Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
କିଛି ଉନ୍ନତ କିସମ ବ୍ରଞ୍ଜଲ୍ |

କିଛି ଉନ୍ନତ କିସମ ବ୍ରଞ୍ଜଲ୍ |

लेखक - Soumya Priyam | 10/1/2021

ଆମ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଅ in ୍ଚଳରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ବ୍ରଜିନ ଚାଷ କରାଯାଏ | ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ବ୍ରଜଲର ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଆକାରରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି | ଅନେକ କିସମର ଫଳ ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥିବାବେଳେ କିଛି କିସମ ଅଛି ଯାହାର ଫଳ ଧଳା, ସବୁଜ ଏବଂ ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗର | ଫଳର ଆକାର ମଧ୍ୟ ରଙ୍ଗ ସହିତ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ | ବାଇଗଣ ଫଳଗୁଡିକ ଗୋଲାକାର, ଓଭାଲ୍, ବିସ୍ତାରିତ ଏବଂ ମୋତି ପରି | ଯଦି ଆପଣ କଦଳୀ ଚାଷ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏଠାରୁ ଆପଣ ଏହାର କେତେକ ଉନ୍ନତ କିସମ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

  • ପୁସା ହାଇବ୍ରିଡ୍ :: କର୍ଣ୍ଣାଟକ, କେରଳ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁରେ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏହି କିସମର ଫଳଗୁଡ଼ିକ ଗା dark ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗର ଏବଂ ଆକାରରେ ବିସ୍ତାରିତ | ପ୍ରତିରୋପଣର ପ୍ରାୟ 80 ରୁ 90 ଦିନ ପରେ, ଫଳର ପ୍ରଥମ ଅମଳ ହୋଇପାରିବ | ଏକର କ୍ଷେତ୍ରର ଅମଳ 20 ରୁ 26 ଟନ୍ ଅଟେ |

  • ଆର୍କା ନାଭନିଟ୍: ଏହି କିସମର ଫଳଗୁଡ଼ିକ ଗୋଲାକାର ଆକାରରେ | ଫଳଗୁଡ଼ିକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗର | ଏହି କିସମର ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଉଛି ଏହାର ଫଳଗୁଡ଼ିକରେ ଅଧିକ ମଳଦ୍ୱାର ଏବଂ କମ୍ ମଞ୍ଜି ଥାଏ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫଳର ଓଜନ 350-400 ଗ୍ରାମ | ଏକର ଜମିରେ ଅମଳ 24 ରୁ 26 ଟନ୍ ମଧ୍ୟରେ |

  • ସବୁଜ ଲଙ୍ଗ: ଏହା ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ | ଏହାର ଫଳଗୁଡ଼ିକ ଲମ୍ବା ଏବଂ ସବୁଜ ରଙ୍ଗର | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ କ୍ଲଷ୍ଟରରେ ଫଳ ଉତ୍ପାଦନ କରନ୍ତି | ପ୍ରତିରୋପଣର ପ୍ରାୟ 60 ଦିନ ପରେ ପ୍ରଥମେ ଅମଳ କରାଯାଇପାରିବ |

  • ପଞ୍ଜାବ ଏଭରଗ୍ରୀନ୍: ଏହି କିସମର ଉଦ୍ଭିଦ ଉଚ୍ଚତା 50-60 ସେମି | ଏହାର ଫଳଗୁଡ଼ିକ ଲମ୍ବା, ଗା dark ବାଇଗଣୀ ଏବଂ ଗୋଲାକାର | ଫଳଗୁଡ଼ିକର ଲମ୍ବ 18-20 ସେ.ମି. ଅନ୍ୟ କିସମ ତୁଳନାରେ ଏହି ପ୍ରକାରର ଫଳ ବୋରରର ଘଟଣା କମ୍ ଅଟେ | ଏକର ଜମିରେ 12 ରୁ 16 ଟନ୍ ବ୍ରଜିନ ମିଳିପାରିବ |

ଏହି କିସମ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କିସମ ବ୍ରଞ୍ଜଲ ଅଛି ଯାହା ସଫଳତାର ସହିତ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏହି କିସମଗୁଡିକରେ ପୁସା ହାଇବ୍ରିଡ୍ 6, ଭୀମା, ପନ୍ତ ରିତୁରାଜ, ପୁସା ସଙ୍କର 9, ପୁସା ଶ୍ୟାମଲ, ପୁସା କ୍ରାନ୍ତି, ପନ୍ତ ସମ୍ରାଟ, କାଶୀ ସାନ୍ଦେଶ, ଆର୍କା କୁସୁମକର, ଆର୍କା ନୀଲକାନ୍ତ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଏହି କିସମଗୁଡିକ ଚାଷ କରି ଆପଣ କଦଳୀରୁ ଭଲ ଅମଳ ପାଇପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହା ଦ୍ other ାରା ଅନ୍ୟ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଭଲ ଫସଲ ପାଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
तना छेदक कीट से नष्ट हो रही है बैंगन की फसल
तना छेदक कीट से नष्ट हो रही है बैंगन की फसल
संबंधित वीडियो -
बैंगन के पौधों में कॉलर रॉट रोग

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook