Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଗହମ: ବିଳମ୍ବରେ ବୁଣିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ କିସମ |

ଗହମ: ବିଳମ୍ବରେ ବୁଣିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ କିସମ |

लेखक - Lohit Baisla | 2/12/2020

ଆମ ଦେଶରେ ଅନେକ କୃଷକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଗହମ ବୁଣନ୍ତି, ସେଠାରେ ଅନେକ କୃଷକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଅମଳ ପରେ ଆଖୁ ବୁଣନ୍ତି | ଏହିପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ବିଳମ୍ବରେ ବୁଣିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଅର୍ଥାତ୍ ବିଳମ୍ବିତ କିସମଗୁଡିକ ଉନ୍ନତ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଚୟନ କରାଯିବା ଉଚିତ | ଏଠାରେ ଆମେ ଏହିପରି କିଛି କିସମ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଉଛୁ, ଯାହାକୁ ଆପଣ ଡିସେମ୍ବର 25 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୁଣି ପାରିବେ |

ବିଳମ୍ବରେ ବୁଣିବା ପାଇଁ କିଛି ଉପଯୁକ୍ତ କିସମ |

  • ରାଜ 3765: ସାଧାରଣ ବିହନ ସହିତ ଜଳସେଚିତ ଏବଂ ବିଳମ୍ବରେ ବୁଣିବା ପାଇଁ ଏହି କିସମ ଉପଯୁକ୍ତ | ଡିସେମ୍ବର ତୃତୀୟ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାକୁ ବୁଣାଯାଇପାରିବ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଲମ୍ବ 15 ରୁ 95 ସେମି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ | ଏହାର ଡାଳଗୁଡିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପ୍ରବଳ ପବନ ହେତୁ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଖସିଯିବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ଥାଏ | ଏହାର ଶସ୍ୟଗୁଡିକ ବଡ଼ ଆକାର, ସିରପି ଏବଂ ଚକଚକିଆ | ବିଳମ୍ବରେ ବୁଣିବାର 110 ରୁ 115 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହି କିସମ ପରିପକ୍। ହୁଏ | ଏକର ଜମିରେ 15 ରୁ 16 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅମଳ |

  • UP 2338: ଏହି କିସମ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ହରିୟାଣାରେ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏହାର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକର ଲମ୍ବ 90 ରୁ 95 ସେ.ମି. ଫସଲ ପରିପକ୍ୱ ହେବା ପାଇଁ 130 ରୁ 135 ଦିନ ଲାଗେ | ଏକର ଜମିରେ 20 ରୁ 22 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଗହମର ଅମଳ ଦିଆଯାଏ |

  • HD 2932: ଏହି ବିବିଧତା 2008 ମସିହାରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା | ଗହମର ଅମଳ ଏକର ଜମିରେ 16 ରୁ 20 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅଟେ | ଏହି ବିବିଧତା କଳା କଳଙ୍କ ରୋଗ ଏବଂ ବାଦାମୀ କଳଙ୍କ ପାଇଁ ସହନଶୀଳ |

  • PBW 550: ବିଳମ୍ବରେ ବୁଣିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏହାକୁ 15 ନଭେମ୍ବରରୁ 25 ଡିସେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୁଣାଯାଇପାରିବ | ଏକର ଜମିରେ 20 ରୁ 22 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଗହମ ଉତ୍ପାଦିତ ହୁଏ |

  • PBW 373: ଏହି ବିବିଧତା ବୁଣିବା 15 ନଭେମ୍ବରରୁ 25 ଡିସେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯାଇପାରିବ | ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ କରିବା ପାଇଁ 20 ରୁ 22 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଗହମ ଉତ୍ପାଦନ ହୁଏ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ କିସମ ଅଛି ଯାହା ବିଳମ୍ବରେ ବୁଣାଯାଇପାରିବ | ଏଥିରେ WH 291, HD 1553, DBW 16, HD 2285, HD 3086, PBW 752, DBW 187, HD 2851, PBW 502, ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା କିସମର ବିଳମ୍ବରେ ବିହନ ବୁଣିବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଆପଣ ଗହମର ଭଲ ଅମଳ ପାଇପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ତେବେ ଦୟାକରି ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ | ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଗହମ ଚାଷ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତୁମର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
गेहूं की फसल में खरपतवार प्रबंधन
गेहूं की फसल में खरपतवार प्रबंधन
संबंधित वीडियो -
देर से बुवाई के लिए गेहूं की कुछ नई किस्में

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook