Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଆଖୁ ବୁଣିବାରେ ସମସ୍ୟାଗୁଡିକ |

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଆଖୁ ବୁଣିବାରେ ସମସ୍ୟାଗୁଡିକ |

लेखक - Soumya Priyam | 13/5/2021

ଭାରତର ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶରତ ଆଖୁ ଚାଷ କରାଯାଏ | କିନ୍ତୁ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଆଖୁ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଅନେକ ଥର ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଆଖୁ ଚାଷ ସହ ଜଡିତ ସଠିକ୍ ସୂଚନା ଅଭାବରୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡେ | ଯଦି ଆପଣ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଆଖୁ ଚାଷ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏଠାରୁ ଆପଣ ବୁଣିବା ସମୟରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଆଖୁ ବୁଣିବାରେ ସମସ୍ୟାଗୁଡିକ |

  • ବିହନ ଚୟନ: ଭଲ ଫସଲ ପାଇଁ ମଞ୍ଜି ଚୟନ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ | ମ planting ିରେ ରୋପଣ ପାଇଁ ବାଡ଼ିର ଉପର ଅଂଶ ଚୟନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ସମସ୍ତ ଆଖୁ ଖଣ୍ଡରେ ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ଆଖି ରହିବା ଜରୁରୀ | ରୋଗଗ୍ରସ୍ତ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ମଞ୍ଜି ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏଥିରୁ ଆସୁଥିବା ଫସଲ ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇପାରେ | ଆଖୁ ମଞ୍ଜି 8 ମାସ କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ କମ୍ ହେବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ଅଙ୍କୁରକୁ ସହଜ କରିଥାଏ |

  • ବିହନ ଚିକିତ୍ସା: ଅନେକ ଥର କୃଷକମାନେ ବିହନ ଚିକିତ୍ସାର ସଠିକ ପଦ୍ଧତି ବିଷୟରେ ଅବଗତ ନୁହଁନ୍ତି | ଯଦି ମଞ୍ଜିଗୁଡିକ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ଆଖୁ ଫସଲ ଅନେକ ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ | ଆଖୁ ମଞ୍ଜିଗୁଡିକର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ, ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ 2 ଗ୍ରାମ କାର୍ବେଣ୍ଡାଜିମ୍ ମିଶ୍ରଣ କରି ଏକ ସମାଧାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ଏହି ସମାଧାନରେ ଆଖୁ ଖଣ୍ଡକୁ 15 ରୁ 20 ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭିଜାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ମଞ୍ଜି ପ୍ରତିରୋପଣ କରନ୍ତୁ | ଉଦ୍ଭିଦକୁ ବ୍ଲାଇଟ୍ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ 1.5 ଗ୍ରାମ ଷ୍ଟ୍ରେପଟୋକାଇକ୍ଲିନ୍ କୁ 5 ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ମଞ୍ଜିକୁ 12 ଘଣ୍ଟା ଭିଜାନ୍ତୁ, ଏହା ପରେ ମଞ୍ଜି ଶୁଖାଇ ବୁଣନ୍ତୁ |

  • କ୍ଷେତର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ : ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଆଖୁ ଚାଷ ପାଇଁ କ୍ଷେତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ସମୟରେ, ଥରେ ଗଭୀର ହଳ କରିବା ଏବଂ 2-3 ଥର ହାଲୁକା ହଳ କରିବା, ପ୍ୟାଡା ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ | କ୍ଷେତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାବେଳେ, ମାଟିରେ ନିମ୍ କେକ୍ ଏବଂ ପତଳା ଗା d ଗୋବର ଖତ ମିଶାଇ ଏକ ଉଚ୍ଚମାନର ଫସଲ ମିଳିପାରେ |

  • ବିହନ ବୁଣିବାର ପ୍ରଣାଳୀ : ମଞ୍ଜି ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ 24 ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ପାଣିରେ ଭିଜାନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ, ମଞ୍ଜିଗୁଡିକ 6 ରୁ 48 ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଗଦା ଭିତରେ ରଖନ୍ତୁ | ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଅଙ୍କୁର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିବ | 5 ସେମି ଦୂରରେ ମଞ୍ଜି ବୁଣନ୍ତୁ | ବିହନ ପ୍ରତିରୋପଣ ପରେ ମାଟିରେ ଘୋଡାନ୍ତୁ | ଏକର ଜମିରେ ପ୍ରାୟ 30 କିଲୋଗ୍ରାମ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ, 24 କିଲୋଗ୍ରାମ ଫସଫରସ୍ ଏବଂ 16 କିଲୋଗ୍ରାମ ପୋଟାଶ ମିଶାନ୍ତୁ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ଏବଂ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଆଖୁରୁ ଏକ ଭଲ ଫସଲ ପାଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
संबंधित वीडियो -
गन्ने की खेती से पहले जान लें यह बातें

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook