Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
କପା ଫସଲକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଥିବା ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ |

କପା ଫସଲକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଥିବା ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ |

लेखक - Soumya Priyam | 30/6/2020

କପା ଫସଲରେ ରୋଗର ମାତ୍ରା ଅଧିକ | କପା ଭଲ ଅମଳ ପାଇଁ ଫସଲ ରୋଗ ମୁକ୍ତ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରି ଆପଣ କପା ଫସଲକୁ ଅନେକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ ଏବଂ ଅଧିକ ଅମଳ ପାଇପାରିବେ |

  • ମୂଳ ପୋକ ରୋଗ: ମୃଦୁ ରୋଗ ଦ୍ caused ାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଏହି ରୋଗରେ ଉଦ୍ଭିଦର ଚେର କ୍ଷୟ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦ ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏହି ରୋଗକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କାର୍ବେଣ୍ଡାଜିମ୍ ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମରେ 2 ଗ୍ରାମ ସହିତ ବିହନକୁ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ | ରୋଗ ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦମାନଙ୍କ ଉପରେ 3 ଗ୍ରାମ ଡିଥାନ M45 ର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ |

  • ଉଦ୍ଭିଦ ବ୍ଲାଇଟ୍ ରୋଗ: ଏହା ଉପଦ୍ରବ ରୋଗ କିମ୍ବା ୱିଲିଟିଂ ରୋଗ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ହଠାତ୍ ଶୁଖିଯାଏ ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ଶୁଖିଯାଏ ଏବଂ ମଞ୍ଜି ଛାଡିବା ପରେ ଏହା ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏହା ଉତ୍ପାଦନରେ ହ୍ରାସ ଘଟାଏ | ଏହି ରୋଗକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କାର୍ବାଣ୍ଡାଜିମ୍ ସହିତ ବିହନ ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ କ୍ଷେତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମୟରେ ଏକର ପିଛା ଜିଙ୍କ ସଲଫେଟ୍ ପ୍ରତି 10 କିଲୋଗ୍ରାମ ମିଶାଇବା ଉଚିତ୍ |

  • ମୂଳ ଗ୍ରନ୍ଥି ରୋଗ: ଏହି ରୋଗରେ ଉଦ୍ଭିଦର ମୂଳର ବୃଦ୍ଧି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ମୂଳରେ ଛୋଟ ଗଣ୍ଠି ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଲାଗେ | ଏହା ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରେ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ଛୋଟ ଛାଡିଦିଏ | ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଏକର ଜମିରେ 18 କିଲୋଗ୍ରାମ କାର୍ବୋଫୁରାନ୍ 3G ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ପତ୍ର କର୍ଲ ରୋଗ: ଏହା ଏକ ଭୂତାଣୁ ଜନିତ ରୋଗ, ଯାହା ଧଳା ମାଛି ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟ ଉଦ୍ଭିଦ ଉପରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ | ଏହି ରୋଗ ପ୍ରଥମେ ସୂତାର ଉପର କୋମଳ ପତ୍ରରେ ଦେଖାଯାଏ | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଉପର କିମ୍ବା ତଳ କୁଣ୍ଡେଇ ହୋଇଯାଏ | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ବ growing ିବା ବନ୍ଦ କରିଦିଏ | ଏହି ରୋଗର ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ରୋଗଗ୍ରସ୍ତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ନଷ୍ଟ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ରୋଗ ବହନ କରୁଥିବା କୀଟନାଶକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ, ଏକର ପିଛା ଏସିଟାମିପ୍ରିଡ୍ 40 ମିଲି ପ୍ରୟୋଗ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook