Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ହାଇଡ୍ରୋପୋନିକ୍ ଚାଷ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତି?

ହାଇଡ୍ରୋପୋନିକ୍ ଚାଷ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତି?

लेखक - Lohit Baisla | 14/1/2021

କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରତିଦିନ ନୂଆ ଉଦ୍ଭାବନ ଘଟୁଛି | ଏହା ସହିତ ଅନେକ ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି | ଏହି ସମାନ କ ques ଶଳରେ ହାଇଡ୍ରୋପୋନିକ୍ ଚାଷ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | କିଛି ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ, କେହି ମାଟି ବିନା ଚାଷ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ହାଇଡ୍ରୋପୋନିକ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ସମ୍ଭବ ହେଲା | ଯଦି ଆପଣ ଏହି କ que ଶଳ ସହିତ ପରିଚିତ ନୁହଁନ୍ତି ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଭଲଭାବେ ପ read ନ୍ତୁ | ଏଠାରୁ ଆପଣ ହାଇଡ୍ରୋପୋନିକ୍ ଚାଷ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

ହାଇଡ୍ରୋପୋନିକ୍ ଚାଷ କ’ଣ?

  • ଏହା ଏକ ଆଧୁନିକ ଚାଷ କ techni ଶଳ | ଏହି କ que ଶଳରେ ଜଳବାୟୁକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରି ମାଟି ବିନା ଚାଷ କରାଯାଏ | ହାଇଡ୍ରୋପୋନିକ୍ ଚାଷରେ, ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ କେବଳ ପାଣିରେ ବା ବାଲି ଏବଂ ପଥର ସହିତ ପାଣିରେ ବ are ିଥାଏ |

  • ହାଇଡ୍ରୋପୋନିକ୍ ଚାଷ ପ୍ରାୟ 15 ରୁ 30 ଡିଗ୍ରୀ ସେଣ୍ଟିଗ୍ରେଡ୍ ତାପମାତ୍ରା ଏବଂ 80 ରୁ 85 ପ୍ରତିଶତ ଆର୍ଦ୍ରତା ମଧ୍ୟରେ କରାଯାଇଥାଏ |

ଉଦ୍ଭିଦକୁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ କିପରି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଏ?

  • ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ମାଟିରେ ଉଦ୍ଭିଦ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ ଯଦି ମାଟି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉନାହିଁ ତେବେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ କିପରି ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ପାଇବେ? ଏହି ପଦ୍ଧତିରେ ଫସଫରସ୍, ନାଇଟ୍ରୋଜେନ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ପୋଟାଶ୍, ଜିଙ୍କ, ସଲଫର୍, ଆଇରନ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ପୁଷ୍ଟିକର ଏବଂ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ | ଏହି ସମାଧାନ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ବ୍ୟବଧାନରେ ପାଣି ସହିତ ମିଶ୍ରିତ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ସମସ୍ତ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ପାଇଥାଏ |

ହାଇଡ୍ରୋପୋନିକ୍ ଚାଷ କିପରି କରାଯାଏ?

  • ହାଇଡ୍ରୋପୋନିକ୍ ଚାଷରେ, ପାଇପ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ଉଦ୍ଭିଦ ଚାଷ କରାଯାଏ | ପାଇପ୍‌ରେ ଅନେକ ଗର୍ତ୍ତ ରହିଥାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ଉଦ୍ଭିଦ ଲଗାଯାଇଥାଏ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ମୂଳ ପାଇପ୍ ଭିତରେ ଥିବା ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟରେ ବୁଡିଯାଏ |

  • ଏହି କ que ଶଳ ମାଧ୍ୟମରେ ଛୋଟ ଉଦ୍ଭିଦ ଫସଲ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | ଗାଜର, କଦଳୀ, କାକୁଡି, ମୂଳା, ଆଳୁ, କ୍ୟାପସିକମ୍, ମଟର, ଲଙ୍କା ଗୁଣ୍ଡ, ଷ୍ଟ୍ରବେରି, ବ୍ଲାକ୍ବେରୀ, ବ୍ଲୁବେରି, ତରଭୁଜ, କଣ୍ଟାଲୁପ୍, ଧନିଆ ପତ୍ର, ସେଲରି, ବେସନ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ |

ହାଇଡ୍ରୋପୋନିକ୍ ଚାଷର ମୂଲ୍ୟ କେତେ?

  • ଏକ ହାଇଡ୍ରୋପୋନିକ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ସଂସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଏହା ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୁଏ | ଏହି ପଦ୍ଧତି ସହିତ କମ୍ ସ୍ଥାନରେ ଅଧିକ ଉଦ୍ଭିଦ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରେ | ତେଣୁ କିଛି ସମୟ ପରେ କୃଷକମାନେ ଏହି ପଦ୍ଧତି ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ |

  • ଯଦି ଆମେ ଏକର କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ହାଇଡ୍ରୋପୋନିକ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସ୍ଥାପନ କରିବା ବିଷୟରେ କହିବା, ତେବେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ 50,00,000 ଟଙ୍କା |

  • ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ଏକ ଛୋଟ ସ୍କେଲରେ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ 100 ବର୍ଗଫୁଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ସେଟ୍ ଅପ୍ କରିପାରିବେ | ଏହାର ମୂଲ୍ୟ 50,000 ରୁ 60,000 ଟଙ୍କା ହୋଇପାରେ | 100 ବର୍ଗଫୁଟରେ ପ୍ରାୟ 200 ଉଦ୍ଭିଦ ଚାଷ କରାଯାଇପାରେ |

  • ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଏହାକୁ ନିଜ ଘର କିମ୍ବା ଟେରାସରେ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ |

ହାଇଡ୍ରୋପୋନିକ୍ ଚାଷର ସୁବିଧା କ’ଣ?

  • ଏହି କ que ଶଳ ଚାଷରେ ଜଳ ସଞ୍ଚୟ କରେ | ଯଦି ହାଇଡ୍ରୋପୋନିକ୍ ଚାଷ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କରାଯାଏ, ତେବେ 90 ପ୍ରତିଶତ ଜଳ ସଞ୍ଚୟ ହୋଇପାରିବ |

  • ପାରମ୍ପାରିକ ଚାଷ ତୁଳନାରେ ଏହି ପଦ୍ଧତିକୁ ଚାଷ କରି ଅଧିକ ଉଦ୍ଭିଦ କମ୍ ସ୍ଥାନରେ ଚାଷ କରାଯାଇପାରେ |

  • ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୁଏ ନାହିଁ | ବ୍ୟବହୃତ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଉଦ୍ଭିଦମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ |

  • ଭଲ ଗୁଣବତ୍ତା ଫସଲ ମିଳିପାରିବ |

  • ଏହି କ que ଶଳରେ, ପାଣିପାଗ, ପ୍ରାଣୀ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କ external ଣସି ବାହ୍ୟ, ବାୟୋଟିକ୍ ଏବଂ ଆବିଓଟିକ୍ କାରଣରୁ ଉଦ୍ଭିଦ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ ନାହିଁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି କ que ଶଳ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ହାଇଡ୍ରୋପୋନିକ୍ ଚାଷ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତୁମର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
फसलों को बचाएं चूहों के प्रकोप से
फसलों को बचाएं चूहों के प्रकोप से
संबंधित वीडियो -
एक ही पौधे में ग्राफ्टिंग के द्वारा कैसे लगाएं अधिक किस्में

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook