Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
କଦଳୀ ଗୁଣ୍ଡ: ଉନ୍ନତ କିସମ |

କଦଳୀ ଗୁଣ୍ଡ: ଉନ୍ନତ କିସମ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 8/12/2020

ତିକ୍ତ ଗୁଣ୍ଡର ଭଲ ଫସଲ ପାଇବା ପାଇଁ ଉନ୍ନତ କିସମ ବାଛିବା ଆବଶ୍ୟକ | ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ତିକ୍ତ ଗୁଣ୍ଡକୁ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳ ଏବଂ asons ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ଚାଷ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଯଦି ଆପଣ ତିକ୍ତ ଗୁଣ୍ଡ ଚାଷ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏଠାରୁ କିଛି ଉନ୍ନତ କିସମର ନାମ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ବ characteristics ଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଜାଣିପାରିବେ |

  • ଆର୍କା ହରିଟ୍: ଏହାର ଫଳଗୁଡିକ ମଧ୍ୟମ ଆକାରର | ଏହା ଅନ୍ୟ କିସମ ଅପେକ୍ଷା କମ୍ ତିକ୍ତ ଅଟେ | ଏହି କିସମର ଫଳରେ ବିହନ ମଧ୍ୟ କମ୍ ଥାଏ | ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଏବଂ ବର୍ଷା It ତୁରେ ଏହା ଚାଷ କରାଯାଇପାରେ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦ୍ରାକ୍ଷାଲତାରୁ 30 ରୁ 40 ଫଳ ମିଳିପାରିବ | ଏହି କିସମର ଫଳର ଓଜନ ପ୍ରାୟ 80 ଗ୍ରାମ | ଏକର କ୍ଷେତ୍ରର ଅମଳ ପ୍ରାୟ 36 ରୁ 48 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅଟେ |

  • ପୁସା ହାଇବ୍ରିଡ୍ 1: ଏହା 1990 ମସିହାରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ବିବିଧତା ଉତ୍ତର ସମତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏହାର ଫଳ ସବୁଜ ଏବଂ ଚକଚକିଆ | ବସନ୍ତ, ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଏବଂ ବର୍ଷା It ତୁରେ ଏହା ଚାଷ କରାଯାଇପାରେ | ପ୍ରଥମ ଅମଳ 55 ରୁ 60 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କରାଯାଇପାରିବ | ଏକର ଜମିରେ 80 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ତିକ୍ତ ଗୁଣ୍ଡ ମିଳିପାରିବ |

  • ପୁସା ହାଇବ୍ରିଡ୍ ୨: ଏହି ବିବିଧତା 2002 ମସିହାରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା | ଏହା ବିହାର, h ାଡଖଣ୍ଡ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବ, ଛତିଶଗଡ, ଓଡିଶା, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ, ଗୁଜୁରାଟ, ହରିୟାଣା ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ। ଏହି ପ୍ରକାରର ଫଳର ରଙ୍ଗ ଗା dark ସବୁଜ | ଫଳର ଦ length ର୍ଘ୍ୟ ଏବଂ ଘନତା ମଧ୍ୟମ ଅଟେ | 52 ଦିନ ପରେ ପ୍ରଥମ ଅମଳ କରାଯାଇପାରିବ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ତିକ୍ତ ଗୁଣ୍ଡ ପ୍ରାୟ 85 ରୁ 90 ଗ୍ରାମ ଅଟେ | ଏକର ଚାଷ ଜମିରେ ଅମଳ ହେଉଛି 72 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ |

  • ପୁସା ସ୍ପେଶାଲ୍: ଫେବୃଆରୀରୁ ଜୁନ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ତର ଭାରତର ସମତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହା ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହାର ଫଳଗୁଡ଼ିକ ମୋଟା ଏବଂ ଗା dark ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ସବୁଜ ରଙ୍ଗର | ଏହାର ଡାଲି ମୋଟା ଅଟେ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଲମ୍ବ ପ୍ରାୟ 1.20 ମିଟର | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫଳର ଓଜନ ପ୍ରାୟ 155 ଗ୍ରାମ | ଏକର ଜମିରେ 60 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅମଳ କରନ୍ତୁ |

  • ପଞ୍ଜାବ କଟୁ ଗୁଣ୍ଡ :: ଏହି କିସମର ତିକ୍ତ ଗୁଣ୍ଡ ଲମ୍ବା, ପତଳା ଏବଂ ସବୁଜ ରଙ୍ଗର | ବିହନ ବୁଣିବାର ପ୍ରାୟ 66 ଦିନ ପରେ ପ୍ରଥମେ ଅମଳ କରାଯାଇପାରିବ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫଳ ପ୍ରାୟ 50 ଗ୍ରାମ ଅଟେ | ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ କରି ପ୍ରାୟ 50 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ତିକ୍ତ କଦଳୀ ମିଳିପାରିବ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଏହି କିସମଗୁଡିକ ଚାଷ କରି ଆପଣ ତିକ୍ତ କଦଳୀରୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଫସଲ ପାଇପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମନେ କରନ୍ତି ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ | ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ତିକ୍ତ ଗୁଣ୍ଡ ଚାଷ ସହିତ ଜଡିତ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
करैला:सफेद मक्खी/ रस-चूसक कीट
करैला:सफेद मक्खी/ रस-चूसक कीट
संबंधित वीडियो -
करेले की कुछ उन्नत किस्में

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook