Beej se bajar tak
 खोजें
Beej se bajar tak
 / 
 / 
କପା: ଏହି ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକ ଯୋଗୁଁ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ ନାହିଁ |

କପା: ଏହି ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକ ଯୋଗୁଁ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ ନାହିଁ |

लेखक - Soumya Priyam | 19/9/2021

ନଗଦ ଫସଲ ମଧ୍ୟରୁ କପା ହେଉଛି ଅନ୍ୟତମ | କପା ଫସଲ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ଏବଂ ପୋକର ଶିକାର ହୁଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଫସଲର ଗୁଣବତ୍ତା ଏବଂ ଅମଳରେ ବହୁତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି | ସଠିକ୍ ସୂଚନା ଅଭାବରୁ ଅନେକ ଥର କୃଷକମାନେ ବହୁ କ୍ଷତି ଭୋଗୁଛନ୍ତି | ଏହି କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ, କପା ଫସଲର କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଆସନ୍ତୁ ଏହି ବିଷୟ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା |

କପା ଫସଲର କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ |

  • ମୂଳ ରୋଗ: ଏହି ରୋଗ ଘଟିବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ସମାନ ଫସଲ ବାରମ୍ବାର ଚାଷ କରିବା | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ମୂଳ କ୍ଷୟ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପତ୍ର ଶୁଖିଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ, ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶୁଖିଯାଏ | ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଯୋଗୁଁ ମାଟି ଭିତରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି | ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଫସଲ ଘୂର୍ଣ୍ଣନକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ | ଏହି ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ କୋବାଲ୍ଟ କ୍ଲୋରାଇଡ୍ ନାମକ ଏକ medicine ଷଧ ମିଶ୍ରଣ କରି ଏକର ପିଛା 100 ଲିଟର ପାଣି ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ମୂଳ ପୋକ ରୋଗ: ଏହା ଏକ ଫଙ୍ଗଲ୍ ରୋଗ | କ୍ଷେତରେ ଜଳ ଲଗାଇବା ସମୟରେ ଏହି ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବ increases ିଯାଏ | ଏହି ରୋଗ ହେତୁ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ମୂଳ କ୍ଷୟ ହେବାକୁ ଲାଗେ | ମୂଳ ଭିତରୁ ବାଦାମୀ ଏବଂ କଳା ହୋଇଯାଏ | କିଛି ସମୟ ପରେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଫସଲ ଘୂର୍ଣ୍ଣନକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ | ରୋଗର ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ, ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ପୋଡି ନଷ୍ଟ କର | ଏହା ସହିତ, ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ, ପ୍ରତ୍ୟେକ କିଲୋଗ୍ରାମ ବିହନକୁ କାର୍ବେଣ୍ଡାଜିମ୍ କିମ୍ବା 8 ଗ୍ରାମ ଟ୍ରାଇକୋଡର୍ମା ସହିତ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ |

କେତେକ ପ୍ରମୁଖ କୀଟନାଶକ କପା ଫସଲରେ କ୍ଷତି ଘଟାଇଥାଏ |

  • ଗିଦର କୀଟ: ମାଟିରେ ବାସ କରୁଥିବା ଏହି କୀଟମାନେ ଉଦ୍ଭିଦର ମୂଳ କାଟି ଫସଲକୁ କ୍ଷତି କରନ୍ତି | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ଧୀରେ ଧୀରେ ଶୁଖିଯାଏ | ଯଦି ଠିକ୍ ସମୟରେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ନହୁଏ, ତେବେ 30 ରୁ 80 ପ୍ରତିଶତ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଗ୍ରୀଷ୍ମ season ତୁରେ ଗଭୀର ହଳ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଏଥିସହ କ୍ଷେତରେ କଞ୍ଚା ଗା cow ଗୋବର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, 50 ଲିଟର ପାଣି 50 ମିଲି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ କଟର ସହିତ ମିଶାଇ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ମେଲିବଗ୍: ଏହି କୀଟଗୁଡ଼ିକ ଛୋଟ ଏବଂ ଅଣ୍ଡାଦାନ | ସେମାନଙ୍କ ଶରୀର ଏକ ଧଳା ରଙ୍ଗର ପାଉଡର ପରି ପଦାର୍ଥରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ | ଏହି କୀଟନାଶକଗୁଡିକ ପତ୍ରର ଚୋପାକୁ ଚୋବାଇ ଦୁର୍ବଳ କରିଦିଏ | କିଛି ସମୟ ପତ୍ର ଖସିଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ଏହି କୀଟନାଶକରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ, 25 ଲିଟର ପାଣି 25-30 ମିଲି କ୍ଲୋରପିରିଫୋସ୍ ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, 15 ଲିଟର ପାଣିରେ 20 ମିଲି ଇମିଡାକ୍ଲୋରପିଡ୍ ସହିତ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଯାଞ୍ଚ ଏଠାରୁ ବାଳୁଙ୍ଗା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ତୁଳା କ୍ରପ୍ ରେ ଅଧିକାଂଶ ସଠିକ ଉପାୟ।

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ଏବଂ କପା ଫସଲକୁ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର | କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଏବଂ ସୂଚନାପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
संबंधित वीडियो -
कपास की फसल में उर्वरक प्रबंधन

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory
Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook