Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
କୀଟନାଶକ ଏବଂ କୀଟନାଶକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପଦକ୍ଷେପ |

କୀଟନାଶକ ଏବଂ କୀଟନାଶକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପଦକ୍ଷେପ |

लेखक - Lohit Baisla | 31/8/2021

ଶସ୍ୟ ଏବଂ ପନିପରିବା ଫସଲର ଉତ୍ତମ ଅମଳ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କୀଟପତଙ୍ଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଆବଶ୍ୟକ | ଅନେକ ପ୍ରକାରର କୀଟନାଶକ ମାଟି ଭିତରେ ରହି ଫସଲର ମୂଳକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ | ଏହି ପୋକର ଅନୁପସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡେ | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଚାଷ କରନ୍ତି ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ କୀଟନାଶକରୁ ଫସଲ ସଞ୍ଚୟ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଭଲଭାବେ ପ read ନ୍ତୁ | ଏଠାରୁ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରୁଥିବା କୀଟନାଶକ ଏବଂ କୀଟନାଶକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ସଠିକ୍ ଉପାୟ ଆପଣ ଜାଣିପାରିବେ | ଆସନ୍ତୁ ଏହି ବିଷୟ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା |

  • ଧଳା ଗ୍ରବ୍: ଏହି କୀଟଗୁଡିକ ଧୂସର ଧଳା ରଙ୍ଗର | ସେମାନଙ୍କର ଶରୀର ମୋଟା ଏବଂ ପାଟି ଗା dark ବାଦାମୀ ରଙ୍ଗର | ଏହି କୀଟନାଶକ ମାଟିରେ ବାସ କରି ଉଦ୍ଭିଦର ଚେର ଏବଂ ଡାଳକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଫଳ ଆସିବା ପରେ ଏହି କୀଟନାଶକ ମଧ୍ୟ ଫଳକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କ୍ଷେତରେ ଥରେ ଗଭୀର ହଳ କରନ୍ତୁ | ଏହା ସହିତ, କ୍ଷେତରେ କଞ୍ଚା ଗୋବର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏକର ଜମିରେ 8 ରୁ 10 କିଲୋଗ୍ରାମ ଫିପ୍ରୋନିଲ 0.3% GR ମିଶାନ୍ତୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏକର ଜମିରେ 2.5 ରୁ 3 କିଲୋଗ୍ରାମ କାର୍ବୋଫୁରାନ୍ 3G ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ |

  • ଟର୍ମାଇଟ୍ସ: ଏହି କୀଟମାନେ ମାଟିରେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦର ଚେର କାଟି ଫସଲକୁ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତି | ମୂଳ ସହିତ, ଏହି କୀଟନାଶକ ଗଛର ଡାଳ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଶସ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ, କିଲୋଗ୍ରାମରେ 12 ମିଲି କ୍ଲୋରପିରିଫୋସ୍ 20 EC ସହିତ ବିହନକୁ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ | ସ୍ଥାୟୀ ଫସଲରେ କୀଟନାଶକ ସଂକ୍ରମଣ ହେଲେ, ଏକର ଜମିରେ 1.2 ଲିଟର କ୍ଲୋରୋପିରିଫୋସ୍ ଲଗାନ୍ତୁ |

  • ପତ୍ର ଖଣି କୀଟ: ଏହାକୁ ପତ୍ର ଟନେଲ କୀଟ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି କୀଟନାଶକ ପତ୍ରର ସବୁଜ ଅଂଶକୁ ଭିତରୁ ଖାଏ | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଟନେଲ ପରି ଧଳା ରଙ୍ଗର ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ପତ୍ରରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହେବାକୁ ଲାଗେ | ଏହି କୀଟନାଶକରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ml ୦ ମିଲି ଇମିଡାକ୍ଲୋରପିଡ୍ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଏଠାରୁ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ପୋକ ପରିଚାଳନା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ବନ୍ଧୁ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ କୀଟନାଶକ ଏବଂ କୀଟନାଶକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
संबंधित वीडियो -
निमेटोड पर इस तरह करें नियंत्रण

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook