Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଜୋୱାର ଫସଲର କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକ |

ଜୋୱାର ଫସଲର କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 29/6/2020

ଜୋୱାର ଫସଲ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କୀଟନାଶକ ଏବଂ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ | ଯଦି ଏହାର ଯତ୍ନ ନିଆଯାଏ ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କ ବିସ୍ତାର ହେତୁ ଫସଲର ଅମଳ ହାରାହାରି ଠାରୁ କମ୍ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ | ବିଭିନ୍ନ କୀଟନାଶକ ଏବଂ ରୋଗ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ ଯାହା ଏଠାରୁ ଜୋୱାର ଫସଲକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ |

  • ଷ୍ଟେମ୍ ବୋରର ଫ୍ଲାଏ: ଘରୋଇ ମାଛିଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଏହି ମାଛିମାନଙ୍କର ଆକାର ବଡ଼ | ଏହା ପତ୍ର ତଳେ ଅଣ୍ଡା ଦେଇଥାଏ | ଏହି ଅଣ୍ଡାରୁ ବାହାରୁଥିବା କୀଟନାଶକ ଡାଳକୁ ବିଦ୍ଧ କରି ଭିତରରୁ ଖାଇ ଖାଲ କରିଦିଏ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ବିହନ ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଏକର ଜମିରେ 4 ରୁ 6 କିଲୋଗ୍ରାମ ଫୋରେଟ୍ 10 ପ୍ରତିଶତ କୀଟନାଶକ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

  • ଜୋୱାର୍ ମାଇଟ୍ସ: ସେମାନେ ପତ୍ରର ତଳ ପୃଷ୍ଠରେ ୱେବ୍ ତିଆରି କରନ୍ତି ଏବଂ ପତ୍ରର ଚୋପା ଚୋବାଇ ଉଦ୍ଭିଦକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାନ୍ତି | ପ୍ରଭାବିତ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଲାଲ ହୋଇ ଶୁଖିଯାଏ | ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଏକର ଜମିରେ 400 ମିଗ୍ରା ଡାଇମେଥୋଟ୍ 30 ଇସି ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ | ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ଜୋୱାରର ବ୍ରାଉନ୍ ମୃଦୁ: ଏହାକୁ ଧୂସର ଛାଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ରୋଗ ଜୋବରର ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ପରିପକ୍ୱ କିସମରେ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ | ଏହି ରୋଗର ଆରମ୍ଭରେ, ଧଳା ରଙ୍ଗର ଫଙ୍ଗସ୍ କାନଫୁଲରେ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏକର ଜମିରେ 800 ଗ୍ରାମ ମାନକୋଜେବ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ନେମାଟୋଡସ୍: ଏହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦମାନଙ୍କର ପତ୍ର ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ | ଏହା ସହିତ ମୂଳରେ ଗଣ୍ଠି ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ | ରୋଗ ଆଗକୁ ବ the ଼ିବା ସହିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ଶୁଖିଯାଏ | ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଗ୍ରୀଷ୍ମ season ତୁରେ ଗଭୀର ହଳ କରନ୍ତୁ | ବିହନକୁ 120 ଗ୍ରାମ କାର୍ବୋସୁଲଫାନ 25 କିଲୋଗ୍ରାମ ସହିତ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ |

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook