Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
କିସାନ୍ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ସ୍କିମ୍, ଏହିପରି ସବସିଡିର ଲାଭ ଉଠାନ୍ତୁ |

କିସାନ୍ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ସ୍କିମ୍, ଏହିପରି ସବସିଡିର ଲାଭ ଉଠାନ୍ତୁ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 21/5/2021

କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଯୋଜନା ମଧ୍ୟରୁ କିସାନ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ଯୋଜନା ଅନ୍ୟତମ। ଏହି ଯୋଜନା 1998 ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସୁଧ ହାରରେ loans ଣ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି | କିସାନ୍ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ 5 ବର୍ଷ ପାଇଁ ବ valid ଧ ଅଟେ | କୃଷକମାନଙ୍କୁ 9% ସୁଧ ହାରରେ କୃଷି ପାଇଁ loans ଣ ଦିଆଯାଏ | କିନ୍ତୁ କିସାନ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସୁଧ ହାରରେ percent ୦ ପ୍ରତିଶତ ସବସିଡି ଦିଆଯାଉଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅକାଳରେ pay ଣ ପରିଶୋଧ କରୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ ସୁଧ ଉପରେ ବାର୍ଷିକ percent ୦ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ଅତିରିକ୍ତ ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଯେଉଁ କାରଣରୁ କୃଷକମାନେ ମାତ୍ର 4 ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ହାରରେ loan ଣ ପାଇପାରିବେ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିସାନ୍ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ସହିତ ଉପଲବ୍ଧ ସୁବିଧା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା |

କିସାନ୍ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡର ଲାଭ |

  • 1.60 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ loans ଣ ନେବାକୁ କୃଷକମାନଙ୍କର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦରକାର ନାହିଁ |

  • କିଷାନ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ସହିତ କୃଷକମାନେ କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ କିଣିପାରିବେ | ପରେ, ଫସଲ ବିକ୍ରୟ କର ଏବଂ off ଣ ପରିଶୋଧ କର |

  • କିସାନ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ଜରିଆରେ ଦୁଗ୍ଧ ଏବଂ ମତ୍ସ୍ୟଚାଷ ପାଇଁ an ଣ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି |

କିଷାନ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର |

  • କିସାନ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡରେ loans ଣ ନେଉଥିବା କୃଷକମାନଙ୍କୁ ମାର୍ଚ୍ଚ 31, 2021 ସୁଦ୍ଧା loan ଣ ପରିଶୋଧ ଉପରେ ସୁଧ ହାରରେ 3 ପ୍ରତିଶତ ଅତିରିକ୍ତ ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଯଦି ମାର୍ଚ୍ଚ 31 ସୁଦ୍ଧା କୃଷକମାନେ loan ଣ ପରିଶୋଧ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ 4 ବଦଳରେ 7 ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ସୁଧ ଦେବାକୁ ପଡିବ |

  • କରୋନା ଜୀବାଣୁକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ଏକ ବଡ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ସରକାର loan ଣ ପରିଶୋଧର ତାରିଖ 31 ମାର୍ଚ୍ଚ 2021 ରୁ 30 ଜୁନ୍ 2021 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି।

  • ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷକମାନେ ଜୁନ୍ 30, 2021 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ interest ଣସି ଅତିରିକ୍ତ ସୁଧ ହାର ବିନା loan ଣ ଦେଇପାରିବେ | ସରଳ ଶବ୍ଦରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଜୁନ୍ 30 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ loan ଣ ଦେଉଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ 4 ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ସୁଧ ଆଦାୟ କରାଯିବ।

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଏଠାରୁ କିସାନ୍ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର | ପଶୁପାଳନ ଏବଂ କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆକର୍ଷଣୀୟ ତଥା ସୂଚନାପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
देहात सम्पूर्ण सदस्य बनें
देहात सम्पूर्ण सदस्य बनें

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook