Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଗହମ ଫସଲରେ କଳଙ୍କିତ ରୋଗର ଚିହ୍ନଟ |

ଗହମ ଫସଲରେ କଳଙ୍କିତ ରୋଗର ଚିହ୍ନଟ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 31/1/2021

ଗହମ ଫସଲର ରୋଗରେ ମଧ୍ୟ କଳଙ୍କିତ ରୋଗ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏହି ରୋଗ ତିନି ପ୍ରକାରର | କଦଳୀ ରୋଗକୁ ଗେରୁଇ ରୋଗ ଏବଂ ରୁଷ୍ଟ ରୋଗ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏଠାରୁ ଆପଣ ବ୍ରାଉନ୍ ରୁଷ୍ଟ ରୋଗ, ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ରୋଗ ଏବଂ କଳା ରଙ୍ଗର ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିପାରିବେ | ଏହା ସହିତ, ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖିତ medicines ଷଧ ବ୍ୟବହାର କରି ଏହି ରୋଗକୁ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବେ |

  • ବ୍ରାଉନ୍ ରୁଷ୍ଟ ରୋଗ: ଏହି ରୋଗକୁ ବ୍ରାଉନ୍ ରସ୍ ବା ପତ୍ରର କଳଙ୍କ ରୋଗ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ରୋଗ ଦେଶର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖାଯାଏ। ଏହି ରୋଗର ଆରମ୍ଭରେ, ପତ୍ରର ଉପର ପୃଷ୍ଠରେ କମଳା ରଙ୍ଗର ଦାଗ ଦେଖାଯାଏ | କିଛି ସମୟ ପରେ ଏହି ଦାଗଗୁଡ଼ିକ ଗା dark ବାଦାମୀ ରଙ୍ଗରେ ପରିଣତ ହୁଏ | ଏହି ରୋଗ ହେତୁ ଗହମର ଅମଳ 30 ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ | ଏହି ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏକର ଜମିରେ 1.2 କିଲୋଗ୍ରାମ ଡିଥାନ M45 ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ରୋଗ: ଏହାକୁ ହଳଦିଆ କଳଙ୍କ ବା ଷ୍ଟ୍ରାଇଡ୍ କଳ ରୋଗ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପତ୍ରରେ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ରେଖା ଦେଖାଯାଏ | କିଛି ସମୟ ପରେ ପୁରା ପତ୍ର ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ | ଏପରିକି ହଳଦିଆ ପାଉଡର ପରି ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ମାଟିରେ ପଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଯେତେବେଳେ ଫୁଲ ଫୁଟିବା ସମୟରେ ଏହି ରୋଗ ହୁଏ, ଉଦ୍ଭିଦମାନେ କାନଫୁଲ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି ନାହିଁ | ଏହି ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, ଲିଟର ପାଣିରେ ମାନକୋଜେବ 75 WP @ 2 ଗ୍ରାମ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • କଳା କଳଙ୍କ ରୋଗ: ଏହାକୁ କଳା କଳଙ୍କ ବା ଷ୍ଟେମ୍ କଳ ରୋଗ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ରୋଗର ଆରମ୍ଭରେ, ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଡାଳ ଏବଂ ପତ୍ରରେ ଗା dark ବାଦାମୀ ଦାଗ ଦେଖାଯାଏ | ରୋଗ ଆଗକୁ ବ, ଼ିବା ସହିତ ଦାଗର ରଙ୍ଗ କଳା ହୋଇଯାଏ | ତାପମାତ୍ରା 20 ଡିଗ୍ରୀ ସେଣ୍ଟିଗ୍ରେଡରୁ ଅଧିକ ହେଲେ ଏହି ରୋଗ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପିଥାଏ | ଏହି ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ 0.1% ଟେବୁକୋନାଜୋଲ 250 EC ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଏଠାରୁ ଗହମ ଫସଲରେ ବ୍ୟାପକ ପତ୍ର ତୃଣକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ପଦ୍ଧତି ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
गेहूं की फसल में चौड़ी पत्ती के खरपतवारों पर नियंत्रण
गेहूं की फसल में चौड़ी पत्ती के खरपतवारों पर नियंत्रण
संबंधित वीडियो -
गेहूं के पत्ते पीले क्यों होते हैं?

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook