Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ମ so ସୁମୀ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେତୁ ଭାରତର ବାସମତି ଚାଉଳ ଉତ୍ପାଦନରେ ବୃଦ୍ଧି |

ମ so ସୁମୀ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେତୁ ଭାରତର ବାସମତି ଚାଉଳ ଉତ୍ପାଦନରେ ବୃଦ୍ଧି |

लेखक - Soumya Priyam | 20/8/2020

ଚାଉଳ ରପ୍ତାନିକାରୀ ଆସୋସିଏସନ ଅନୁଯାୟୀ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭାରତରେ ବାସମତି ଚାଉଳ ଉତ୍ପାଦନ ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ 7 ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ଏହି ପରିସଂଖ୍ୟାନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଗତ ବର୍ଷ ଭାରତ 7.5 ନିୟୁତ ଟନ୍ ବାସମତି ଚାଉଳ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥିଲା। ଏକର ପିଛା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହା 8 ନିୟୁତ ଟନ୍ ଚାଉଳ ଉତ୍ପାଦନ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଚାଉଳ ରପ୍ତାନି ଆସୋସିଏସନର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ବିଜୟ ସେଥିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଏବଂ ଲକଡାଉନ୍ କାରଣରୁ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଦେଶ ଛାଡିବା କାରଣରୁ ବିହନ ବୁଣିବାରେ ବିଳମ୍ବ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ଅମଳ ଉପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଇପାରେ | କିନ୍ତୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଏବଂ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଫେରିବାରେ ବିହନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହୋଇଛି।

ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ରାଇସ୍ ରପ୍ତାନି ଆସୋସିଏସନର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିନୋଦ କ ul ଲଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ବାସମତି ଚାଉଳର ଉତ୍ପାଦନ ଅଧିକ ହେବ, ଯାହା ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ଭଲ ଅଟେ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାସମତି ଚାଉଳର ଘରୋଇ ବ୍ୟବହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଏଥି ସହିତ ରପ୍ତାନି ପାଇଁ ନୂତନ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି | ସାଉଦି ଆରବ ଏବଂ ଇରାକ ଏବଂ ପୂର୍ବ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ଭଳି ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ଦେଶରୁ ଭାରତ ରପ୍ତାନି ଅର୍ଡର ନେଉଛି। ଇଟାଲୀ, ଲଣ୍ଡନ ପରି କୋଭିଡ -19 ଦ୍ୱାରା ଖରାପ ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶମାନେ ମଧ୍ୟ ଚାଉଳ ରପ୍ତାନି ପାଇଁ ଅର୍ଡର ଦେଉଛନ୍ତି।

ଭାରତ ପ୍ରତିବର୍ଷ 4.4 ରୁ 4.5 ନିୟୁତ ଟନ୍ ବାସ୍ମାଟି ଚାଉଳ ରପ୍ତାନି କରିଥାଏ, ଏହାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶ ଇରାନକୁ ଯାଉଛି | ଧୀରେ ଧୀରେ ରପ୍ତାନି ବଜାର ଖୋଲୁଛି | ରପ୍ତାନି ବଜାର ଖୋଲିବା ସହିତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରୁ ବାସମତି ଚାଉଳ ବଜାରରେ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ତେବେ ଦୟାକରି ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ | ଏହିପରି ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଦେହତ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |

0 लाइक और 0 कमेंट
संबंधित वीडियो -
उन्नति लीची सम्मेलन
उन्नति लीची सम्मेलन

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook