Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
କପା ର ମୁଖ୍ୟ ରୋଗ ଏବଂ ସେଗୁଡିକର ପରିଚାଳନା |

କପା ର ମୁଖ୍ୟ ରୋଗ ଏବଂ ସେଗୁଡିକର ପରିଚାଳନା |

लेखक - Soumya Priyam | 7/7/2020

ଆମ ଦେଶରେ କପା ଫସଲରେ 25 ରୁ ଅଧିକ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ବ୍ୟାପିବା କାରଣରୁ କପା ଫସଲ ବହୁତ କଷ୍ଟ ପାଉଛି | ବେଳେବେଳେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଅଳ୍ପ ଅବସ୍ଥାରେ ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | କପା ଫସଲର ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ଏବଂ ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ କପା ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏଠାରୁ ରୋଗ ଏବଂ ସେଗୁଡିକର ପରିଚାଳନା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

  • ଉଦ୍ଭିଦମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ: ମାଟିରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା କବକ ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ଅନେକ ଥର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ସଠିକ୍ ବିକାଶ ଜଣା ପଡିନାହିଁ | ରୋଗ ଆଗକୁ ବ, ିବା ସହିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ଯାହା ଅମଳ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ବିନା ରୋଗରେ ସୁସ୍ଥ ମଞ୍ଜି ବାଛନ୍ତୁ | ବିହନ ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଫଙ୍ଗିସାଇଡ୍, ତିରାମ, କାର୍ବାଣ୍ଡାଜିମ୍ ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ବିହନକୁ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ | କ୍ଷେତ ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଥରେ ଗଭୀର ଭାବରେ ହଳ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ |

  • ମୂଳ ପୋକ ରୋଗ: ଏହି ରୋଗ ମାଟିରେ ଥିବା ଫଙ୍ଗସ୍ ରିଜୋକ୍ଟୋନିଆ ସୋଲାନି ଏବଂ ରିଜୋକ୍ଟୋନିଆ ବାଟାଟିକୋଲା ଦ୍ caused ାରା ହୋଇଥାଏ। ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଏହି ରୋଗ ଆଗକୁ ବ, ଼ିବା ସହିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଚେର ଭିତରୁ ବାଦାମୀ ଏବଂ କଳା ହୋଇଯାଏ | ପରିବେଶରେ ଆର୍ଦ୍ରତା ହେତୁ ଏହି ରୋଗ ଅଧିକ ବ increases ିଥାଏ | ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ , ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ ମ .୍ଜିରେ grams ୦ ଗ୍ରାମ୍ କାର୍ବାଣ୍ଡାଜିମ୍ ସହିତ ମ seed ୍ଜିକୁ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ | ଏକର ପିଛା 10 କିଲୋଗ୍ରାମ ଜିଙ୍କ ସଲଫେଟ୍ ସହିତ କ୍ଷେତର ମାଟିକୁ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ | ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ କ୍ଷେତରେ ଗା d ଗୋବର ମିଶାନ୍ତୁ | ଏହା ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ |

  • ଉଖା ରୋଗ: ଏହି ରୋଗ କପା ଫସଲରେ ବହୁତ କ୍ଷତି ଘଟାଏ | ଏହି ରୋଗ ହେତୁ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଅଳ୍ପ ଅବସ୍ଥାରେ ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ବଞ୍ଚିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେଗୁଡିକ ବ grow େ ନାହିଁ ଏବଂ ଫୁଲଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଛୋଟ ହୋଇଯାଏ | ଏହି ରୋଗରୁ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ 100 ଲିଟର ପାଣିରେ 1500 ଗ୍ରାମ ୟୁରିଆ ମିଶାଇ ଉଦ୍ଭିଦ ମୂଳରେ ରଖନ୍ତୁ | ଉଦ୍ଭିଦ ପ୍ରତି 1.5 ରୁ 2 ଲିଟର ଦ୍ରବଣ ମିଶାନ୍ତୁ | ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା 15 ଦିନ ବ୍ୟବଧାନରେ ପୁନରାବୃତ୍ତି ହୋଇପାରେ |

  • ବିକଳ୍ପ ବିକଳ୍ପ ପତ୍ର ଦାଗ ରୋଗ: ଏହି ରୋଗରେ, ପତ୍ରରେ ହାଲୁକା ବାଦାମୀ ରଙ୍ଗର ଏକାଗ୍ର ଦାଗ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ଏବଂ ଶେଷରେ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଶୁଖିଯାଏ ଏବଂ ପଡ଼େ | ଏହି ରୋଗ ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ଭୟଙ୍କର ଭାବରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ ଯେତେବେଳେ ପରିବେଶରେ ଅଧିକ ଆର୍ଦ୍ରତା ରହିଥାଏ , ଏହାର ପ୍ରତିରୋଧ ପାଇଁ, 2.5 ଗ୍ରାମ ଆଣ୍ଟ୍ରାକାଲ୍ କିମ୍ବା ମାନକୋଜେବ୍ କିମ୍ବା ତମ୍ବା ଅକ୍ସାଇକ୍ଲୋରାଇଡ୍ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣି ସହିତ ସମାଧାନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଫସଲରେ 2 ରୁ 3 ଥର ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ | ବ୍ୟବଧାନରେ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook