Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
କିସାନ୍ ଆପ୍ |

କିସାନ୍ ଆପ୍ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 22/5/2020

ଦେହତ୍ କିସାନ୍ ଆପ୍ ହେଉଛି ଭାରତୀୟ କୃଷକ ଏବଂ କୃଷି ସହିତ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଏବଂ ବିଶ୍ୱସ୍ତ କୃଷି ଆପ୍ | ଏହା ଭାରତୀୟ କୃଷକଙ୍କ ଜୀବନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ | ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୁବିଧା ଏବଂ ସେବା ପାଇପାରିବେ | ଏହା ସହିତ, ଆପଣ ଆଧୁନିକ କୃଷି ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ ଯେପରିକି ପାଣିପାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ, ବଜାର ଚାହିଦା, ମୂଲ୍ୟ, ବିହନ ସୂଚନା, ସାର, ମୃତ୍ତିକାର ଗୁଣବତ୍ତା ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଫସଲ ବିକଳ୍ପ ଇତ୍ୟାଦି | କୃଷି ଅଭ୍ୟାସ, ସରକାରୀ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ସୂଚନା, ଇନପୁଟ କ୍ରୟ (ମଞ୍ଜି, ସାର, ଯନ୍ତ୍ରପାତି, ଫସଲ ଇତ୍ୟାଦି) ସହିତ ତୁମର ଫସଲକୁ ଉଚିତ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରୟ କରିବାର ସୁବିଧା ପାଇଁ ତୁମେ al ତୁକାଳୀନ ଟିପ୍ସ ପାଇପାରିବ | ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି କିସାନ୍ ହେଲ୍ପଲାଇନ ନମ୍ବର (1800-1036-110) କିମ୍ବା ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷାରେ କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ପଚାରିବାକୁ ମାଗନ୍ତୁ | ଆମର କୃଷି ପରାମର୍ଶଦାତାମାନେ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବେ |


କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୁବିଧା:

  • ପାଣିପାଗ ସୂଚନା: କୃଷି ଏବଂ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟରେ ପାଣିପାଗ ସୂଚନା ସର୍ବଦା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | ଆପଣଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା, ତାପମାତ୍ରା, ପବନର ଦିଗ ଇତ୍ୟାଦି ସମ୍ଭାବନା ଜାଣି କୃଷକମାନେ ଭଲ ଚାଷ କରି ଅଧିକ ଲାଭ କରିପାରିବେ |

  • ବଜାର ମୂଲ୍ୟ (ମାଣ୍ଡି): ସ୍ଥାନୀୟ ବଜାର ମୂଲ୍ୟ (ମାଣ୍ଡି ଭାଭା) ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ | ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ଜାଣି, ତୁମେ ତୁମର ଫସଲକୁ ଉଚିତ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି କରିପାରିବ |

  • ମୃତ୍ତିକା ପରୀକ୍ଷା: ଭଲ ଅମଳ ପାଇଁ ମାଟି ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ଆବଶ୍ୟକ | ମୃତ୍ତିକା ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ, ଚାଷ ପାଇଁ ଉପକାରୀ ଫସଲ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଫସଲ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ପରିମାଣର ସାର ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ |

  • କୃଷି ରୋଗ: ଏକ ଉଚ୍ଚମାନର ଫସଲ ପାଇଁ, ଆପଣ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତି ଯାହା ଫସଲକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ କିପରି ରୋକାଯାଇପାରିବ |

  • ଫସଲ ସୁରକ୍ଷା: କୀଟନାଶକ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ପଦ୍ଧତି ଏବଂ medicines ଷଧ ଜାଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

  • ଫସଲ ପରାମର୍ଶ: କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରର ବିଶେଷଜ୍ and ଏବଂ ବ scientists ଜ୍ scientists ାନିକମାନଙ୍କଠାରୁ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ସମାଧାନ ପାଆନ୍ତୁ |

  • କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ: ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ତୁମର କାହାଣୀ କିମ୍ବା ତୁମର ସଫଳତାର କାହାଣୀ ସହିତ ପ୍ରେରଣା ଦିଅ |

  • କୃଷକ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍: ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା, ଯୋଗାଯୋଗ ନମ୍ବର, ଆପଣଙ୍କର ଫସଲର ବିବରଣୀ, ଜମି ଇତ୍ୟାଦି ଅଦ୍ୟତନ କରନ୍ତୁ |


ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ କୃଷି ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ |


0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook