁ ଲାଗେ | ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଯଦି ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଉପଯୁକ୍ତ ପରିମାଣର ଆର୍ଦ୍ରତା ନ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ଅମଳ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ | ତେଣୁ, ମାଟିରେ ଆର୍ଦ୍ରତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଜଳସେଚନ କର |

  • ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ: ଯଦି ଆପଣ ମାର୍ଚ୍ଚ ଆରମ୍ଭରେ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ବୁଣିଛନ୍ତି, ତେବେ 20 ରୁ 25 ଦିନ ପରେ ପ୍ରଥମେ ଜଳସେଚନ କରନ୍ତୁ | ଏହା ସହିତ ଏକର ଜମିରେ 12 କିଲୋଗ୍ରାମ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ, ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଚେର ନିକଟରେ ମାଟି ଲଗାନ୍ତୁ |

  • କାକୁଡି ଏବଂ କାକୁଡି: ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଜଳସେଚନ କରନ୍ତୁ | ତୃଣକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ତୃଣକ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଏ |

  • ପେଥା: ଗ୍ରୀଷ୍ମ season ତୁରେ ଫସଲ ପାଇବା ପାଇଁ ପେଥାର ମଞ୍ଜି ବୁଣନ୍ତୁ | ଯଦି ମଞ୍ଜି ପୂର୍ବରୁ ଚିକିତ୍ସା ହୋଇନଥାଏ, ତେବେ ବିହନ ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ ତିରାମ ସହିତ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ | ଏକର ଜମିରେ 2.4 ରୁ 3.2 କିଲୋଗ୍ରାମ ବିହନ ଆବଶ୍ୟକ |

  • ପାଳଙ୍ଗ: ଏହାର ପ୍ରଥମ ଅମଳ ପାଳଙ୍ଗ ବୁଣିବାର 3 ରୁ 4 ସପ୍ତାହ ପରେ କରାଯାଇପାରିବ | ଯଦି ଆପଣ ଫେବୃଆରୀ ଶେଷରେ ପାଳଙ୍ଗ ବୁଣିଛନ୍ତି, ତେବେ ପାଳଙ୍ଗର ଫସଲ 15 ରୁ 30 ସେମି ହେବ | ଏହି ସମୟରେ ପାଳଙ୍ଗର ପ୍ରଥମ ଅମଳ ନିଅ | ଏହା ପରେ ଆପଣ ଏହାକୁ ପ୍ରତି 15 ରୁ 20 ଦିନରେ ଅମଳ କରିପାରିବେ |

  • ଲିଚି: ଛୋଟ ଫଳ ନ ପଡ଼ିବା ପାଇଁ 15 ଲିଟର ପାଣିରେ 5 ମିଲି ପ୍ଲାନୋଫିକ୍ସ ସହିତ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର | କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
सब्जियों की फसल में मल्चिंग के बेतरीन फायदे, बढ़ेगी पैदावार
सब्जियों की फसल में मल्चिंग के बेतरीन फायदे, बढ़ेगी पैदावार
संबंधित वीडियो -
मार्च में करें इन सब्जियों की खेती

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook