Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଜାଏଦରେ ଚାଷ କରାଯାଉଥିବା ଫସଲ ଅମଳ |

ଜାଏଦରେ ଚାଷ କରାଯାଉଥିବା ଫସଲ ଅମଳ |

लेखक - Lohit Baisla | 17/6/2021

ରବି ଫସଲ ଅମଳ ପରେ ଏବଂ ଖରିଫ ଫସଲ ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ, ମୁଙ୍ଗ, ଉରାଦ ଇତ୍ୟାଦି ଫସଲ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଜାଏଦ season ତୁରେ ଏହି ଫସଲ ଚାଷ କରୁଥିବା କୃଷକମାନେ ଏହି ସମୟରେ ଫସଲ ଅମଳ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ଜାଏଡ୍ season ତୁରେ ଏହି ଫସଲ ଚାଷ କରିଛନ୍ତି ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଭଲଭାବେ ପ read ନ୍ତୁ | ଏଠାରୁ ଆପଣ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ, ମୁଙ୍ଗ ଏବଂ ଉରାଡର ଅମଳ ଏବଂ ଶସ୍ୟ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

  • ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ: ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଫୁଲର ପତନ ପରେ କିମ୍ବା ଫୁଲର ପଛ ପାର୍ଶ୍ୱ ହଳଦିଆ ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ଅମଳ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଅମଳ ପରେ ଫୁଲଗୁଡ଼ିକୁ ଛାଇରେ ଭଲ ଭାବରେ ଶୁଖାନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ, ବାଡିରେ ପିଟିବା କିମ୍ବା ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଥ୍ରେସର ବ୍ୟବହାର କରି ମଞ୍ଜି ବାହାର କରନ୍ତୁ | ଏକାସାଙ୍ଗରେ shed ାଳାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ଫୁଲ କିମ୍ବା ସମସ୍ତ ଫୁଲର ପଛ ଭାଗ ହଳଦିଆ ନୁହେଁ | ତେଣୁ କିଛି ଦିନର ବ୍ୟବଧାନରେ ଅମଳ ଜାରି ରଖନ୍ତୁ | ମଞ୍ଜି ବାହାର କରିବା ପରେ ଭଲଭାବେ ଶୁଖାନ୍ତୁ | ଆର୍ଦ୍ରତା 8 ରୁ 10 ପ୍ରତିଶତ ଥିବାବେଳେ ମଞ୍ଜି ସଂରକ୍ଷଣ କରନ୍ତୁ |

  • ଉରାଦ: ଜାଏଡରେ ବୁଣାଯାଇଥିବା ଉରାଡ ଫସଲ ଏହି ସମୟରେ ଅମଳ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଫସଲର ପାଚିବା ସମୟ ଏହାର କିସମ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ସାଧାରଣତ ,, ବୁଣିବାର ପ୍ରାୟ 80 ରୁ 90 ଦିନ ପରେ, ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପତ୍ର ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ | 70 ରୁ 80 ପ୍ରତିଶତ ବିନ୍ସ ପାଚିଲା ପରେ ଫସଲ ଅମଳ କରନ୍ତୁ | ଅମଳ ପରେ ଫସଲକୁ ଖରାରେ ଭଲ ଭାବରେ ଶୁଖାଇବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ପରେ, ଶସ୍ୟକୁ ଡାଲିରୁ ବିହନରୁ ଅଲଗା କରନ୍ତୁ |

  • ମୁଙ୍ଗ: ମୁଙ୍ଗ ବିନ୍ସ ଏହି ସମୟରେ ଅମଳ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ବିନ୍ସ କଳା ହେବା ଆରମ୍ଭ କଲାବେଳେ ଅମଳ କର | ବିନ୍ସକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଅମଳ କରନ୍ତୁ | ଅମଳର ବିଳମ୍ବରେ, ପୋଡା ଫାଟିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏହା ଅମଳର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହ୍ରାସ ଘଟାଇପାରେ | ସମସ୍ତ ମୁଙ୍ଗ ବିନ୍ସ ଏକ ସମୟରେ ପାଚିଯାଏ ନାହିଁ | ତେଣୁ, କିଛି ଦିନର ବ୍ୟବଧାନରେ ପୋଡକୁ to ରୁ times ଥର ଟାଣନ୍ତୁ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଖରିଫ season ତୁରେ ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇଁ ସହ-କ୍ରପ୍ ଚାଷ କରନ୍ତୁ | ଏଠାରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
खरीफ मौसम में अधिक मुनाफे के लिए करें सहफसली खेती
खरीफ मौसम में अधिक मुनाफे के लिए करें सहफसली खेती
संबंधित वीडियो -
हींग की खेती से जुड़ी जानकारी

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook