Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
କୃଷକ ମାମୁଁଙ୍କ ଟୀକାକରଣ ଜ୍ଞାନ |

କୃଷକ ମାମୁଁଙ୍କ ଟୀକାକରଣ ଜ୍ଞାନ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 11/5/2021


କରୋନା କରୋନା ଯଥେଷ୍ଟ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଟୀକାକରଣର ପର୍ଯ୍ୟାୟ,
ଆଜି ମୁଁ ତୁମ ସହିତ ମୋର ଟୀକାକରଣର ସମସ୍ତ ଅନୁଭୂତି ବାଣ୍ଟିବି |

ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଦେଖିଲି ଲୋକମାନେ ଟିଭିରେ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେଉଛନ୍ତି, ମୁଁ ମଧ୍ୟ ଫୋନ୍ ଉଠାଇ କୋଭିନ ଆପରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲି | ଆରମ୍ଭରେ ଦୁଇଥର ସର୍ଭର ବ୍ୟସ୍ତ ହେତୁ ମୁଁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇପାରିଲି ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ତୃତୀୟ ଥର ମୁଁ ସଫଳତା ପାଇଲି ଏବଂ ମୋତେ ଲାଗିଲା ଯେ ମୁଁ ମୋ ଜୀବନର ଦୀର୍ଘତମ ଦ race ଡ଼କୁ ଜିତିଛି, କିନ୍ତୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ମୋର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଗୁଜବର ଭୟ ମନେ ଅଛି | ମୁଁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲି | କାରଣ ଟିକା ପାଇବା ପରେ ମୁଁ ଯେଉଁ ଜିନିଷ ପାଇଥିଲି ତାହା ବହୁତ ଭୟଭୀତ ଥିଲା | ମୁଁ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ମୋର ଜଣେ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ଡାକିଲି, ଯିଏ ସପ୍ତାହେ ପୂର୍ବରୁ ଟିକା ପାଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କଠାରୁ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ପାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ଟିକା ପାଇବା ଭଲ ଏବଂ ମୁଁ ଶୁଣୁଥିବା ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ କେବଳ ଗୁଜବ ଅଟେ। ସତ ନୁହେଁ, ତେଣୁ ଟିକା ନେବାକୁ ଯାଇ ମୁକ୍ତ ହୁଅ | ତଥାପି, ମୋ ମନରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ରହିଲା, ସମାନ ଜିନିଷ ମୋ ମନରେ ବାରମ୍ବାର ଘୁରି ବୁଲୁଥିଲା ଯେ ଟିକା ପାଇବା ପରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇ କରୋନା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ | ଠିକ୍ ଭାବରେ ସେ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ଏବଂ ସେ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ |

ଏକୁଟିଆ ରାହି, ନିଜ ପଥରେ ଚାଲିବ |
ବର୍ତ୍ତମାନ ଯାହା ଘଟେ, ଦେଖାଯିବ |

ପରଦିନ ମୁଁ ଠିକ୍ ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିଲି | କରୋନା ବିପଦରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ମୁଁ ଏକ ଡବଲ୍ ମାସ୍କ, ield ାଲ, ଗ୍ଲୋଭସ୍ ଏବଂ କ୍ୟାପ୍ ପିନ୍ଧିଥିଲି |

ଯେତେବେଳେ ରହୀମାନ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତି, ମାସ୍କ, ield ାଲ ଏବଂ ଗ୍ଲୋଭସ୍ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ,
କେଉଁ ଛଦ୍ମବେଶରେ ଜାଣ ନାହିଁ, କରୋନା ତୁମକୁ ଭେଟିବାକୁ ଆସିପାରେ |

ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଉତ୍ତାପକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଛତା, ପାଣି ବୋତଲ ଏବଂ ଆଧାର କାର୍ଡ ଆପଣଙ୍କ ପରିଚୟ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ରଖାଯାଇଥିଲା |
କେନ୍ଦ୍ରରେ କିଛି ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ପରେ ମୋର ଟୀକାକରଣ ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ଆସିଲା | ମୁଁ ବହୁତ ଡରିଗଲି ଟୀକାକରଣ ପୂର୍ବରୁ ପାଣି ପିଇ ଆରାମ କରିବାକୁ ଡାକ୍ତର ମୋତେ କହିଥିଲେ। ମୁଁ ପାଣି ପିଇ ଗଭୀର, ଦୀର୍ଘ ନିଶ୍ୱାସରେ ନିଜକୁ ଆରାମ ଦେଲି | ଯେତେବେଳେ ଡାକ୍ତର ଦେଖିଲେ ମୁଁ ବହୁତ ଡରି ଯାଇଥିଲି, ସେ ମୋ ଠାରୁ ଭୟର କାରଣ ଜାଣିବାକୁ ଚାହିଁଲେ, ତା’ପରେ ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ଗରମ, ଜ୍ୱର, ଶରୀରର ଯନ୍ତ୍ରଣା ବିଷୟରେ କହିଲି ଯାହା ଟୀକାକରଣ ପରେ ଶରୀର ଭିତରେ ବ increases ିଥାଏ, ତାପରେ ସେ ମୋତେ ବୁ explained ାଇଲେ | ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଆମ ଶରୀରରେ ଉତ୍ତାପ ପରିବାରର ଏକ ନୂତନ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ପରି। ଯେପରି ଆମେ ନୂତନ ଅତିଥିଙ୍କୁ ଉଷ୍ମ ଉତ୍ସାହରେ ସ୍ୱାଗତ କରୁ, ଆମ ଶରୀର ଟିକାକୁ ଉଷ୍ମତା ସହିତ ସ୍ୱାଗତ କରେ, ଏଥିରୁ ଭୟ କର ନାହିଁ, ଟୀକାକରଣ ପରେ କିଛି ଲୋକ ଜ୍ୱର ଏବଂ ଶରୀରରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ medicine ଷଧ ଖାଇବାକୁ ଦୁଇରୁ ଚାରି ଦିନ ଲାଗେ | ଭଲ
କିଛି ଶବ୍ଦରେ, ଯେତେବେଳେ ସେ ମୋତେ ଟୀକାକରଣ କଲେ, ସେତେବେଳେ ମୁଁ ଏହା ଜାଣିଲି ଯେତେବେଳେ ମୋତେ ପିମ୍ପୁଡ଼ି କାମୁଡ଼ିବା ଭଳି ଲାଗିଲା | ରାତିରେ ଆରାମଦାୟକ ଭୋଜନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରିବାର ସହିତ ଏକ କମେଡି ଫିଲ୍ମ ମଧ୍ୟ ଦେଖୁଥିଲେ |
ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଶୋଇଥିବା ସମୟରେ ମୁଁ ଅନୁଭବ କଲି ଯେ ଶରୀର ଭାରୀ ହୋଇଯାଉଛି ଏବଂ ମୁଁ ମଧ୍ୟ ଜ୍ୱର ଅନୁଭବ କରୁଛି, ତେଣୁ ମୁଁ ଡାକ୍ତର ଦେଇଥିବା medicine ଷଧ ବାହାର କରି ଖାଇଲି | ପରଦିନ ଶରୀରରେ ସାମାନ୍ୟ ଲଘୁଚାପ ଦେଖାଗଲା, ତେଣୁ ମୁଁ ଦିନସାରା ବିଶ୍ରାମ କଲି ଏବଂ ରାତିରେ medicine ଷଧ ଖାଇବା ପରେ ଶୋଇବାକୁ ଗଲି | ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ମୁଁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସତେଜ ଅନୁଭବ କଲି ଏବଂ ମୁଁ ଦୁଇଥର ଉତ୍ସାହ ସହିତ ଅଫିସ୍ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲି | ମୁଁ ମୋର ସାଧାରଣ ରୁଟିନ୍ କୁ ଫେରି ଆସିଛି |

ମୁଁ ଟୀକା ପାଇଛି, ମୁଁ ମୋର ଦାୟିତ୍ୱ ପୂରଣ କରିଛି |
ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ତୁମର ପର୍ଯ୍ୟାୟ, ତେବେ କେବଳ ଏହି ମହାମାରୀ ସମାପ୍ତ ହେବ |

ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ଆମର ସମଗ୍ର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ପରିବାରକୁ ଅମୂଲ୍ୟ ଜ୍ଞାନ ଦେଉଛୁ |
ଟିକା ପାଇଲେ, କେବଳ ସେତେବେଳେ ତୁମର ଜୀବନ ବଞ୍ଚିବ |


0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
कोरोना महामारी : बचाव ही सुरक्षा
कोरोना महामारी : बचाव ही सुरक्षा

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook