Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
କଦଳୀ ର ମୁଖ୍ୟ କିସମ |

କଦଳୀ ର ମୁଖ୍ୟ କିସମ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 11/6/2020

ସେଠାରେ 300 ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଜାତିର କଦଳୀ ଅଛି | ଯେଉଁଥିରେ ମୁଖ୍ୟତ 15 15 - 20 କିସମ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର କଦଳୀ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

  • G-9: G-9 ର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଗ୍ରାଣ୍ଡ -9 ହେଉଛି ଭାରତରେ ଚାଷ କରାଯାଉଥିବା ଏକ ପ୍ରମୁଖ କଦଳୀ ପ୍ରଜାତି | ଏହି ପ୍ରଜାତି ଟିସୁ ସଂସ୍କୃତିରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଏକର ଜମିରେ 1400 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଦଳୀ ଗଛ ଲଗାଯାଇପାରିବ | ଗୋଟିଏ ଉଦ୍ଭିଦରୁ ପ୍ରାୟ 30 କିଲୋଗ୍ରାମ ଫଳ ମିଳିଥାଏ | ଏହି କିସମର ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଉଛି ଉଦ୍ଭିଦ ଲଗାଇବାର 9 ମାସ ପରେ, ଫଳଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏହାର ଫଳ ସଂରକ୍ଷଣ କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ଭଲ ଅଟେ | ପାଚିଲା ଫଳଗୁଡିକ ରୁମ ତାପମାତ୍ରାରେ 12 ରୁ 15 ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗଚ୍ଛିତ ହୋଇପାରିବ | ଏହାର ଫଳଗୁଡ଼ିକ ବଡ଼ ଏବଂ ଆକାରରେ ମିଠା |

  • ଡାର୍ଫ କେଭେଣ୍ଡିସ୍: ଏହା ଭାରତରେ ଚାଷ କରାଯାଉଥିବା ପ୍ରମୁଖ ଚାଷ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ | ଏହି ବିବିଧତା ସିଙ୍ଗାପୁର, ସିନ୍ଧୁରାନି, ବସ୍ରାଇ, ମୋରିସ୍, ଜାହାଜି ଇତ୍ୟାଦି ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଏହାର ଉଦ୍ଭିଦ ଛୋଟ | ଏହି ପ୍ରଜାତିର ଫଳଗୁଡ଼ିକ ଆକାରରେ ବଡ଼, ନରମ ଡାଲି ସହିତ ମିଠା | ଏହାର ଗୁଣ୍ଡର ଓଜନ ପ୍ରାୟ 20 କିଲୋଗ୍ରାମ | ଅନ୍ୟ କିସମ ତୁଳନାରେ ଏହା ଶୀତ ସହନଶୀଳ |

  • ରୋବସ୍ତା: ଏହି ବିବିଧତା ବାଉଁଶ ଗ୍ରୀନ୍, ହରିଚାଲ୍, ବୋଜିହାଜି ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା | ଏହି ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଉଚ୍ଚତା 3 ରୁ 4 ମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ | ଏହାର ଫଳଗୁଡ଼ିକ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଏବଂ ପାଚିଲାବେଳେ ମିଠା | ଗୋଟିଏ ଗୁଣ୍ଡର ଓଜନ 25 ରୁ 30 କିଲୋଗ୍ରାମ |

  • ରାସ୍ତାଲି: ଏହି ପ୍ରଜାତି ମାଲବୋଗ, ସୋନକେଲା, ଅମୃତ ପାନି ଇତ୍ୟାଦି ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଉଚ୍ଚତା ପ୍ରାୟ 2.5 ରୁ 3.0 ମିଟର ଅଟେ | ଏହାର ଫଳଗୁଡ଼ିକ ଚାରି କୋଣିଆ ମୋଟା ଏବଂ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର | ଏହି ପ୍ରକାରର କଦଳୀ ଚୋପା ପତଳା |

  • ନନ୍ଦ୍ରାନ୍: ଚିପ୍ସ ତିଆରିରେ ଏହି କଦଳୀ ସାଧାରଣତ used ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହାର ପନିପରିବା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଉଚ୍ଚତା 3 ମିଟର ଅଟେ | ଗୋଟିଏ ଗୁଣ୍ଡରେ 4 ରୁ 6 ଟି ଡାଳ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଡାଳରେ 8 ରୁ 14 ଫଳ ଅଛି |

  • କର୍ପୋରାଭାଲୀ: ଏହି ବିବିଧତା ବଣ୍ଟା, ବେନସା ଏବଂ କେଶକଲ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଡାଳ ସହିତ ଏହାର ଉଦ୍ଭିଦ 10 ରୁ 12 ଫୁଟ ଉଚ୍ଚ ଅଟେ | ଏକ ଉଦ୍ଭିଦରେ 5 ରୁ 6 ଟି କ୍ଲଷ୍ଟର ଅଛି | ଯେଉଁଥିରେ 60 ରୁ 70 ଫଳ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ |

  • CO 1: ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଏହି ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା କ୍ଲଷ୍ଟରଗୁଡିକର ଓଜନ ପ୍ରାୟ 10 କିଲୋଗ୍ରାମ | ଏହାର ଫଳ 14 ମାସରେ ଆସେ |

  • H1: ଏହି ହାଇବ୍ରିଡ୍ ବିଭିନ୍ନ ମଧ୍ୟମ ଉଚ୍ଚତା ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ ଉତ୍ପାଦିତ କ୍ଲଷ୍ଟରଗୁଡିକର ରଙ୍ଗ 14 ରୁ 16 କିଲୋଗ୍ରାମ | ଏହାର ଫଳ ଲମ୍ବା, ଯାହା ପାଚିଲାବେଳେ ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ | ରାନ୍ଧିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ସାମାନ୍ୟ ଖଟା ସ୍ୱାଦ ଥାଏ |

ଏହି କିସମ ବ୍ୟତୀତ ଦେଶରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରଜାତିର କଦଳୀ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଗ୍ରୀନ୍ ବାର୍କ, ହିଲ୍ ବାନା , ପୁଭାନ୍ (ଚାଇନିଜ୍ ଚମ୍ପା), ଆଲପାନ୍, କ୍ୟାମ୍ପିରଗଞ୍ଜ, ବାଟିସା, କୋଥିଆ, ମୁନ୍ଥାନ୍, H2, FHIA1 ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook