Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
କଦଳୀ: ଏହି କିସମଗୁଡିକ ଚାଷ କରନ୍ତୁ, ଅଧିକ ଅମଳ ହେବ |

କଦଳୀ: ଏହି କିସମଗୁଡିକ ଚାଷ କରନ୍ତୁ, ଅଧିକ ଅମଳ ହେବ |

लेखक - Soumya Priyam | 5/8/2021

ଶୀତ in ତୁରେ ଚାଷ କରାଯାଉଥିବା ପ୍ରମୁଖ ପନିପରିବା ମଧ୍ୟରୁ କଦଳୀ | ବର୍ଷା in ତୁରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ସଫଳତାର ସହିତ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହା ଏକ ମୂଳ ଫସଲ | ଏହା ସାଧାରଣତ a ସାଲାଡ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହାର ପନିପରିବା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ | ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ଭିଟାମିନ୍ ସି, ମିନେରାଲ୍ସ, ଫାଇବର ଇତ୍ୟାଦି ପରି ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇ ଶୀତ season ତୁରେ ଏହାର ଚାହିଦା ବ increasing ିବାରେ ଲାଗେ | ଏହାକୁ ଚାଷ କରି, ଆପଣ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଭଲ ଲାଭ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ | ଶାଗୁଣା ଚାଷ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ଉନ୍ନତ କିସମ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଗୁଣ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ କିଛି ଉନ୍ନତ କିସମର କଦଳୀ ବିଷୟରେ |

ଟର୍ନିପ୍ସର କେତେକ ଉନ୍ନତ କିସମ |

  • ଧଳା :: ବର୍ଷା in ତୁରେ ଏହି ପ୍ରକାର ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏହା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପରିପକ୍ୱ କିସମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ | ତୁଷାର ରଙ୍ଗ ତୁଷାର ପରି ଧଳା | ଫସଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ 50 ରୁ 55 ଦିନ ଲାଗେ | ଯଦି ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ କରାଯାଏ, ଅମଳ ପ୍ରାୟ 80 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅଟେ |

  • ଲାଲ୍ :: ଶୀତଦିନେ କେଉଁଟି ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ? ଏହାର ଟ୍ୟୁବର୍ ମଧ୍ୟମ ଆକାର ଏବଂ ଗୋଲାକାର | ଫସଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ 60 ରୁ 70 ଦିନ ଲାଗେ |

  • ପୁସା ସ୍ eti େଟି: ଏହି କିସମ ଶୀଘ୍ର ବୁଣିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଅଗଷ୍ଟ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ଏହା ବୁଣାଯାଏ | ଏହି କିସମର କଦଳୀଗୁଡ଼ିକ ଧଳା ଏବଂ ଚକଚକିଆ | ପ୍ରାୟ 40 ରୁ 45 ଦିନ ବୁଣିବା ପରେ ଫସଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ |

  • ପୁସା ଚନ୍ଦ୍ରମା: ଏହି କିସମ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ପାଇଁ 55 ରୁ 60 ଦିନ ଲାଗେ | ଏହି କିସମର କଦଳୀ ଆକୃତିର ଗୋଲାକାର ଏବଂ ଖାଇବା ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ | ଏହା ଅଧିକ ଅମଳକ୍ଷମ କିସମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ | ଏକର ଜମିରେ ଅମଳ 80 ରୁ 100 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅଟେ |

  • ପୁସା କାଞ୍ଚନ: ଏହି କିସମର କଦଳୀ ମିଠା ଏବଂ ସୁଗନ୍ଧିତ | ଟ୍ୟୁବର୍ ଗୁଡିକ ଉପରୁ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ଏବଂ ଭିତରର ଡାଲି ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର | ଏହା ଏକ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପରିପକ୍ୱତା |

  • ବାଇଗଣୀ ଟପ୍: ଏହାର ଟ୍ୟୁବର୍ ଆକାରରେ ବଡ଼ | ଟ୍ୟୁବରର ଉପର ଅଂଶ ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗର ଏବଂ ମଳଦ୍ୱାର ଧଳା | ଏହି ପ୍ରକାରର କଦଳୀଗୁଡ଼ିକ ଉପରୁ କଠିନ ଏବଂ ଚିକ୍କଣ | ଏହା ଅଧିକ ଅମଳକ୍ଷମ କିସମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ |

ଏହି କିସମ ବ୍ୟତୀତ, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କିସମର କଦଳୀ ମଧ୍ୟ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଯେଉଁଥିରେ ପୁସା ସ୍ arn ର୍ନିମା, ସ୍ନୋବଲ୍ ଇତ୍ୟାଦି କିସମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହା ଦ୍ other ାରା ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି କିସମର ଚାଷ କରି ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ଏବଂ କଦଳୀରୁ ଭଲ ଅମଳ ପାଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର | ଆମର ଆଗାମୀ ପୋଷ୍ଟରେ, ଆମେ ଶାଗ ଚାଷ ସହିତ ଜଡିତ ଅନ୍ୟ କିଛି ସୂଚନା ଅଂଶୀଦାର କରିବୁ | ପଶୁପାଳନ ଏବଂ କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆକର୍ଷଣୀୟ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହନ୍ତୁ |

0 लाइक और 0 कमेंट
संबंधित वीडियो -
शलजम की खेती
शलजम की खेती

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook