Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
କ୍ରାବ ଚାଷ, ଜୀବିକାର ନୂତନ ମାଧ୍ୟମ |

କ୍ରାବ ଚାଷ, ଜୀବିକାର ନୂତନ ମାଧ୍ୟମ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 17/3/2021

ଗତ କିଛି ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ କ୍ରାବର ଚାହିଦା ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | କ୍ରାବର ଚାହିଦାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦେଶର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ କ୍ରାବ ଚାଷର ବ୍ୟବସାୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ growing ୁଛି। ତାମିଲନାଡୁ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, କେରଳ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଭଳି ରାଜ୍ୟରେ କୃଷକମାନେ to ରୁ kg କିଲୋଗ୍ରାମ ବିଶିଷ୍ଟ କଙ୍କଡା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି। ବ scientists ଜ୍ scientists ାନିକମାନଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯଦି କ୍ରାବର ସଠିକ୍ ଯତ୍ନ ନିଆଯାଏ ତେବେ months ମାସରେ kg କିଲୋଗ୍ରାମ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଓଜନ ବିଶିଷ୍ଟ କ୍ରାବଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଯାହା ବଜାରରେ ଭଲ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି |

ତଥାପି, କଠିନ ଉପର ସେଲ ପାଇଁ କ୍ରାବମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚତା ପାଇଁ ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରହିଛି | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଦୁର୍ବଳ ଶେଲ ସହିତ percent ୦ ପ୍ରତିଶତ କ୍ରାବ ମରିଯାଏ | କ୍ରାବର ସର୍ବୋଚ୍ଚତା ପାଇଁ ଯୁଦ୍ଧ ବ scientists ଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅସୁବିଧାର କାରଣ ହୋଇଛି। ସର୍ବୋଚ୍ଚତା ସଂଗ୍ରାମରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବା କ୍ରାବର ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ବ cr ଜ୍ ists ାନିକମାନେ କ୍ରାବ ଚାଷର ପଦ୍ଧତି ବଦଳାଇବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି | ବ rock ଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଶ୍ believe ାସ କରନ୍ତି ଯେ 'ପଥର ପ୍ରଣାଳୀ' ସହିତ କ୍ରାବଗୁଡିକ ସଫଳତାର ସହିତ ପାଳିତ ହୋଇପାରିବ | ଅବଶ୍ୟ, 50 ପ୍ରତିଶତ କ୍ରାବର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମଧ୍ୟ କୃଷକମାନେ ବଡ଼ କ୍ରାବର ମୂଲ୍ୟ ହେତୁ କ loss ଣସି କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ |

ଆମ ଦେଶରେ କ୍ରାବର ପ୍ରଜାତି, ଉଭୟ ବୃହତ ପ୍ରଜାତି ଏବଂ ଛୋଟ ପ୍ରଜାତି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଏ | ବୃହତ ପ୍ରଜାତିର କ୍ରାବଗୁଡିକ 'ସବୁଜ କାଦୁଅ କ୍ରାବ୍' ଏବଂ ଛୋଟ ପ୍ରଜାତିର କ୍ରାବଗୁଡିକ 'ଲାଲ୍ ଖଣ୍ଡ' ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ବଡ଼ ପ୍ରଜାତିର କ୍ରାବର ଆକାର ପ୍ରାୟ 22 ସେମି ଏବଂ ଓଜନ ପ୍ରାୟ 2 କିଲୋଗ୍ରାମ | ଏହି ସମୟରେ, ଛୋଟ ପ୍ରଜାତିର କାକରର ଆକାର ପ୍ରାୟ 12.7 ସେମି ଏବଂ ଓଜନ ପ୍ରାୟ 1.2 କିଲୋଗ୍ରାମ | ଜାତୀୟ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଉଭୟ ପ୍ରଜାତିର କ୍ରାବର ଚାହିଦା ଅଛି | ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ହାର୍ଡ କ୍ରାବର କୋମଳ ଶରୀରର କଞ୍ଚା ଅପେକ୍ଷା 3-4 ଗୁଣ ଅଧିକ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଆମର ଆଗାମୀ ପୋଷ୍ଟରେ, ଆମେ କ୍ରାବ ଚାଷ ପ୍ରଣାଳୀ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ବାଣ୍ଟିବୁ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏହି ସୂଚନା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଖରେ ପହ can ୍ଚିପାରିବ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର | ପଶୁପାଳନ ଏବଂ କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆକର୍ଷଣୀୟ ତଥା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |

0 लाइक और 0 कमेंट
संबंधित वीडियो -
केकड़ा पालन की जानकारी
केकड़ा पालन की जानकारी

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook