Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଜୁନ୍ ମାସରେ ଫସଲ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ |

ଜୁନ୍ ମାସରେ ଫସଲ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 1/6/2021

କୃଷି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଜୁନ୍ ମାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଖରିଫ ଫସଲ ବୁଣିବା ଏହି ସମୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଧାନ, ମକା, ଆରହର ଇତ୍ୟାଦି ଫସଲ ସହିତ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ଫସଲ ମଧ୍ୟ ଏହି ମାସରେ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ଆସନ୍ତୁ ଜୁନ୍ ମାସରେ ହେବାକୁ ଥିବା କେତେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ପାଇବା |

  • ଲିଚି: ଫଳ ଅମଳ କରିବା ପରେ, ଲିଚି ଗଛକୁ ଛେଦନ କରନ୍ତୁ | ବିଭିନ୍ନ କୀଟନାଶକ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଶାଖା ସହିତ ଗଛର ବିସ୍ତାରରୁ ବାହାରୁଥିବା ଶାଖାଗୁଡ଼ିକୁ ଛେଦନ କର | ଏହା ଉଦ୍ଭିଦମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ପରିମାଣର ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଦେବ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଉଦ୍ୟାନରେ ବାୟୁର ସୁଗମ ଗତି ହେବ |

  • ଧାନ: ଜୁନ୍ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନର୍ସରୀରେ ମଞ୍ଜି ବୁଣନ୍ତୁ | ସୁଗନ୍ଧିତ କିସମଗୁଡିକ ଜୁନ୍ ତୃତୀୟ ସପ୍ତାହ ସୁଦ୍ଧା ବୁଣାଯାଇପାରିବ | ଯଦି ମେ ’ଶେଷରେ ନର୍ସରୀରେ ମଞ୍ଜି ବୁଣାଯାଇଛି, ତେବେ ନର୍ସରୀକୁ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ | ନର୍ସରୀରେ ପାଣି ଲଗାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଯଦି ଛୋଟ ଧାନ ଗଛରେ ଖାଇରା ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ 20 ଗ୍ରାମ ୟୁରିଆ ଏବଂ 5 ଗ୍ରାମ ଜିଙ୍କ ସଲଫେଟ୍ ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ | ଏହି ପରିମାଣର ସାର 10 ବର୍ଗ ମିଟର ପ୍ରତି ଦିଆଯାଏ |

  • ମକା: ମକା ବୁଣିବା ପାଇଁ କ୍ଷେତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ଜୁନ୍ ଶେଷ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମକା ବୁଣନ୍ତୁ | ଜଳସେଚନର ଉପଯୁକ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ ଜୁନ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିହନ ବୁଣାଯାଇପାରିବ |

  • ଆରହର: ଜଳସେଚିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜୁନ୍ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଟର୍ ବୁଣନ୍ତୁ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବା ସମୟରେ ଅରହର ଜଳସେଚିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବୁଣାଯିବା ଉଚିତ୍ |

  • ଭଣ୍ଡୀ: ଭଣ୍ଡି ବୁଣିବା ପାଇଁ ଏହା ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ | ଯଦି ମେ ମାସରେ ଚକ୍ରା ବୁଣାଯାଏ, ତେବେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଜଳସେଚନ କର | କ୍ଷେତରେ ତୃଣକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ତୃଣକ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଏ |

  • ପୁଷ୍ପଗୁଚ୍ଛ: ଫୁଲ ବଗିଚାରେ ତୃଣକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ | ଆବଶ୍ୟକ ସମୟରେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ଜଳସେଚନ କରନ୍ତୁ | ଟ୍ୟୁବରୋଜ୍ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ ଫୁଲ ଡାଳର ଦ length ର୍ଘ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଏବଂ ଫୁଲର ସଂଖ୍ୟା ବ to ାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ 50 ମିଲି ମିଟର ଗିବରେଲିକ୍ ଏସିଡ୍ ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଏହି ସୂଚନା ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିପାରିବ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାରିବାକୁ ମୁକ୍ତ ମନେ କର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
विदेशी सब्जियों की खेती : मोटी कमाई का जरिया
विदेशी सब्जियों की खेती : मोटी कमाई का जरिया
संबंधित वीडियो -
इस विधि में तैयार करें नर्सरी में सब्जियों के स्वस्थ पौधे

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook