Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
ଜୁନ୍ ମାସରେ ଏହି ଫସଲ ଚାଷ କର, ଅଧିକ ଲାଭ ହେବ |

ଜୁନ୍ ମାସରେ ଏହି ଫସଲ ଚାଷ କର, ଅଧିକ ଲାଭ ହେବ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 5/6/2021

ଫସଲ ସାଧାରଣତ June ଜୁନ୍ ମାସରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | କିନ୍ତୁ ଧାନ, ମକା ଇତ୍ୟାଦି ଖରିଫ ଫସଲ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଫସଲ ମଧ୍ୟ ଏହି ମାସରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଜୁନ୍ ମାସରେ ଚାଷ କରାଯାଉଥିବା କିଛି ଫସଲ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା |

  • ଅସରପା: medic ଷଧୀୟ ଉଦ୍ଭିଦରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଶତାଭାରୀ medicines ଷଧ ଉତ୍ପାଦନରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ସଠିକ୍ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ସହିତ ଲାଲ୍ ଲୋମି ମାଟି ଏହାର ଚାଷ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ | ମାଟିର pH ସ୍ତର 6 ରୁ 8 ହେବା ଉଚିତ୍ | ନର୍ସରୀ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପ୍ରତିରୋପଣ ପାଇଁ, ମୁଖ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ 60 ସେମି ଦୂରରେ ଗାତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ଏହି ଗାତଗୁଡିକରେ, ନର୍ସରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ପ୍ରତିରୋପଣ କରିବା ପରେ ହାଲୁକା ଜଳସେଚନ କରନ୍ତୁ | ଭଲ ଫସଲ ପାଇବା ପାଇଁ ଏକର ଜମିରେ 4 ଟନ୍ କମ୍ପୋଷ୍ଟ ଏବଂ 120 କିଲୋଗ୍ରାମ ଜ organic ବ ଖତ ମିଶାନ୍ତୁ |

  • ଆଲୋ ଭେରା: ଜୁନ୍-ଜୁଲାଇ ଆଲୋ ଭେରା ଚାଷ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ମାସ | ଆମ ଦେଶରେ ରାଜସ୍ଥାନ, ଗୁଜୁରାଟ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଆଲୋ ଭେରା ବହୁ ପରିମାଣରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏହା ସଫଳତାର ସହିତ ବାଲୁକା ମାଟି, ଲୋମ ମାଟି ଏବଂ କଳା ମାଟିରେ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ ପାଇଁ 5000 ରୁ 10,000 ଟ୍ୟୁବର୍ ଆବଶ୍ୟକ |

  • କଦଳୀ: କଦଳୀ ଉଦ୍ଭିଦ ପ୍ରତିରୋପଣ ପାଇଁ ଏହି ସମୟ ଉପଯୁକ୍ତ ଅଟେ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଭଲ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏହାକୁ ବାଲି ଏବଂ ଲୋମ ମାଟିରେ ଚାଷ କରନ୍ତୁ | ସାଧାରଣତ ,, କ୍ଷେତରେ ଗର୍ତ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଉଦ୍ଭିଦ ରୋପଣ କରାଯାଏ | ଉଦ୍ଭିଦ ପ୍ରତିରୋପଣ ପାଇଁ, କ୍ଷେତରେ 2-3 ମିଟର ଦୂରରେ 50 ସେମି ଚଉଡା ଏବଂ 50 ସେମି ଗଭୀର ଗର୍ତ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ଏହି ଗଧମାନଙ୍କୁ 15 ଦିନ ପାଇଁ ଖୋଲା ରଖନ୍ତୁ | ଏହି କାରଣରୁ, କ୍ଷେତରେ ଉପସ୍ଥିତ କ୍ଷତିକାରକ କୀଟ ଏବଂ ତୃଣକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଯୋଗୁଁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଚେର ବହୁତ ଗଭୀରକୁ ଯାଏ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ପ୍ରତିରୋପଣ ପରେ ଜଳସେଚନର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ |

  • ତିକ୍ତ ଗୁଣ୍ଡ: ତିକ୍ତ ଗୁଣ୍ଡ ବୁଣିବା ପାଇଁ ଜୁନ୍-ଜୁଲାଇ ସର୍ବୋତ୍ତମ ମାସ | ଏହାର ବିହନ ପାଇଁ କ୍ଷେତରେ ଶଯ୍ୟା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟରେ 45 ରୁ 60 ସେମି ଦୂରରେ ମଞ୍ଜି ବୁଣନ୍ତୁ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ରାକ୍ଷାଲତା ପରି ବ୍ୟାପିଥାଏ | ତେଣୁ, ଗଛଗୁଡ଼ିକୁ କିଛି କାଠ କିମ୍ବା ଦଉଡିରେ ବାନ୍ଧି ସମର୍ଥନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଜୁନ୍ ମାସରେ ହେବାକୁ ଥିବା କେତେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ଏବଂ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଏହି ଫସଲ ଚାଷ କରି ଅଧିକ ଲାଭ କରିପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook