Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଗହମରେ କଳଙ୍କାର ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପଦ୍ଧତି |

ଗହମରେ କଳଙ୍କାର ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପଦ୍ଧତି |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 12/2/2021

ଅନେକ ପ୍ରକାରର କଳଙ୍କିତ ରୋଗ ଅଛି | ଏହି ରୋଗ ହେତୁ ଗହମ ଫସଲ ଅଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୁଏ | ଏହି ରୋଗ ଭାରତର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖାଯାଏ। ଏଠାରୁ ଗହମରେ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ରୋଗ, ବାଦାମୀ ରଙ୍ଗର ରୋଗ ଏବଂ କଳା କଳଙ୍କାର ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପଦ୍ଧତି ଦେଖନ୍ତୁ | ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା medicines ଷଧ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣ ଗହମ ଫସଲରେ କଳଙ୍କିତ ରୋଗରୁ ସହଜରେ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ |

  • ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ରୋଗ: ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ରୋଗ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର କଳଙ୍କ ବା ଷ୍ଟ୍ରାଇଡ୍ କଳଙ୍କ ରୋଗ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପତ୍ରରେ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ଦେଖାଯାଏ | କିଛି ସମୟ ପରେ ପୁରା ପତ୍ର ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ | ଏପରିକି ହଳଦିଆ ପାଉଡର ପରି ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ମାଟିରେ ପଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଫୁଲ ଫୁଟିବା ସମୟରେ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ରୋଗ ହେତୁ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ କାନଫୁଲ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ନାହିଁ | ଏହି ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, ଲିଟର ପାଣିରେ ମାନକୋଜେବ 75 WP @ 2 ଗ୍ରାମ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ବାଦାମୀ କଳଙ୍କ ରୋଗ: ବ୍ରାଉନ୍ ରସ ରୋଗକୁ ବ୍ରାଉନ୍ ରଷ୍ଟ ବା ପତ୍ରର କଳଙ୍କ ରୋଗ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ରୋଗ ଦେଶର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖାଯାଏ। ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ, ପତ୍ରର ଉପର ପୃଷ୍ଠରେ କମଳା ରଙ୍ଗର ଦାଗ ଦେଖାଯାଏ | କିଛି ସମୟ ପରେ ଏହି ଦାଗଗୁଡ଼ିକ ଗା dark ବାଦାମୀ ରଙ୍ଗରେ ପରିଣତ ହୁଏ | ଏହି ରୋଗ ହେତୁ ଗହମର ଅମଳ 30 ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ | ଏହି ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏକର ଜମିରେ 1.2 କିଲୋଗ୍ରାମ ଡିଥାନ M 45 ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • କଳା ଦାଗ ରୋଗ: କଳା କଳଙ୍କ ରୋଗକୁ କଳା କଳଙ୍କ ବା ଷ୍ଟେମ୍ କଳ ରୋଗ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ରୋଗର ଆରମ୍ଭରେ, ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଡାଳ ଏବଂ ପତ୍ରରେ ଗା dark ବାଦାମୀ ଦାଗ ଦେଖାଯାଏ | ରୋଗ ଆଗକୁ ବ, ଼ିବା ସହିତ ଦାଗର ରଙ୍ଗ କଳା ହୋଇଯାଏ | ତାପମାତ୍ରା 20 ଡିଗ୍ରୀ ସେଣ୍ଟିଗ୍ରେଡରୁ ଅଧିକ ହେଲେ ଏହି ରୋଗ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପିଥାଏ | ଏହି ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ 0.1% ଟେବୁକୋନାଜୋଲ 250 EC ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ଏବଂ ଗହମ ଫସଲକୁ କଳଙ୍କରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
अधिक सिंचाई हो सकती है गेहूं की फसल के लिए नुकसानदायक
अधिक सिंचाई हो सकती है गेहूं की फसल के लिए नुकसानदायक
संबंधित वीडियो -
गेहूं के पत्ते पीले क्यों होते हैं?

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook