Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
କଣ୍ଟାଲୁପ୍ ର ଉନ୍ନତ କିସମ |

କଣ୍ଟାଲୁପ୍ ର ଉନ୍ନତ କିସମ |

लेखक - Lohit Baisla | 17/1/2021

ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ତରଭୁଜ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏପରି ଅନେକ ଉନ୍ନତ ଏବଂ ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମର ତରଭୁଜ ଅଛି, ଯାହା ଚାଷ କରି ଆପଣ ଅଧିକ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇପାରିବେ | କଣ୍ଟାଲୁପ୍ ଚାଷ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣ ଏହାର କେତେକ ଉନ୍ନତ କିସମ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ବ characteristics ଶିଷ୍ଟ୍ୟ ବିଷୟରେ ଏଠାରୁ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

  • ପୁସା ରସରାଜ: ଏହା ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ | ଏହାର ଫଳଗୁଡ଼ିକ ଚିକ୍କଣ ଏବଂ ଓଭାଲ୍ | ଫଳର ଓଜନ 800 ଗ୍ରାମରୁ 1 କିଲୋଗ୍ରାମ ମଧ୍ୟରେ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ | ଏହି ପ୍ରକାରର ତରଭୁଜର ଡାଲି ମିଠା ଅଟେ | ଫଳଗୁଡିକ ପରିପକ୍ୱ ହେବା ପାଇଁ 75 ରୁ 80 ଦିନ ଲାଗେ | ଏକର ଜମିରେ ଅମଳ 90 ରୁ 100 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ମଧ୍ୟରେ |

  • ପଞ୍ଜାବ ହାଇବ୍ରିଡ: ଏହି କିସମ ପଞ୍ଜାବ, ବିହାର, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ କେରଳରେ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟମ ଆକାର ଏବଂ ଗୋଲାକାର | ଫଳର ଓଜନ ପ୍ରାୟ 800 ଗ୍ରାମ | ଏହି ପ୍ରକାରର ଫଳର ମାଂସ କମଳା ରଙ୍ଗର | ଫଳଗୁଡ଼ିକ ମିଠା, ରସଯୁକ୍ତ ଏବଂ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ | ଏକର ଜମିରେ 64 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଫଳ ମିଳିପାରିବ |

  • MH10: ଏହି ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ମଧ୍ୟମ ଆକାରର | ପ୍ରତ୍ୟେକ ମୁହୂର୍ତ୍ତର ଓଜନ ପ୍ରାୟ 900 ଗ୍ରାମ | ଏହାର ଡାଲି ମୋଟା ଏବଂ ହାଲୁକା ଧଳା ରଙ୍ଗର | ଡାଳଗୁଡିକ ଗୋଲାକାର ଏବଂ ଓଭାଲ୍ | ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ କରି ପ୍ରାୟ 96 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଫଳ ମିଳିପାରିବ |

  • ହିସାର ମାଧୁର: ଏହା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ କିସମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ | ଏହାର ଫଳଗୁଡ଼ିକ ଗା dark ଲାଲ ରଙ୍ଗର | ଫଳଗୁଡ଼ିକର ରେଖା ଅଛି | ଫଳର ଡାଲି ସୁଗନ୍ଧିତ ଏବଂ କମଳା ରଙ୍ଗର | 75 ରୁ 80 ଦିନ ପରେ ଫଳ ଅମଳ କରାଯାଇପାରିବ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଏହି କିସମର ଚାଷ କରି, ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଉଚ୍ଚ ଗୁଣର ଉତ୍ତମ ତରଭୁଜ ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହା ଦ୍ other ାରା ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି କିସମ ଚାଷ କରି ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
खरबूजा : भूमि का चयन एवं बुवाई का समय
खरबूजा : भूमि का चयन एवं बुवाई का समय
संबंधित वीडियो -
खरबूजा की खेती की संपूर्ण जानकारी

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook