Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଗହମ ଭିତ୍ତିକ ଫସଲରେ ଉଦୀୟମାନ ମହିଳା କୃଷକ |

ଗହମ ଭିତ୍ତିକ ଫସଲରେ ଉଦୀୟମାନ ମହିଳା କୃଷକ |

लेखक - Soumya Priyam | 4/8/2020

ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଗହମ ଭିତ୍ତିକ କୃଷିରେ ମହିଳାମାନେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଆଦର୍ଶ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଗହମ ଭିତ୍ତିକ ଜୀବିକା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ମହିଳାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଆଗକୁ ନେବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ରଣନୀତି ଆପଣେଇଛନ୍ତି। ୟୁରୋପୀୟ ଜର୍ନାଲ୍ ଅଫ୍ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ଜୁନ୍ ମାସରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ବିହାର, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ହରିୟାଣା ଏବଂ ପଞ୍ଜାବରୁ ସଂଗୃହିତ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରୁ ସହରକୁ ପୁରୁଷଙ୍କ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ହେତୁ ଅଧିକ ମହିଳା କ୍ଷେତରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି |

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ବିହାରର ପ୍ରେମ ଏବଂ ଗଙ୍ଗା, ୟୁପିରେ ଦେବ ଏବଂ ଚେଡା, ପଞ୍ଜାବର ବେଟେ ଏବଂ ହରିୟାଣାର ଥାଲି ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଲିଙ୍ଗଗତ ବ୍ୟବଧାନ ଆଧାରରେ ଶ୍ରେଣୀଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ମହିଳାମାନଙ୍କର ନେତୃତ୍ୱ, ଶାରୀରିକ ଗତିଶୀଳତା ସ୍ଥିତି, ଶିକ୍ଷା ସ୍ତର, ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ସମ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ପ୍ରବେଶ ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ବିକ୍ରୟରୁ ଲାଭ ଏବଂ ଲାଭ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଏହି ଲିଙ୍ଗଗତ ବ୍ୟବଧାନକୁ ମଡେଲ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ସମୟରେ, ଦେଖାଗଲା ଯେ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଣାଳୀ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ପାର୍ଥକ୍ୟ ନାହିଁ | ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ମତାମତ ମାଗି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ଯାଇ କାମ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ କାରଣ ଏହା ସେମାନଙ୍କର ଆୟ ବ increased ାଇଥାଏ ଏବଂ ପରିବାର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ମହିଳାମାନେ ପ୍ରତିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବା, ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବା କିମ୍ବା ଅଳଙ୍କାର ଭଡା କିମ୍ବା ମେସିନ୍ କିଣିବା ଭଳି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜିନିଷ ବିକ୍ରୟ କରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି। ତେଣୁ ସଶକ୍ତିକରଣରେ ମଧ୍ୟ ସାମାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି |

ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଏହିପରି ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଦେଶ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହନ୍ତୁ |

0 लाइक और 0 कमेंट
संबंधित वीडियो -
वेस्ट डिकम्पोस्ट से खाद बनाने की विधि
वेस्ट डिकम्पोस्ट से खाद बनाने की विधि

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook