Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଗୁଆ ଚାଷ ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ଉନ୍ନତ କିସମ ଏବଂ ଗୁଣଗୁଡିକ ଜାଣ |

ଗୁଆ ଚାଷ ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ଉନ୍ନତ କିସମ ଏବଂ ଗୁଣଗୁଡିକ ଜାଣ |

लेखक - Soumya Priyam | 24/6/2021

ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ହେବା ସହିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଗୁଆ ଫଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଏହାକୁ ଉଭୟ ଗରମ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | 23 ରୁ 28 ଡିଗ୍ରୀ ସେଣ୍ଟିଗ୍ରେଡ୍ ତାପମାତ୍ରା ଏହାର ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଅବଶ୍ୟ, ଗୁଆ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ 50 ଡିଗ୍ରୀ ସେଣ୍ଟିଗ୍ରେଡ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାପମାତ୍ରାକୁ ସହ୍ୟ କରିପାରନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଗୁଆ ଚାଷ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ଉନ୍ନତ କିସମ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଗୁଆର କିଛି ଉନ୍ନତ କିସମର ନାମ ଏବଂ ବ characteristics ଶିଷ୍ଟ୍ୟ |

ଗୁଆର କିଛି ଉନ୍ନତ କିସମ |

  • ଲକ୍ଷ୍ନ now 49: ଏହି ବିବିଧତା ସର୍ଦ୍ଦାର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଏହାର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଛୋଟ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ ଅଧିକ ଶାଖା ଅଛି | ଶାଖା ଲମ୍ବା ଅଟେ | ଏହି କିସମର ଫଳଗୁଡିକ ଆକାରରେ ବଡ଼ ଏବଂ ଭୂପୃଷ୍ଠ | ଫଳର ମାଂସ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଏବଂ ଧଳା ରଙ୍ଗର | ବର୍ଷକୁ ଗୋଟିଏ ଉଦ୍ଭିଦରୁ ପ୍ରାୟ 125 କିଲୋଗ୍ରାମ ଫଳ ମିଳିପାରିବ |

  • ଆହ୍ଲାବାଦ ସଫେଡା: ଏହି କିସମର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ସିଧା ବ grow ନ୍ତି | ଫଳର ଆକୃତି ଗୋଲାକାର | ପାଚିବା ପରେ ଫଳଗୁଡ଼ିକ ବାହାରୁ ହଳଦିଆ ଏବଂ ଭିତରୁ ଧଳା | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫଳର ଓଜନ ପ୍ରାୟ 150 ଗ୍ରାମ | ଗୋଟିଏ ଉଦ୍ଭିଦ ବର୍ଷକୁ 80 କିଲୋଗ୍ରାମ ଫଳ ଅମଳ କରେ |

  • ଲଲିତ ଗୁଆ: ଏହି କିସମର ମାଂସ ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗର | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫଳର ଓଜନ 250 ରୁ 300 ଗ୍ରାମ ଅଟେ | ଏହି କିସମର ଉଚ୍ଚ ସଂରକ୍ଷଣ କ୍ଷମତା ଅଛି |

  • ଶ୍ୱେତା: ଏହା ଅଧିକ ଅମଳକ୍ଷମ କିସମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଲମ୍ବ ମଧ୍ୟମ ଏବଂ ଫଳଗୁଡିକ ଗୋଲାକାର ଆକାରରେ | ଫଳ ରଙ୍ଗ ଧଳାରୁ ହାଲୁକା ହଳଦିଆ ମଧ୍ୟରେ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ | ପାଚିବା ପରେ, ବେଳେବେଳେ ଫଳ ଉପରେ ସାମାନ୍ୟ ଲାଲ ଦେଖାଯାଏ | ଏହି କିସମର ଫଳରେ ବିହନ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ |

  • ପ୍ୟାଣ୍ଟ ପ୍ରଭାତ: ଏହି ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପତ୍ର ବଡ଼ ଏବଂ ପ୍ରଶସ୍ତ | ଫଳର ଉପର ଅଂଶ ପାଚିବା ପରେ ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ | ମଳଦ୍ୱାର ଧଳା ରଙ୍ଗର ଅଟେ | ବର୍ଷକୁ ଗୋଟିଏ ଉଦ୍ଭିଦରୁ 100 ରୁ 120 କିଲୋଗ୍ରାମ ଫଳ ମିଳିପାରିବ |

  • ଥାଇ ଗୁଆ: ଏହା ଗୁଆର ଏକ ବିଦେଶୀ ପ୍ରକାର | ଏହି କିସମ ଆମ ଦେଶରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ପ୍ରତିରୋପଣର 2 ରୁ 3 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଫଳ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଫଳର ଆକାର ବଡ଼ ଅଟେ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫଳର ଓଜନ 800 ଗ୍ରାମରୁ 1.5 କିଲୋଗ୍ରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ |

  • ଆପଲ୍ ରଙ୍ଗ: ଏହି ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଲମ୍ବା ଏବଂ ଫଳଗୁଡିକ ଗୋଲାକାର ଆକାରରେ | ଏହି ପ୍ରକାରର ଫଳର ବାହ୍ୟ ପୃଷ୍ଠଟି ଆପଲ ପରି ହାଲୁକା ଲାଲ ଗୋଲାପୀ | ମଳଦ୍ୱାର ହାଲୁକା ଧଳା ରଙ୍ଗର | ବର୍ଷକୁ ଗୋଟିଏ ଉଦ୍ଭିଦରୁ 60 ରୁ 70 କିଲୋଗ୍ରାମ ଫଳ ମିଳିଥାଏ |

ଏହି କିସମ ବ୍ୟତୀତ ଆମ ଦେଶରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଗୁଆ ମଧ୍ୟ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଯେଉଁଥିରେ ଆର୍କ୍ ମ୍ରିଡୁଲା, ସ୍ପଟଡ୍, ଅର୍କା କିରଣ, ହିସାର ସଫେଡା, ହିସାର ସୁରଖା, ସର୍ଦ୍ଦାର ଇତ୍ୟାଦି କିସମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • କିଛି ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ ଏବଂ ଗୁଆର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବିଷୟରେ ଏଠାରୁ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହା ଦ୍ other ାରା ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି କିସମ ଚାଷ କରି ଭଲ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
ड्रैगन फ्रूट के स्वास्थ्य लाभ
ड्रैगन फ्रूट के स्वास्थ्य लाभ
संबंधित वीडियो -
अमरुद की उन्नत किस्में

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook