Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
କପା ର ମୁଖ୍ୟ ପୋକ |

କପା ର ମୁଖ୍ୟ ପୋକ |

लेखक - Lohit Baisla | 2/7/2020

ଖରିଫ season ତୁରେ ଚାଷ କରାଯାଉଥିବା ପ୍ରମୁଖ ଫସଲ ମଧ୍ୟରୁ କପା ହେଉଛି | କପା ଚାଷରୁ କୃଷକମାନେ ଅନେକ ଲାଭ ପାଆନ୍ତି | କିନ୍ତୁ କେତେକ କୀଟନାଶକ ସଂକ୍ରମିତ ହେତୁ ଫସଲ ଅମଳ 60-70 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ | ଧଳା ସୂତା, ଆମେରିକୀୟ କୀଟପିଲା, ଚେପା, ମେଲି ବଗ୍ ଇତ୍ୟାଦି କୀଟନାଶକରୁ କପା ଫସଲକୁ ରକ୍ଷା କରି ଆପଣ ଏକ ଉଚ୍ଚମାନର ଫସଲ ପାଇପାରିବେ |

  • ହ୍ White ାଇଟଫ୍ଲାଇ: ଏହି ମାଛିମାନେ ପତ୍ରର ତଳ ପୃଷ୍ଠରେ ବାସ କରନ୍ତି ଏବଂ ଗଛକୁ ଚୋବାଇ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଦିଅନ୍ତି | ଏହି ମାଛିମାନେ ଉଦ୍ଭିଦ ଉପରେ ଏକ ଚଟପଟ ପଦାର୍ଥ ଛାଡିଥା’ନ୍ତି, ଯାହା ଦ୍ old ାରା ଛାଞ୍ଚ ବ .ିଥାଏ | ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଫସଲ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏକର ପିଛା 2-3 ଟି ହଳଦିଆ ଜାଲ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ! ଯଦି ଫସଲରେ ଧଳା ଫ୍ଲାଏ ଇନଫେକ୍ସନ୍ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ 200 ଲିଟର ପାଣିରେ ଏସିଟାମିପ୍ରିଡ୍ 40 ଗ୍ରାମ କିମ୍ବା ଆସେଫେଟ୍ 75% WP 800 ଗ୍ରାମ କିମ୍ବା ଥାଇମେଥୋକ୍ସମ୍ 40 ଗ୍ରାମ କିମ୍ବା ଇମିଡାକ୍ଲୋରପିଡ୍ 40 ମିଲି ଏକର ପିଛା 200 ଲିଟର ପାଣିରେ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ଆମେରିକୀୟ କୀଟପିଲା: ଏହି କୀଟପତଙ୍ଗର ଆକ୍ରମଣ କପା ରେ ଗୋଲାକାର ଛିଦ୍ର ସୃଷ୍ଟି କରେ | ଏହି ଗର୍ତ୍ତଗୁଡିକର ବାହ୍ୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାର୍ଭାର ମଳ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ | ଏକାକୀ ଲାର୍ଭା 30-40 କପାକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ | ଏହି ଆକ୍ରମଣଗୁଡିକ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଆଲୋକୀକରଣ କାର୍ଡ କିମ୍ବା ଫେରୋମୋନ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଗୋଟିଏ କ୍ଷେତରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କପା ଫସଲ ଲଗାନ୍ତୁ ନାହିଁ , କିନ୍ତୁ ଫସଲକୁ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ବ grow ାନ୍ତୁ | ତୁଳା sowing ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ କ୍ରପ୍ ଅବଶିଷ୍ଟ ବାଳୁଙ୍ଗା ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଅପସାରଣ। ସଠିକ୍ ପରିମାଣର ଜଳ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଅଧିକ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ୍ ସାର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହାର ପ୍ରତିରୋଧ ପାଇଁ ପ୍ରତିରୋଧକ କିସମ ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତୁ ଆମେରିକୀୟ ବୋଲୱର୍ମ ରୋକିବା ପାଇଁ ପ୍ରାକୃତିକ ପଦ୍ଧତି ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଯଦି ସଂକ୍ରମଣ ଅଧିକ ଥାଏ, ତେବେ ପ୍ରଭାବିତ ଫସଲରେ ଉପଲବ୍ଧତା ଅନୁଯାୟୀ ସାଇପରମେଥ୍ରିନ୍ କିମ୍ବା ଡେଲ୍ଟାମେଥ୍ରିନ୍ କିମ୍ବା ଫାନଭାଲେରେଟ୍ କିମ୍ବା ଲମ୍ବଡା ସାଇହୋଲୋଥ୍ରିନ୍ ଲିଟର ପିଛା ml ୦ ମି.ଲି.

  • ମେଲି ବଗ୍: ଏହି କୀଟନାଶକଗୁଡିକ ଡାଳ, ଶାଖା ଏବଂ ପତ୍ରର ଚୋପା ଚୋବାଇ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଦିଏ | ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସମୟରେ ନିମ୍ ତେଲର ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହି କୀଟରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ | ଯଦି ଏହାର ଆକ୍ରମଣ ଭୟଙ୍କର, ତେବେ ପ୍ରୋଫାନୋଫୋସ୍ 500 ମିଲି। ପାଣିରେ ମିଶ୍ରିତ ଏକର ପିଛା 150 ଲିଟରରେ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ମହୁ: ଏହି କୀଟ ସବୁଜ କିମ୍ବା ହାଲୁକା ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର | ପତ୍ରର ତଳ ପୃଷ୍ଠରୁ ସପ୍ ଚୋବାଇ ସେମାନେ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଦିଅନ୍ତି | ଏହା ଫସଲ ପାଇଁ ବହୁତ କ୍ଷତି କରିଥାଏ | ଏକର ଜମିରେ ml ୦ ମିଲି ଇମିଡାକ୍ଲୋପ୍ରିଡ୍ ମିଶାଇ ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହି କୀଟରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରେ |

  • ତମାଖୁ କୀଟପତଙ୍ଗ : ଏହି କୀଟପତଙ୍ଗମାନେ ଆକ୍ରମଣରେ ଆକ୍ରମଣ କରନ୍ତି ଏବଂ ମୁଖ୍ୟତ the ପତ୍ରର ଉପର ପୃଷ୍ଠରେ ଶିକାର କରନ୍ତି ଏବଂ ପତ୍ର ଖାଇବା ପରେ ଏହାର ଭେସିକଲ୍ ଛାଡିଦିଅନ୍ତି | ଗୋଟିଏ ଏକରରେ 5 ଟି ପ୍ୟାକେଟ ଫେରୋମୋନ ଜାଲ ଲଗାନ୍ତୁ, ଏହି କୀଟମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ହାତରେ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ | ଏହି ଲାର୍ଭାମାନେ ଗୋରୁ ଭିତରକୁ ଯାଆନ୍ତି , ଯଦି ସେମାନଙ୍କର ଅତ୍ୟଧିକ ଆକ୍ରମଣକାରୀ କ୍ଲୋରପେରିଫୋସ୍ 20 EC 1 ଲିଟର କିମ୍ବା କ୍ଲୋରାଣ୍ଟ୍ରାନିଲାଇପ୍ରୋଲ୍ 18.5 ପ୍ରତିଶତ SC 50 ମିଲି କିମ୍ବା ଡାଏଫ୍ଲୁବାନ୍ଜିୟୁରନ୍ 25 ପ୍ରତିଶତ WP 100-150 ଗ୍ରାମ ସ୍ପ୍ରେ | କୀଟନାଶକ ଛିଞ୍ଚିବା କେବଳ ସକାଳ କିମ୍ବା ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook