Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
କୀଟନାଶକ ଶସ୍ୟ କୀଟନାଶକ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

କୀଟନାଶକ ଶସ୍ୟ କୀଟନାଶକ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 23/3/2021

ତିକ୍ତ ଗୁଣ୍ଡରେ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଭରପୂର ଅଟେ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହା ଅନେକ ଆୟୁର୍ବେଦିକ medicines ଷଧରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏହାର ବ୍ୟବହାର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ ଏବଂ ମଧୁମେହ, ଚର୍ମ ରୋଗ, କୁଷ୍ଠରୋଗ, ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ରୋଗରେ ମଧ୍ୟ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ | ଏତେଗୁଡ଼ିଏ ଲାଭ ହେତୁ, ତିକ୍ତ କଦଳୀ ର ତିକ୍ତ ସ୍ୱାଦ ସତ୍ତ୍ it େ ଏହାର ଚାହିଦା ରହିଥାଏ | ତିକ୍ତ କଦଳୀରୁ ଭଲ ଫସଲ ପାଇବା ପାଇଁ, ଏହାକୁ ବିଭିନ୍ନ ସପ୍-କୀଟ ପୋକରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏଠାରୁ ଆପଣ ତିକ୍ତ ଗୁଣ୍ଡ ଫସଲକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଶୋଷକ ପୋକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ଉପାୟ ଶିଖିପାରିବେ |

  • ମାଇଟ୍: ଏହି ଛୋଟ କୀଟଗୁଡ଼ିକ କୋମଳ ପତ୍ରର ଚୋପାକୁ ଚୋବାନ୍ତି | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପତ୍ରରେ ଧଳା ଦାଗ ଦେଖାଯାଏ | ପୋକର ସଂକ୍ରମଣ ଉଦ୍ଭିଦର ବୃଦ୍ଧିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରେ | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, 150 ଲିଟର ପାଣିରେ 50 ମିଲି ଦେଶ ହକ୍ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ଅନ୍ୟ ଶୋଷୁଥିବା କୀଟ: ଏଥିରେ ମୋୟଲା, ସବୁଜ ତେଲ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏହିପରି କୀଟନାଶକ ପତ୍ରର ଚୋପା ଚୋବାଇ ଫସଲରେ ବହୁ କ୍ଷତି ଘଟାଏ | ଫଳସ୍ୱରୂପ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ହଳଦିଆ ହୋଇ ଶୁଖିଯାଏ | ଯଦି ଏହି କୀଟନାଶକ ଠିକ୍ ସମୟରେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ନହୁଏ, ତେବେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ | ଜ bi ବିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଏହି କୀଟନାଶକ ଉପରେ ନିମ୍ ତେଲ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, 15 ଲିଟର ପାଣିରେ 5 ମିଲି ଇମିଡାକ୍ଲୋପ୍ରିଡ୍ 17.8% SL | ମିଶ୍ରଣରେ ସ୍ପ୍ରେ କରି ଏହି କୀଟନାଶକଗୁଡିକର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ମଧ୍ୟ ହାସଲ କରାଯାଇପାରେ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଏଠାରୁ କିଛି ଉନ୍ନତ କିସମ କଦଳୀ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହା ଦ୍ other ାରା ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଶୋଷୁଥିବା କୀଟମାନଙ୍କଠାରୁ ତିକ୍ତ ଗୁଣ୍ଡ ଫସଲକୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ତିକ୍ତ ଗୁଣ୍ଡ ଚାଷ ସହିତ ଜଡିତ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
करेला : उन्नत किस्में
करेला : उन्नत किस्में
संबंधित वीडियो -
करेले की फसल को बचाएं थ्रीप्स एवं माइट्स के प्रकोप से

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook