Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ସଶକ୍ତିକରଣ |

କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ସଶକ୍ତିକରଣ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 31/7/2020

କୃଷିରେ ଡିଜିଟାଲ ସଶକ୍ତିକରଣର ଅର୍ଥ ହେଉଛି କୃଷିରେ ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରିବା | ୟୁରୋପ, ଆମେରିକା, ଲାଟିନ ଆମେରିକା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆ ଦେଶରେ ଏହାର ଧାରା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ଚାଲିଆସୁଥିବା ପାରମ୍ପାରିକ ଚାଷଠାରୁ ଡିଜିଟାଲ୍ ଚାଷ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ | ଏଥିରେ ଡ୍ରୋନ୍, ଜିପିଏସ୍, ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଇତ୍ୟାଦି ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମାଧ୍ୟମରେ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ | ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ମେସିନ୍ ଯୋଗୁଁ, ଆରମ୍ଭରେ ଏହା ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ କିଛି ସମୟ ପରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କମିଯାଏ | କୃଷିରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ସଶକ୍ତିକରଣରେ, କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଡିଜିଟାଲ୍ ମାଧ୍ୟମ ମାଧ୍ୟମରେ ଚାଷର ଗୁଣ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଏ |

କୃଷିରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ସଶକ୍ତିକରଣ ଅଧୀନରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କୃଷି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଉଛି ଯେପରିକି ଫସଲ ଉତ୍ପାଦନ, ଫସଲ ଅମଳ ବୃଦ୍ଧି, ଫସଲ ସୁରକ୍ଷା, ଫସଲ ସଂରକ୍ଷଣ ଇତ୍ୟାଦି | ଦେହତ୍ କିସାନ୍ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଅନେକ କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ ଯେପରିକି ଫସଲ ସୂଚନା, ବ scientific ଜ୍ଞାନିକ ପଦ୍ଧତି, ପାଣିପାଗ ସୂଚନା, ରୋଗ ନିରାକରଣ, କୀଟନାଶକ ପରିଚାଳନା, ସ୍ଥାନୀୟ ବଜାର ମୂଲ୍ୟ, ମୃତ୍ତିକା ପରୀକ୍ଷା ଇତ୍ୟାଦି |

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଅନୁଯାୟୀ, ଆପଣ ନିକଟସ୍ଥ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ସାର, ମଞ୍ଜି ଏବଂ କୀଟନାଶକ ଇତ୍ୟାଦି କୃଷି ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଇନପୁଟ କିଣି ପାରିବେ। ସମସ୍ତ କ୍ରୟ ପାଇଁ ଦେୟ ମଧ୍ୟ ଡିଜିଟାଲ୍ ମାଧ୍ୟମ ମାଧ୍ୟମରେ ସହଜରେ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହା ସହିତ କୃଷକମାନେ ଫେସବୁକ୍, ୟୁଟ୍ୟୁବ୍, ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ, ହ୍ ats ାଟସ୍ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଉନ୍ନତ ଚାଷ ପ୍ରଣାଳୀ ମଧ୍ୟ ଶିଖିପାରିବେ। କେବଳ ଏକ ଫଟୋ ପଠାଇ ତୁମେ ତୁମର ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଏବଂ ଦେଶ କୃଷି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଠାରୁ ମାଗଣା କୃଷି ପରାମର୍ଶ ପାଇପାରିବ |

କୃଷିରେ ଡ୍ରୋନର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ | ଏହାର ସାହାଯ୍ୟରେ କୃଷକମାନେ ଘରେ ବସିଥିବା ଫସଲ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ। ଡ୍ରୋନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସାହାଯ୍ୟରେ କ୍ଷେତରେ ସାର ଏବଂ କୀଟନାଶକ ଛିଞ୍ଚିବା ଦ୍ୱାରା ଜଳସେଚନର ମନିଟରିଂ ମଧ୍ୟ ସହଜରେ କରାଯାଇପାରିବ |

ଯଦି ଆମ ଦେଶର କୃଷକମାନେ ଡିଜିଟାଲ ସଶକ୍ତିକରଣର ମହତ୍ understand ବୁ understand ନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, ତେବେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ନୂତନ ବିପ୍ଳବ ଆସିବ |

ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମନେ କରନ୍ତି ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମକୁ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରନ୍ତୁ |

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook