Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଲେମ୍ବୁ ଶ୍ରେଣୀର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପଦକ୍ଷେପ |

ଲେମ୍ବୁ ଶ୍ରେଣୀର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପଦକ୍ଷେପ |

लेखक - Soumya Priyam | 19/5/2021

ଲେମ୍ବୁ, ମିଠା ଚୂନ, କମଳା, ମାଲ୍ଟା, ମୋସାମ୍ବି ସମସ୍ତେ ଲେମ୍ବୁ ବଂଶରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଭିଟାମିନ୍ ସିରେ ଭରପୂର ଏହି ଫଳଗୁଡିକ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବ increases ିଥାଏ | କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ଏହି ଫଳଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଲେମ୍ବୁ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ ବିଷୟରେ |

କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ

  • ସାଇଟ୍ରସ୍ ଟ୍ରଷ୍ଟେଜା: ଲେମ୍ବୁ ଉଦ୍ଭିଦ ରୋଗ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ସବୁଠାରୁ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ | ଏହା ଏକ ଭାଇରାଲ୍ ରୋଗ। ଗ୍ରୀଷ୍ମ season ତୁରେ ଯେତେବେଳେ ତାପମାତ୍ରା ବ ises େ ଏହି ରୋଗର ଆକ୍ରାନ୍ତ ଅଧିକ ହୁଏ | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପତ୍ର ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ପୁଷ୍ଟିକର ଅଭାବର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶୁଖିଯାଏ | ଏହି ରୋଗ ଅନ୍ୟ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ବିସ୍ତାର କରିବା ପାଇଁ ଆପିଡ୍ କାମ କରେ | ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ, ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର କଟା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହି ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, ଲିଟର ପାଣିରେ 1 ମିଲି ଡାଇମେଥୋଏଟ୍ 30 EC | ମିଶ୍ରଣ କରି ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ |

  • କର୍କଟ ରୋଗ: ଏହା ଏକ ରୋଗ ଯାହା ଜୀବାଣୁ ଦ୍ spread ାରା ବ୍ୟାପିଥାଏ। ବର୍ଷା during ତୁରେ ଏହି ରୋଗର ମାତ୍ରା ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଫଳ ସହିତ ପତ୍ର ଏବଂ ଶାଖା ଉପରେ ହଳଦିଆ ଦାଗ ଦେଖାଯାଏ | ରୋଗ ଅଗ୍ରଗତି କଲାବେଳେ ଏହି ଦାଗଗୁଡ଼ିକ ଅଲସର୍ରେ ପରିଣତ ହୁଏ | ଏହି ରୋଗର ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ, ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପ୍ରଭାବିତ ଅଂଶକୁ କାଟି ନଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ | କଟା ଶାଖା ଉପରେ ବୋର୍ଡର ପେଷ୍ଟ ଲଗାନ୍ତୁ | ଏହି ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ grams ୦ ଗ୍ରାମ୍ ମାନକୋଜେବ୍ ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ।

  • ସବୁଜ ରୋଗ: ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପତ୍ର ଉପରକୁ ବ grow େ ଏବଂ ପତ୍ରର ଆକାର ଛୋଟ ହୋଇଯାଏ | ପତ୍ରର ଶିରା ସବୁଜ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ବାକି ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧିକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରେ | ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଫଳଗୁଡିକ ଖରାପ ସ୍ୱାଦ ଏବଂ ବିକୃତ ଆକୃତିର | ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ 1 ମିଲି ଡାଇମେଥୋଏଟ୍ 30 EC | ଏହି ରୋଗକୁ ମିଶ୍ରଣ ଏବଂ ସ୍ପ୍ରେ କରି ସହଜରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ | 20 ଦିନର ବ୍ୟବଧାନରେ ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ପୁନର୍ବାର ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ଗୁମୋସିସ୍ ରୋଗ: ଫାଇଟୋଫଥୋରା ନାମକ ଏକ ଫଙ୍ଗସ୍ ଦ୍ This ାରା ଏହି ରୋଗ ହୁଏ। ଏହି କବକଗୁଡିକର ସ୍ପୋରସ୍ ମାଟିରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଞ୍ଚିଥାଏ | ଏହି ରୋଗ ହେତୁ, ଗଛର ମୂଳରୁ ଗୁଣ୍ଡ ବାହାରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଚେର ଏବଂ ଡାଳଗୁଡିକ କ୍ଷୟ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ପତ୍ରଗୁଡିକ ହଳଦିଆ ହୋଇ ଶୁଖିଯାଏ | ଏହି ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ 2.5 ଗ୍ରାମ ରିଡୋମିଲ୍ MZ | 72 ମିଶ୍ରଣ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | 40 ଦିନ ବ୍ୟବଧାନରେ ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗରୁ ଲେମ୍ବୁ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
नींबू की फसल डाइबैक रोग से हो न जाए नष्ट
नींबू की फसल डाइबैक रोग से हो न जाए नष्ट
संबंधित वीडियो -
नींबू के पौधों में फूल-फल नहीं आने के कारण

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook