Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
ଜୁନ୍ ମାସରେ ଲିଚି ବଗିଚାରେ କରାଯିବାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ |

ଜୁନ୍ ମାସରେ ଲିଚି ବଗିଚାରେ କରାଯିବାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 3/6/2021

ମିଠା ଏବଂ ରସଯୁକ୍ତ ଲିଚି ଆମର ପ୍ରିୟ ଫଳ | କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍, ଫ୍ୟାଟ୍, ପ୍ରୋଟିନ୍, ଭିଟାମିନ୍ ସି, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ଫସଫରସ୍ ଇତ୍ୟାଦି ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟରେ ଲିଚି ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ |

ଭଲ ଅମଳ ଏବଂ ଲିଚିର ଉଚ୍ଚମାନର ଫଳ ପାଇବା ପାଇଁ ଲିଚି ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ ବଗିଚାର ନିୟମିତ ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ | ଆସନ୍ତୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଲିଚି ବଗିଚାରେ ହେବାକୁ ଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇବା |

  • ଯଦି ଆପଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫଳଗୁଡିକୁ ଛଡ଼ାଇ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଫଳର ଚୋପା ଲାଲ ହୋଇଗଲେ ସେଗୁଡ଼ିକୁ କା uck ନ୍ତୁ |

  • ଫଳ ଅମଳ ପରେ ଗଛଗୁଡ଼ିକୁ ଛେଦନ କରନ୍ତୁ |

  • ଗଛର ବିସ୍ତାରରୁ ବାହାରୁଥିବା ଡାଳଗୁଡ଼ିକୁ କାଟିଦିଅ | ଏହି କାରଣରୁ, ଉଦ୍ୟାନରେ ଉପଯୁକ୍ତ ପରିମାଣର ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଏବଂ ବାୟୁର ଗତି ମଧ୍ୟ ସୁରୁଖୁରୁରେ ଘଟିବ |

  • ବିଭିନ୍ନ କୀଟନାଶକ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଡାଳ ସହିତ ଶୁଖିଲା ଡାଳକୁ କାଟି ଅଲଗା କରନ୍ତୁ | ଏହା କୀଟନାଶକ ବିସ୍ତାରରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ସହଜ କରିଥାଏ |

  • ବଗିଚାରେ ତୃଣକ ନଷ୍ଟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏଥିପାଇଁ କ୍ଷେତରେ ହାଲୁକା ଚାଷ କରନ୍ତୁ | ହଳ କରିବା ପରେ ଏକ ପ୍ୟାଡ୍ ଲଗାଇବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ହୁଅନ୍ତୁ |

  • ପ୍ରଥମ ବର୍ଷା ପରେ, ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବ grown ଼ୁଥିବା ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକର ଶାଖା ସହିତ ଗୋଲାକାର ଦୂରତା ସ୍ଥିର କରନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ, 18 ରୁ 20 ସେମି ଗଭୀରତା ସହିତ ଗର୍ତ୍ତଗୁଡିକ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ |

  • ଉଦ୍ଭିଦ ପ୍ରତି 50 ରୁ 60 କିଲୋଗ୍ରାମ ଗା cow ଗୋବର, 350 ଗ୍ରାମ ହ୍ୟୁମିନୋ, 200 ଗ୍ରାମ ଦେଶ ଷ୍ଟାର୍ଟର, 1 କିଲୋଗ୍ରାମ DAP | ଏବଂ 600 ଗ୍ରାମ ପୋଟାଶ୍ (MOP) ମିଶ୍ରଣ କରି ଗାତଗୁଡିକ ପୂରଣ କରନ୍ତୁ |

  • ଯଦି ବଗିଚାରେ ଆର୍ଦ୍ରତାର ଅଭାବ ଥାଏ, ତେବେ ଗାତ ଭରିବା ପରେ ହାଲୁକା ଜଳସେଚନ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ | ଏହା ଉଦ୍ଭିଦମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହଜ କରିଥାଏ |

  • ଯଦି ଆପଣ ଲିଚି ସହିତ ଅନ୍ୟ କିଛି ଫସଲ ଚାଷ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ସମୟରେ ଆପଣ ଗା cow, ମକା, ସୁନାଇ, ଧନଚା ଇତ୍ୟାଦି ଫସଲ ବୁଣି ପାରିବେ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଲିଚି ବଗିଚାର ଭଲ ଯତ୍ନ ନେଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook