Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
କିଛି ଉନ୍ନତ କିସମ |

କିଛି ଉନ୍ନତ କିସମ |

लेखक - Soumya Priyam | 24/1/2021

ମୁଖ୍ୟ ଡାଲି ଫସଲ ମଧ୍ୟରୁ ଉରାଦ | ଏହାକୁ ଉଭୟ ଖରିଫ ଏବଂ ଜାଇଡ season ତୁରେ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | ଯଦି ଆପଣ ଉରାଡ ଚାଷ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାର କିଛି ଉନ୍ନତ କିସମ ବିଷୟରେ ଏଠାରୁ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ | ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା କିସମଗୁଡିକ ଚୟନ କରି ଆପଣ ଉରଦର ଏକ ଉତ୍ତମ ଫସଲ ପାଇପାରିବେ |

  • ପନ୍ତ ଉରାଦ 30: ବିହାର, h ାଡଖଣ୍ଡ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଛତିଶଗଡ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଆସାମ ରାଜ୍ୟରେ ଏହି କିସମ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏହାକୁ ଉଭୟ ଖରିଫ ଏବଂ ଜାଇଡ season ତୁରେ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହି ବିବିଧତା ସାମାନ୍ୟ ପ୍ୟୁବେସେନ୍ସ ଏବଂ ହଳଦିଆ ମୋଜାଇକ୍ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ | ଫସଲ ପରିପକ୍ୱ ହେବା ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ପାଇଁ 75 ରୁ 80 ଦିନ ଲାଗେ | ଏକର ଜମିରେ ଅମଳ 4 ରୁ 4.8 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅଟେ |

  • ପନ୍ତ ଉରାଦ 31: ବିହାର, h ାଡଖଣ୍ଡ, ଛତିଶଗଡ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଏହି କିସମ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏହି କିସମର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଲମ୍ବରେ ଛୋଟ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଶସ୍ୟଗୁଡିକ ମଧ୍ୟମ ଆକାରର ଏବଂ ବାଦାମୀ ରଙ୍ଗର | ଫସଲ ପରିପକ୍ୱ ହେବା ପାଇଁ 70 ଦିନ ଲାଗେ | ଏହି ବିବିଧତା ହଳଦିଆ ଶିରା ଜୀବାଣୁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ | ଏକର ଜମିରେ 3.2 ରୁ 4 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅମଳ |

  • ଉତ୍ତର: ଏହି ବିବିଧତା ପୂର୍ବ ସମତଳ ଭୂମି ଏବଂ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ସମତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏହି କିସମ ମୁଖ୍ୟତ Bi ବିହାର, h ାଡଖଣ୍ଡ, ହରିୟାଣା, ପଞ୍ଜାବ, ରାଜସ୍ଥାନ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଆସାମରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏହି ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଭାଇରାଲ୍ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ | ଏକର ଜମିରେ ଅମଳ 4 ରୁ 6 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅଟେ |

  • କୃଷ୍ଣ: ଏହି ବିବିଧତା ଭାରୀ ମାଟିରେ ଚାଷ କରାଯାଇପାରେ | ଏହି କିସମର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ମଧ୍ୟମ ଉଚ୍ଚତା | ଏହାର ଶସ୍ୟ ବଡ଼ ଏବଂ ବାଦାମୀ ରଙ୍ଗର | ଫସଲ ପରିପକ୍ୱ ହେବା ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ପାଇଁ 90 ରୁ 110 ଦିନ ଲାଗେ | ଏକର କ୍ଷେତ୍ରର ଅମଳ 4 ରୁ 4.8 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅଟେ |

ଏହି କିସମ ବ୍ୟତୀତ ଭାରତରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କିସମ ମଧ୍ୟ ଚାଷ କରାଯାଏ | UG 218, ଜବାହର ଉରାଦ 2, ବସନ୍ତ ବିର୍, ବରଖା, ବସନ୍ତ ବାହା, ଟିପିୟୁ 4, ଶେଖର 2, UP U0031 ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହା ଦ୍ other ାରା ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି କିସମ ଚାଷ କରି ଭଲ ଉରାଡ ଫସଲ ପାଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
संबंधित वीडियो -
आइए जानते हैं उड़द की कुछ उन्नत किस्में
आइए जानते हैं उड़द की कुछ उन्नत किस्में

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook