Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଜାନୁଆରୀ ଆରମ୍ଭରେ ହେବାକୁ ଥିବା କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ |

ଜାନୁଆରୀ ଆରମ୍ଭରେ ହେବାକୁ ଥିବା କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 7/1/2021

ଯଦି ଆପଣ ଚାଷ କରନ୍ତି ତେବେ ଭଲ ଅମଳ ପାଇବା ପାଇଁ ନିୟମିତ ଫସଲର ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହା ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ଫସଲ, ପନିପରିବା ଏବଂ ଫଳରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ମଧ୍ୟ ଅଛି | ଏଠାରୁ ଆପଣ ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ହେବାକୁ ଥିବା କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

  • ଆଳୁ: ଉଦ୍ଭିଦର ଉପର ଅଂଶ ଅମଳ କରନ୍ତୁ | ଆଳୁ କଦଳୀକୁ ଭୂମିରେ 20 ରୁ 25 ଦିନ ଛାଡିଦିଅନ୍ତୁ | ଏହା ଆଳୁ ଚର୍ମକୁ କଠିନ କରିବ ଏବଂ କଦଳୀ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ ନାହିଁ |

  • ସୋରିଷ: ଏହି ମାସରେ, ସୋରିଷ ଫସଲରେ ବିନ୍ସ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏପରି ସମୟରେ ଜଳସେଚନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଜଳସେଚନ ଶସ୍ୟକୁ ମୋଟା କରିବ ଏବଂ ଶସ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ |

  • ଚାନା: ଫୁଲ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଜଳସେଚନ କରନ୍ତୁ | ପ୍ରାୟ to ରୁ days ଦିନ ଜଳସେଚନ ପରେ କ୍ଷେତରେ ହାଲୁକା ତୃଣକ କରନ୍ତୁ |

  • ଚାରା ଫସଲ: ବର୍ସିମ୍, ରିଜ୍କା, ଓଟସ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଚାରା ଫସଲ ଅମଳ କରନ୍ତୁ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅମଳ ପରେ ଜଳସେଚନ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ | ପ୍ରଥମେ ଓଟ ଅମଳ ପରେ, ଏକର ଜମିରେ 8 କିଲୋଗ୍ରାମର ନାଇଟ୍ରୋଜେନ୍ ଟପ୍ ଡ୍ରେସିଂ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ |

  • ମଟର: ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ଫସଲରେ ବୁଣିବା ଉଚିତ୍ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ଏକକାଳୀନ ଷ୍ଟେକିଂ କରନ୍ତୁ | ଯଦି ମଟର ଫସଲରେ ଫୁଲ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦିଏ, ତେବେ କ୍ଷେତରେ ହାଲୁକା ଜଳସେଚନ ମଧ୍ୟ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |

  • ଟମାଟୋ: ଯଦି ଆପଣ ଗତ ମାସରେ ଟମାଟୋ ବିହନ ଲଗାଇଛନ୍ତି, ତେବେ ଏକର ଜମିରେ 16 କିଲୋଗ୍ରାମ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ୍ କିମ୍ବା 35 କିଲୋଗ୍ରାମ ୟୁରିଆ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ଯଦି ପୋଟାଶ୍, ଜିଙ୍କ ଏବଂ ବୋରନ୍ ର ଅଭାବର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ସେଗୁଡିକୁ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ |

  • ଆମ୍ବ: ଆମ୍ବ ବୃକ୍ଷକୁ ସଫା କର | ଗଛଗୁଡିକୁ କୀଟନାଶକରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ମୋନୋକ୍ରୋଟୋଫୋସ୍ 04 ପ୍ରତିଶତ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ଅଙ୍ଗୁର: ଅଙ୍ଗୁର ଦ୍ରାକ୍ଷାଲତା ଅମଳ ଏବଂ ଛେଦନ | 1 ବର୍ଷର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦ୍ରାକ୍ଷାରସରେ 100 ଗ୍ରାମ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ, 60 ଗ୍ରାମ ଫସଫେଟ୍ ଏବଂ 80 ଗ୍ରାମ ପୋଟାଶ ମିଶାନ୍ତୁ | 5 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମସ୍ତ ଦ୍ରାକ୍ଷାକ୍ଷେତ୍ରରେ 500 ଗ୍ରାମ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ, 300 ଗ୍ରାମ ଫସଫେଟ୍ ଏବଂ 400 ଗ୍ରାମ ପୋଟାଶ ଭରନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ଏହାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମକୁ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାର | କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
गेहूं की पछेती किस्में
गेहूं की पछेती किस्में
संबंधित वीडियो -
जनवरी महीने में करें इन सब्जियों की खेती

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook