Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ସମେତ ଦେଶର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ସମେତ ଦେଶର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ

लेखक - Dr. Pramod Murari | 10/3/2021

ଆସନ୍ତା ସୋମବାର ଦିନ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ସମେତ ଦେଶର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଯାହା ଗରମରୁ କିଛି ଆରାମ ଦେଇପାରେ |

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟମରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସଂକଳନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଅ regions ୍ଚଳରେ ହାଲୁକା ସଂକଳନ ସମ୍ଭବ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସାହାରନପୁର, ରାଉରକେଲା, ହରିୟାଣାର କର୍ଣ୍ଣଲ, କୁରୁକ୍ଷେତ୍ରର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାଲୁକା ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ। ପୂର୍ବ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ବିହାର, ପୂର୍ବ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଛତିଶଗଡ, h ାଡଖଣ୍ଡ ଏବଂ ଓଡିଶାର ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ହାଲୁକା ବର୍ଷା କିମ୍ବା ବଜ୍ରପାତ ହୋଇପାରେ।

ତେବେ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଖୁସି ଖବର ଯେ ପାଗର ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ଏହା ବିହାର, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଜବଲପୁର ଇତ୍ୟାଦି ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଫସଲ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଗ କିପରି ରହିବ।

  • ମାର୍ଚ୍ଚ 09, 2021: ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ପବନର ବେଗ 30 ରୁ 40 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବା ସହିତ ହରିୟାଣା, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ଦିଲ୍ଲୀ, ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଉତ୍ତର ରାଜସ୍ଥାନର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ମଣିପୁର, ମିଜୋରାମ, ତ୍ରିପୁରା, ଆସାମ ଏବଂ ମେଘାଳୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବଜ୍ରପାତ ସହିତ ପ୍ରବଳ ପବନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଲଦାଖ, ପଞ୍ଜାବ, ପଶ୍ଚିମ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଦକ୍ଷିଣ ତାମିଲନାଡୁ, କେରଳ, ମହେ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମଦ୍ୱୀପ ଭଳି କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଆସାମ ଏବଂ ମେଘାଳୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ।

  • ମାର୍ଚ୍ଚ 10, 2021: ଉପ-ହିମାଳୟ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ସିକ୍କିମର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାଲୁକା ବର୍ଷା ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ ସହିତ ପବନର ବେଗ 30-40 କିଲୋମିଟରରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ | ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର, ଲଦାଖ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଆସାମ, ମେଘାଳୟ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ମଣିପୁର, ମିଜୋରାମ, ତ୍ରିପୁରା, ଲକ୍ଷ୍ମୀଦୀପ, କେରଳ ଏବଂ ମହେର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି।

  • ମାର୍ଚ୍ଚ 11, 2021: ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ପବନର ବେଗ 30 ରୁ 40 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବା ସହ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଲଦାଖ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବଜ୍ରପାତ ସହିତ କୁଆପଥର ମାଡ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଉପ-ହିମାଳୟ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ସିକ୍କିମ, ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ଦିଲ୍ଲୀ, ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପୂର୍ବ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ବିଦର୍ଭ, ଛତିଶଗଡ, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ମଣିପୁର, ମିଜୋରାମ, ତ୍ରିପୁରା, ଆସାମ, ମେଘାଳୟ ଏବଂ କେରଳର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳ। ବିଦ୍ୟୁତକୁ ଭୟ କରାଯାଇଛି। ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସହିତ ତୁଷାରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

  • ମାର୍ଚ୍ଚ 12, 2021: ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ପବନର ବେଗ 30 ରୁ 40 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବା ସହ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ଦିଲ୍ଲୀ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପୂର୍ବ ରାଜସ୍ଥାନ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଛତିଶଗଡ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଲଦାଖ, ପଶ୍ଚିମ ରାଜସ୍ଥାନ, ବିଦର୍ଭ, ବିହାର ଏବଂ h ାଡଖଣ୍ଡର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସହିତ ତୁଷାରପାତ ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି।

  • ମାର୍ଚ୍ଚ 13, 2021: ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ବିଦର୍ଭ ଏବଂ ଛତିଶଗଡର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାଲୁକା ବଜ୍ରପାତ ମଧ୍ୟ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳେ।

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମନେ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏହି ସୂଚନା ଯଥା ସମ୍ଭବ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହ can ୍ଚିପାରିବ | କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆକର୍ଷଣୀୟ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |
0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
धुंध के साथ बिजली एवं ओले की संभावना
धुंध के साथ बिजली एवं ओले की संभावना
संबंधित वीडियो -
देश के विभिन्न राज्यों में है भारी वर्षा की संभावना

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook