Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ସରକାର ରପ୍ତାନି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଫୋରମ୍ ଗଠନ କରନ୍ତି |

କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ସରକାର ରପ୍ତାନି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଫୋରମ୍ ଗଠନ କରନ୍ତି |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 21/8/2020

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଜୁନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତକୁ କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ରପ୍ତାନି ଗତ ବର୍ଷ ସମାନ ସମୟ ତୁଳନାରେ 23% ବୃଦ୍ଧି ପାଇ COVID-19 ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ food ର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ବଜାୟ ରଖିଛି। ଏହି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ମୁଖ୍ୟତ wheat ଗହମ, ଗ୍ରାମ, ଭୂମି ବାଦାମ, ତେଲ ଏବଂ କଦଳୀ ରପ୍ତାନିରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି | 2019-20 ବର୍ଷରେ, ଭାରତ 1.47 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆମଦାନୀ ବିରୋଧରେ 2.52 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର କୃଷି ଏବଂ ସହଯୋଗୀ ଉତ୍ପାଦ ରପ୍ତାନି କରିଛି |

କୃଷି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର କହିବାନୁସାରେ, କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଏବଂ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ର ଏହି କଠିନ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ବଜାୟ ରଖି ଭାରତ ରପ୍ତାନି ଜାରି ରଖିଛି | ଆଗ୍ରି ବାଣିଜ୍ୟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବ୍ୟାପକ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଯାହା ଆଗ୍ରି ରପ୍ତାନିକୁ ନୂତନ ଉଚ୍ଚତାକୁ ନେଇଯିବ | ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହାର ଯୋଜନାରେ ବିଦ୍ୟମାନ 'କୃଷି-କ୍ଲଷ୍ଟର'କୁ ମଜବୁତ କରିବା ଏବଂ ଯୋଗାଣର ବହୁଳତା ଏବଂ ଗୁଣବତ୍ତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଉତ୍ପାଦ-ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କ୍ଲଷ୍ଟର ସୃଷ୍ଟି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛି। ଖାଇବା ତେଲ, କାଜୁ ବାଦାମ, ଫଳ ଏବଂ ମସଲା ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବ |

କୃଷି ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ରପ୍ତାନି ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ ଅନୁଯାୟୀ, 8 ଟି କୃଷି ଏବଂ ସହଯୋଗୀ ଉତ୍ପାଦ ପାଇଁ ଇପିଏଫ୍ ଗଠନ କରାଯାଇଛି | ଏହି products ଟି ଦ୍ରବ୍ୟରେ ଅଙ୍ଗୁର, ଆମ୍ବ, ବନ୍ଧାକୋବି, ପିଆଜ, ଚାଉଳ, ମୋଟା ଶସ୍ୟ, ଡାଳିମ୍ବ ଏବଂ ଫୁଲ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଇପିଏଫରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଦ୍ରବ୍ୟର ରପ୍ତାନିକାରୀ ରହିବେ | ଏହାର ସଦସ୍ୟମାନେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବା ସରକାରୀ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହିତ ରହିବେ। କୃଷି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଏହି ଯୋଜନା ସହିତ କୃଷି ବ୍ୟବସାୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇପାରିବ।

0 लाइक और 0 कमेंट
संबंधित वीडियो -
उन्नति लीची सम्मेलन
उन्नति लीची सम्मेलन

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook