Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
କିଛି ଉତ୍ତମ କିସମ |

କିଛି ଉତ୍ତମ କିସମ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 22/3/2021

ମୁଖ୍ୟ ଡାଲି ଫସଲ ମଧ୍ୟରୁ ଉରାଦ | ପନିପରିବା ଏବଂ ଡାଲି ଉରାଡର ସବୁଜ ଡାଲିରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବାଡି, ପାପଡ ଇତ୍ୟାଦି ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥାଏ | ଏହାର ମଞ୍ଜି ବିଭିନ୍ନ କିସମ ଅନୁଯାୟୀ କଳା ଏବଂ ସବୁଜ ରଙ୍ଗର | କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍, ଭିଟାମିନ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଏବଂ ପ୍ରୋଟିନର ଉରାଦ ଏକ ଉତ୍ତମ ଉତ୍ସ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି season ତୁରେ ଉରାଡର ଚାଷ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏଠାରୁ ଆପଣ ସର୍ବୋତ୍ତମ କିସମ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ବ characteristics ଶିଷ୍ଟ୍ୟ ବିଷୟରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

  • ପୁସା :: ଏହି କିରିଫ ଉଭୟ ଖରିଫ ଏବଂ ଜାଇଡ season ତୁରେ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହାର ଶସ୍ୟ କଳା ରଙ୍ଗର, ଏହି ପ୍ରକାର ହଳଦିଆ ମୋଜାଇକ୍ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ | ପ୍ରାୟ 80 ରୁ 85 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଫସଲ ପାଚିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଏକର ଜମିରେ ଅମଳ 4.8 ରୁ 6 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅଟେ |

  • T 9-19: ଜାଏଡ୍ season ତୁରେ ଏହି କିସମ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏହାର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ମଧ୍ୟମ ଆକାରର ଏବଂ ଶସ୍ୟଗୁଡିକ ମୋଟା ଏବଂ କଳା ରଙ୍ଗର | ଏକର ଜମିରେ ପ୍ରାୟ 3.6 ରୁ 5.2 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଫସଲ ମିଳିପାରିବ |

  • PDU 1: ଏହି ବିବିଧତା ବସନ୍ତ ବିର୍ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଏହି କିସମର ଫସଲ 70 ରୁ 80 ଦିନରେ ପରିପକ୍। ହୁଏ | ଏହି କିସମର ଉରାଡ ବଡ଼ ଏବଂ କଳା ରଙ୍ଗର | ଏହି କିସମ ବସନ୍ତ in ତୁରେ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏକର ଜମିରେ ଫସଲ ଅମଳ 4 ରୁ 4.8 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅଟେ |

  • UPU0031: ଏହି ବିବିଧତା ହିମ୍ ମାଶ୍ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକପ୍ରିୟ | ଏହି ବିବିଧତା ସମାନ-ପାର୍ବତ୍ୟ, ନିମ୍ନ-ପାର୍ବତ୍ୟ ଏବଂ ଉପ-ଟ୍ରପିକାଲ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଫସଲ ପରିପକ୍ୱ ହେବା ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ପାଇଁ 72 ରୁ 76 ଦିନ ଲାଗେ | ଏହାର ଶସ୍ୟଗୁଡିକ ବାଦାମୀ ଏବଂ କଳା ରଙ୍ଗର | ଏହି ବିବିଧତାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବ feature ଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହେଉଛି ଏହା ହଳଦିଆ ମୋଜାଇକ୍ ରୋଗ, ପତ୍ର କର୍ଲ, ବ୍ଲାକ୍ ସ୍ପଟ୍ ରୋଗ ଏବଂ ପାଉଡର ମୃଦୁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧ କରେ | ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ 5.6 ରୁ 6.4 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଫସଲ ଦେଇଥାଏ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଏଠାରେ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଉନ୍ନତ କିସମ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଉରାଦ ଚାଷ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତୁମର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
उड़द : बुवाई का सही समय, बीज दर एवं खेत की तैयारी
उड़द : बुवाई का सही समय, बीज दर एवं खेत की तैयारी
संबंधित वीडियो -
आइए जानते हैं उड़द की कुछ उन्नत किस्में

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook