Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଜାଣନ୍ତୁ କାଠ କ’ଣ ଏବଂ ଭାରତରେ କେତେ ପ୍ରକାରର କାଠ ଚାଷ କରାଯାଏ?

ଜାଣନ୍ତୁ କାଠ କ’ଣ ଏବଂ ଭାରତରେ କେତେ ପ୍ରକାରର କାଠ ଚାଷ କରାଯାଏ?

लेखक - Lohit Baisla | 28/5/2021

ଗଛର ଡାଳ ଏବଂ ଶାଖାଗୁଡ଼ିକରୁ ପ୍ରାପ୍ତ କାଠକୁ କାଠ କୁହାଯାଏ | ବିଲ୍ଡିଂ (କାଠ ଘର), କବାଟ ଏବଂ windows ରକା, ଚକ, ଭଲ ଚକ ଏବଂ ଅନେକ ସାଜସଜ୍ଜା ସାମଗ୍ରୀ ତିଆରି ପାଇଁ କାଠ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | କାଠ ଚାଷ କରୁଥିବା କୃଷକମାନେ ଅଳ୍ପ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ | ଆସନ୍ତୁ କାଠ ଚାଷ ସହିତ ଜଡିତ ଅନ୍ୟ କିଛି ସୂଚନା ପାଇବା |

ଭାରତରେ କେତେ ପ୍ରକାରର କାଠ ଚାଷ କରାଯାଏ?

ଆମ ଦେଶରେ କାଠ ପାଇବା ପାଇଁ ବହୁ ଗଛ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ଗଛ ଗୋଲାପ, ଟେକ୍, ଦେଓଡର୍, କଦଳୀ, ଆମ୍ବ, ନିମ୍, ସାଖୁ, ମହୁଆ, ସାଇକାମୋର, ଆକାସିଆ, କଞ୍ଚା ଫଳ, ଚନ୍ଦନ, କେଦାର, ନଡିଆ, ବାଦାମ, ବାଉଁଶ, ଅର୍ଜୁନ ଇତ୍ୟାଦି ଚାଷ କରାଯାଏ |

କିଛି ପ୍ରମୁଖ କାଠ ଚାଷ ସହିତ ଜଡିତ ସୂଚନା |

  • ଶେଶମ୍: ଏହାକୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ରୋଜୱୁଡ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ଗଛ 4 ଡିଗ୍ରୀ ସେଣ୍ଟିଗ୍ରେଡ୍ ରୁ 45 ଡିଗ୍ରୀ ସେଣ୍ଟିଗ୍ରେଡ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାପମାତ୍ରାକୁ ସହ୍ୟ କରିପାରିବ | ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ ପାଇଁ 70 ଗ୍ରାମ ବିହନ ଆବଶ୍ୟକ | ଏହାର ନର୍ସରୀ ଫେବୃଆରୀ-ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଜଳସେଚିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏପ୍ରିଲ-ମେ ମାସରେ ବିହନ ବୁଣାଯାଏ। ଜଳସେଚିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜୁନ୍-ଜୁଲାଇ ମାସରେ ବିହନ ବୁଣାଯାଏ | ମୁଖ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ, 30 ସେମି ଚଉଡା ଏବଂ 30 ସେମି ଗଭୀର ଗର୍ତ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ ଏବଂ ନର୍ସରୀରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବିହନ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯାଏ | ସମସ୍ତ ଗାତ ମଧ୍ୟରେ 3 ମିଟର ଦୂରତା ରଖନ୍ତୁ |

  • ଚନ୍ଦନ: କଳା ମାଟି, ନାଲି ମାଟି ଏବଂ ବାଲୁକା ମାଟିରେ ଚନ୍ଦନ ଚାଷ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଏକର ଜମିରେ 435 ଟି ଚାରା ରୋପଣ କରାଯାଇପାରିବ | ମେ ମାସରୁ ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଦ୍ଭିଦ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | 45 ସେମି ଚଉଡା ଏବଂ 45 ସେମି ଗଭୀର ଗର୍ତ୍ତରେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ପ୍ରତିରୋପଣ କରନ୍ତୁ | ଉଦ୍ଭିଦରୁ ଉଦ୍ଭିଦ ଦୂରତା 10 ଫୁଟ ହେବା ଉଚିତ୍ |

  • ବାଉଁଶ: ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ସହିତ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ମାଟିରେ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | ଭଲ ଉଦ୍ଭିଦ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏହାକୁ ଭାରୀ ମାଟିରେ ଚାଷ କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ | ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ଏହା ମଞ୍ଜି ମାଧ୍ୟମରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଶାଖାଗୁଡ଼ିକର ମୂଳ, କଟା ଏବଂ କଟା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଚାଷ କରାଯାଏ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଏଠାରୁ ଟେକ୍ ଚାଷ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର | ପଶୁପାଳନ ଏବଂ କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆକର୍ଷଣୀୟ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
संबंधित वीडियो -
चंदन की खेती में कितनी लागत एवं कितना मुनाफा?

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook