Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
କଦଳୀ: ଅଧିକ ଅମଳକ୍ଷମ କିସମ |

କଦଳୀ: ଅଧିକ ଅମଳକ୍ଷମ କିସମ |

लेखक - Lohit Baisla | 8/2/2021

କଦଳୀରୁ ଅଧିକ ଅମଳ ପାଇଁ ଉନ୍ନତ କିସମ ବାଛିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏହା ସହିତ ଫସଲକୁ ବିଭିନ୍ନ କୀଟନାଶକ ଏବଂ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି season ତୁରେ କଦଳୀ ଚାଷ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଭଲଭାବେ ପ read ନ୍ତୁ | ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଉଚ୍ଚ ଅମଳକ୍ଷମ କିସମ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ବାଣ୍ଟୁ |

  • ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଶକ୍ତି: ଏହି ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମର ଫଳ ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗର | ଏହା ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଅମଳ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ବ୍ରଞ୍ଜଲ୍ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫଳର ଓଜନ ପ୍ରାୟ 150 ରୁ 200 ଗ୍ରାମ | ଏକର ଜମିରେ ପ୍ରାୟ 240 ରୁ 300 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ବ୍ରଞ୍ଜଲ ମିଳିପାରିବ |

  • ଗୋଲଡେନ୍ ବ୍ରୁନେଟ୍: ଏହି ପ୍ରକାରର ବ୍ରଞ୍ଜଲ୍ ଗୋଲାକାର ଏବଂ ସବୁଜ ରଙ୍ଗର | ବାଇଗଣର ଉପରି ଭାଗରେ ଧଳା ରଙ୍ଗ ଅଛି | ବୃକ୍ଷ ରୋପଣର ପ୍ରାୟ 35 ରୁ 40 ଦିନ ପରେ ଉଦ୍ଭିଦରୁ ବ୍ରଞ୍ଜଲ୍ ମିଳିପାରିବ | ଏକର ଜମିରେ ପ୍ରାୟ 240 ରୁ 260 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ବ୍ରଞ୍ଜ ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଏ |

  • ସୁବର୍ଣ୍ଣ ରତ୍ନ: ଏହାର ପତ୍ର ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗର | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଉଚ୍ଚତା 70 ରୁ 80 ସେମି ଅଟେ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ରଞ୍ଜର ଓଜନ ପ୍ରାୟ 200 ରୁ 300 ଗ୍ରାମ | ଏକର ଜମିରେ ବ୍ରଞ୍ଜର ଅମଳ ହେଉଛି 240 ରୁ 260 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ |

  • ସ୍ na ର୍ଣ୍ଣା ପ୍ରତୀଭା: ଏହି କିସମର ବ୍ରଞ୍ଜଲ୍ ବଡ଼ ଏବଂ ଲମ୍ବା | ଫଳର ରଙ୍ଗ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ବାଇଗଣୀ | ଏକର ଜମିରେ ପ୍ରାୟ 240 ରୁ 260 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ବ୍ରଜିନ ମିଳିପାରିବ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପୁସା ବାଇଗଣୀ ରାଉଣ୍ଡ, ପୁସା ବାଇଗଣୀ ଲଙ୍ଗ, ପୁସା ଅନମୋଲ, ପୁସା ହାଇବ୍ରିଡ -6 ଇତ୍ୟାଦି କିସମ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଅମଳ ପାଇଁ ଚାଷ କରାଯାଏ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା କିସମଗୁଡିକ ଚାଷ କରି ଆପଣ କଦଳୀରୁ ଅଧିକ ଅମଳ ପାଇପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ | ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
बैंगन की कुछ उन्नत किस्में
बैंगन की कुछ उन्नत किस्में
संबंधित वीडियो -
बैंगन की उन्नत किस्मों की जानकारी

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook