Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଗହମ: ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଜଳସେଚନ ପରିଚାଳନା କରନ୍ତୁ |

ଗହମ: ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଜଳସେଚନ ପରିଚାଳନା କରନ୍ତୁ |

लेखक - Soumya Priyam | 3/12/2020

ଗହମର ଅମଳ ସଠିକ୍ ସମୟରେ ଏବଂ ସଠିକ୍ ପରିମାଣରେ କରାଯାଇଥିବା ଜଳସେଚନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ଜଳସେଚନର ପରିମାଣ ମଧ୍ୟ କ୍ଷେତର ମାଟି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ଯଦି ଆପଣ ଗହମର ଭଲ ଫସଲ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏଠାରୁ ଜଳସେଚନ ପରିଚାଳନା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

  • ହାଲୁକା ମାଟି: ଯଦି ଗହମ ହାଲୁକା ମାଟିରେ ଚାଷ କରାଯାଏ, ତେବେ ଫସଲରେ to ରୁ irr ଜଳସେଚନ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ବୁଣିବାର 20 ରୁ 25 ଦିନ ପରେ ପ୍ରଥମ ଜଳସେଚନ କରିବା ଉଚିତ୍ | ବୁଣିବାର 40-45 ଦିନ ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଜଳସେଚନ ଦିଅନ୍ତୁ | ବୁଣିବାର 60 ରୁ 65 ଦିନ ପରେ ତୃତୀୟ ଜଳସେଚନ ଦିଅନ୍ତୁ | ଚତୁର୍ଥ ଜଳସେଚନ 80-85 ଦିନ ବୁଣିବା ପରେ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | 100-105 ଦିନ ବୁଣିବା ପରେ ପଞ୍ଚମ ଜଳସେଚନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ବିହନ ଭରିବା ସମୟରେ ଶେଷ ଜଳସେଚନ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ଯେପରିକି ବୁଣିବାର 115 ରୁ 120 ଦିନ ପରେ |

  • ଲୋମି ମାଟି: ଲୋମି ମାଟିରେ 4 ଟି ଜଳସେଚନ କରି ଏକ ଉତ୍ତମ ଫସଲ ମିଳିପାରିବ | ପ୍ରଥମେ ମାଟିରେ ଗହମ ବୁଣିବାର 20 ରୁ 25 ଦିନ ପରେ ପ୍ରଥମେ ଜଳସେଚନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଦ୍ୱିତୀୟ ଜଳସେଚନ ବୁଦା ଉତ୍ପନ୍ନ ହେବା ସମୟରେ କରାଯିବା ଉଚିତ ଯଥା ବୁଣିବାର 45-50 ଦିନ ପରେ | ବିହନ ବୁଣିବାର 70 ରୁ 80 ଦିନ ପରେ ତୃତୀୟ ଜଳସେଚନ କରାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ଚତୁର୍ଥ ଜଳସେଚନ କ୍ଷୀର ଖାଇବା ସମୟରେ ଅର୍ଥାତ୍ ବୁଣିବାର 95 ରୁ 110 ଦିନ ପରେ କରାଯାଇପାରିବ |

  • ଉପଯୁକ୍ତ ଜଳସେଚନ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ: ଜଳ ଅଭାବ ଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ 2 କିମ୍ବା 3 ଜଳସେଚନ ମଧ୍ୟ ଏକ ଉଚ୍ଚମାନର ଫସଲ ଦେଇପାରେ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଥମ ଜଳସେଚନକୁ ବୁଣିବାର 20-25 ଦିନ ପରେ, କାନଫୁଲର ଉତ୍ପତ୍ତି ସମୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଜଳସେଚନ ଏବଂ କାନଫୁଲରେ କ୍ଷୀର ସୃଷ୍ଟି ସମୟରେ ତୃତୀୟ ଜଳସେଚନ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ |

ଜଳସେଚନ ସମୟରେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ |

  • ହାଲୁକା ମୃତ୍ତିକାରେ ପ୍ରାୟ 6 ସେମି ଗଭୀରତାରେ ଜଳସେଚନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଯେଉଁଠାରେ ମାଟିରେ, ପ୍ରାୟ 8 ସେମି ଗଭୀରତାରେ ଜଳସେଚନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |

  • କ୍ଷେତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାବେଳେ, କ୍ଷେତରେ ଶଯ୍ୟା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ଏହା ଜଳସେଚନକୁ ସହଜ କରିଥାଏ |

  • ଉର୍ବର ମାଟିରେ ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ହାଲୁକା ଜଳସେଚନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |

  • ଯଦି କ irr ଣସି ଜଳସେଚନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ ତେବେ ତୁମେ କେବଳ ଥରେ ଜଳସେଚନ କରିବା ଉଚିତ୍ | ବିହନ ବୁଣିବାର 20-25 ଦିନ ପରେ ଏହି ଜଳସେଚନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଜଳସେଚନ ଦ୍ୱାରା ଗହମର ଭଲ ଫସଲ ପାଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
गेहूं : पछेती बुवाई के लिए उपयुक्त किस्में
गेहूं : पछेती बुवाई के लिए उपयुक्त किस्में
संबंधित वीडियो -
देर से बुवाई के लिए गेहूं की कुछ नई किस्में

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook