Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
କ୍ୟାପସିକମ୍: ଉଚ୍ଚ ଅମଳର ଉନ୍ନତ କିସମ |

କ୍ୟାପସିକମ୍: ଉଚ୍ଚ ଅମଳର ଉନ୍ନତ କିସମ |

लेखक - Lohit Baisla | 6/9/2021

କ୍ୟାପସିକମ୍, କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍, ଫାଇବର, ଆଇରନ୍, ପ୍ରୋଟିନ୍, ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ଭିଟାମିନ୍ ବି, ଭିଟାମିନ୍ ସି, ଭିଟାମିନ୍ କେ ଇତ୍ୟାଦିରେ ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ | ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଆଖି ଏବଂ ହୃଦୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଚାଷ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, କ୍ୟାପସିକମ୍ ର ଉତ୍ତମ ଅମଳ ପାଇଁ ଏହାର ଉନ୍ନତ କିସମ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଆସନ୍ତୁ କ୍ୟାପସିକମ୍ ର ଅଧିକ ଅମଳର ଉନ୍ନତ କିସମ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା |

କ୍ୟାପସିକମ୍ ର କିଛି ଉନ୍ନତ କିସମ |

  • ଇନ୍ଦ୍ର: ଏହା ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏହି କିସମର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ମଧ୍ୟମ ଉଚ୍ଚତା | ଏହାର ଫଳଗୁଡ଼ିକ ମୋଟା ହୋଇଯାଏ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫଳର ଓଜନ 100 ରୁ 150 ଗ୍ରାମ | ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ କରିବା ସମୟରେ ଅମଳ 110 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ |

  • ବମ୍ବେ (ଲାଲ୍): ଏହା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପରିପକ୍ୱ କିସମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ | ଏହି କିସମର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଲମ୍ବା, ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ଶାଖା ଅଟେ | ଫଳର ବିକାଶ ପାଇଁ, ଏହାର ଚାଷ ପାଇଁ ଏକ ଛାଇ ସ୍ଥାନ ବାଛ | ଅପରିପକ୍ୱ ଫଳର ରଙ୍ଗ ଗା dark ସବୁଜ | ପାଚିଲାବେଳେ ଫଳଗୁଡ଼ିକ ଲାଲ ହୋଇଯାଏ | ଏହି କିସମର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫଳର ଓଜନ 130 ରୁ 150 ଗ୍ରାମ | ଏହି କିସମର ଫଳଗୁଡ଼ିକର ଭଲ ସଂରକ୍ଷଣ କ୍ଷମତା ଅଛି |

  • ଅରୋବେଲ (ହଳଦିଆ): ଏହି ପ୍ରକାର ଶୀତ season ତୁରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏହା ଖୋଲା ପଡ଼ିଆରେ ଏବଂ ସବୁଜ ଗୃହରେ ସଫଳତାର ସହିତ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହି ପ୍ରକାରର ଫଳଗୁଡିକ ପାଚିବା ପରେ ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫଳର ଓଜନ ପ୍ରାୟ 150 ଗ୍ରାମ | ଏହି ବିବିଧତା ଅନେକ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଅଟେ |

  • ସୋଲାନ୍ ହାଇବ୍ରିଡ୍ ୨: ଏହା ଏକ ଉଚ୍ଚ ଅମଳକ୍ଷମ ପ୍ରକାର | ପ୍ରତିରୋପଣର ପ୍ରାୟ 60 ରୁ 65 ଦିନ ପରେ ଫଳ ଅମଳ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଏହି ବିବିଧତା ପୋକ ଏବଂ ଜୀବାଣୁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ | ଏକର ଜମିରେ ଅମଳ 130 ରୁ 150 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ମଧ୍ୟରେ |

ଏହି କିସମ ବ୍ୟତୀତ ଆମ ଦେଶରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କ୍ୟାପସିକମ୍ ମଧ୍ୟ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏଥିରେ ଭରତ, ଗ୍ରୀନ୍ ଗୋଲ୍ଡ, ସୋଲାନ୍ ହାଇବ୍ରିଡ୍ ,, ହଳଦିଆ ୱାଣ୍ଡର, କାଲିଫର୍ନିଆ ୱାଣ୍ଡର, ଅର୍କା ଗ aur ରବ, ଅର୍କା ମୋହିନୀ, ପୁସା ଦୀପ୍ତି, ହରି ରାନୀ, ଉତ୍ତରର ରାଜା ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହା ଦ୍ other ାରା ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି କିସମର କ୍ୟାପସିକମ୍ ଚାଷ କରି ଭଲ ଲାଭ କରିପାରିବେ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
शिमला मिर्च की खेती का उपयुक्त समय एवं बीज उपचार की विधि
शिमला मिर्च की खेती का उपयुक्त समय एवं बीज उपचार की विधि
संबंधित वीडियो -
शिमला मिर्च : बुवाई से फलों की तुड़ाई तक सम्पूर्ण जानकारी

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook