Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
କେତେକ ପୋକ ଏବଂ ରୋଗ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ ଯାହା ଗାଜରକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ |

କେତେକ ପୋକ ଏବଂ ରୋଗ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ ଯାହା ଗାଜରକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 1/5/2020

ଗାଜର ସାଲାଡ, ପୁଡିଙ୍ଗ, ଅଳେଇଚ ଏବଂ ପନିପରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଗାଜର ଫସଲକୁ ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକରୁ ମୁକ୍ତ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଯଦି ଏହା କରା ନ ଯାଏ, ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ ଏବଂ କୃଷକମାନେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି | ତେଣୁ ଆପଣ ଏପରି କିଛି କୀଟନାଶକ ଏବଂ ରୋଗ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଉଚିତ ଯାହା ଗାଜର ଫସଲକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ |

  • ସ୍କ୍ଲେରୋଟିନିଆ ୱିଲିଟିଂ: ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଉଦ୍ଭିଦମାନଙ୍କର ପତ୍ର ହଳଦିଆ ହୋଇ ପଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | 1000 ଲିଟର ପାଣିରେ ଏକ କିଲୋଗ୍ରାମ କାର୍ବେଣ୍ଡାଜିମ୍ 50 ସ୍ପ୍ରେ କରି ଆପଣ ଏହି ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ |

  • ବିକଳ୍ପ ବ୍ଲିଟ୍: ଏହି ରୋଗରେ ପତ୍ରରେ ହଳଦିଆ କିମ୍ବା ବାଦାମୀ ଦାଗ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, 500-600 ଲିଟର ପାଣିରେ 0.2 ପ୍ରତିଶତ ତମ୍ବା ଅକ୍ସାଇକ୍ଲୋରାଇଡ୍ କିମ୍ବା ମାନକୋଜେବ ମିଶ୍ରଣ କରି ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ଉଚିତ୍ |

  • ସେରକୋସ୍ପୋରା ଫୋଲିୟର୍ ବ୍ଲାଇଟ୍: ଏହି ରୋଗ ବ୍ୟାପିବା ହେତୁ କୁଞ୍ଚିତ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଫୁଲଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ସଙ୍କୁଚିତ ହେବାକୁ ଲାଗେ | ପ୍ରାୟ kg ୦ ହଜାର ଲିଟର ପାଣିରେ kg ୦ କିଲୋଗ୍ରାମ କାଭାଚ କିମ୍ବା ମାନକୋଜେବ ମିଶାଇ ସ୍ପ୍ରେ କରି ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ।

  • ପାଉଡର ରୋଗ: ଏହି ରୋଗ ହେତୁ ଉଦ୍ଭିଦ ଉପରେ ଧଳା ରଙ୍ଗର ପାଉଡର ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | 100 ଲିଟର ପାଣିରେ 50 ମିଲି କ୍ୟାରେଥନ୍ ମିଶାଇ ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ |

  • କାରୋଟ୍ ୱିଭିଲ୍: ଏହି ଧଳା ରଙ୍ଗର କୀଟମାନେ ବଜ୍ରପାତର ଉପର ଅଂଶକୁ ବିଦ୍ଧ କରି ଫସଲକୁ କ୍ଷତି କରନ୍ତି | ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, 3 ଲିଟର ପାଣିରେ, 1 ମିଲି ଇନିଡାକ୍ଲୋପ୍ରିଡ୍ 17.8 ସ୍ଲ। ମିଶ୍ରଣ କରିବା ଉଚିତ୍ |

  • କଳଙ୍କ ଉଡ଼ିବା : ଏହି ପ୍ରକାର କୀଟ ଉଦ୍ଭିଦ ମୂଳରେ ଟନେଲ ତିଆରି କରେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଉଦ୍ଭିଦ ଶୀଘ୍ର ଶୁଖିଯାଏ | ହେକ୍ଟର ଜମିରେ 2.5 ଲିଟର କ୍ଲୋରପିରିଫୋସ୍ 20 EC | ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହି କୀଟରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ |

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook