Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଏକ ଦୁଗ୍ଧ ଶେଡ୍ କିପରି ନିର୍ମାଣ କରିବେ ଏବଂ କ’ଣ ମନେ ରଖିବେ?

ଏକ ଦୁଗ୍ଧ ଶେଡ୍ କିପରି ନିର୍ମାଣ କରିବେ ଏବଂ କ’ଣ ମନେ ରଖିବେ?

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 7/6/2021

ପଶୁପାଳନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଜିନିଷ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏଥିମଧ୍ୟରେ ପଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ପରିଷ୍କାର ଏବଂ ଆରାମଦାୟକ ଆବାସରେ ବାସ କରୁଥିବା ପଶୁମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଭଲ | ଯାହାର କ୍ଷୀର ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ | ତେଣୁ, କ୍ଷୀର ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଏବଂ ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ସୃଷ୍ଟି କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଏକ ଦୁଗ୍ଧ ଶେଡ୍ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା |

ଏକ ଦୁଗ୍ଧ ଶେଡ୍ କିପରି ନିର୍ମାଣ କରିବେ?

ମୁଖ୍ୟତ three ତିନି ପ୍ରକାରର ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷ ଅଛି | ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଖୋଲା ଦୁଗ୍ଧ ଫାର୍ମ, ବନ୍ଦ ଦୁଗ୍ଧ ଫାର୍ମ ଏବଂ ଅର୍ଦ୍ଧ ଖୋଲା ଦୁଗ୍ଧ ଫାର୍ମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

  • ଖୋଲା ଦୁଗ୍ଧ ଫାର୍ମ: ଏହାର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ, ପଶୁମାନଙ୍କ ବାସସ୍ଥାନ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ସ୍ଥାନ ଚାରିପାଖରେ ଏକ କାନ୍ଥ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି | ପଶୁମାନେ ଏହା ଭିତରେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ପରେ ଖୋଲା ରହିଥା’ନ୍ତି | ଏକ ଖୋଲା ଦୁଗ୍ଧ ଫାର୍ମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଅଧିକ ସ୍ଥାନ ଆବଶ୍ୟକ | ଏହିପରି ଗୃହରେ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ବନ୍ଧା ରଖାଯାଏ ନାହିଁ, ତେଣୁ ପଶୁମାନେ ଅଧିକ ବିଶ୍ରାମ ପାଆନ୍ତି | ତଥାପି, ଏହି ବାସସ୍ଥାନରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରାଣୀକୁ ପୃଥକ ଭାବରେ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ | ଫଳସ୍ୱରୂପ, ମୁଣ୍ଡରେ ଆସୁଥିବା ପଶୁମାନେ ଅନ୍ୟ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି |

  • ବନ୍ଦ ଦୁଗ୍ଧ ଫାର୍ମ: ଏହି ପ୍ରକାର ଚାଷରେ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ବନ୍ଦୀ ଅବସ୍ଥାରେ ରଖାଯାଏ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରାଣୀଙ୍କୁ ପୃଥକ ଭାବରେ ଦିଆଯାଏ | ଏହି ଗୃହ ନିର୍ମାଣରେ ସ୍ଥାନ ଆବଶ୍ୟକତା କମ୍ | ବନ୍ଦ ଗୃହରେ ଅସୁସ୍ଥ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ସହଜ ଅଟେ | ଏହିପରି ଦୁଗ୍ଧ ଫାର୍ମ ନିର୍ମାଣର ମୂଲ୍ୟ ଅଧିକ |

  • ସେମି ଓପନ୍ ଦୁଗ୍ଧ ଫାର୍ମ: ଗୋରୁ ପାଳକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରକାର ଗୃହ ସବୁଠାରୁ ଉପଯୋଗୀ | ଅର୍ଦ୍ଧ ଖୋଲା ବାସସ୍ଥାନରେ, ପଶୁମାନେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ମୁକ୍ତ ଭାବରେ ବୁଲନ୍ତି | ପଶୁମାନେ କେବଳ କ୍ଷୀର ଦେବା ସମୟରେ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ବନ୍ଧା ହୁଅନ୍ତି | ଅର୍ଥାତ୍ ଖୋଲା ଗୃହର କିଛି ଅଂଶ ଖୋଲା ରହିଥାଏ ଏବଂ ଏପରି କିଛି ଆଚ୍ଛାଦିତ | ଛୋଟ ବାଛୁରୀ କିମ୍ବା ବାଛୁରୀ ଏବଂ ବାଛୁରୀକୁ ଅଲଗା ଆଚ୍ଛାଦିତ ସ୍ଥାନରେ ରଖାଯାଏ | ଏହା ସହିତ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଖାଦ୍ୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ଆଚ୍ଛାଦିତ ସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି | ଅର୍ଦ୍ଧ ଖୋଲା ଗୃହର ଗୋଟିଏ ଅଂଶ ଆଚ୍ଛାଦିତ ଏବଂ ତିନୋଟି ଅଂଶ ଖୋଲା ରହିଥାଏ |

ଦୁଗ୍ଧ ଶେଡ ନିର୍ମାଣ ସମୟରେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ |

  • ଦୁଗ୍ଧ ଶେଡ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଏକ ସମତଳ ସ୍ଥାନ ବାଛନ୍ତୁ |

  • ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନ ତୁଳନାରେ ପଶୁମାନଙ୍କର ଗୃହ ସାମାନ୍ୟ ଉଚ୍ଚତାରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଯାହାଫଳରେ ବର୍ଷା ହେଲେ ପାଣି ଲଗାଇବା ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିବ ନାହିଁ |

  • ପଶୁ ଗୃହରେ ଉପଯୁକ୍ତ ଡ୍ରେନେଜ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବା ଉଚିତ୍ |

  • ଆବାସ ପରିଷ୍କାର ହେବା ଉଚିତ୍ |

  • ପଶୁଙ୍କ ବାସସ୍ଥାନରେ ବାୟୁ ଗତି ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ରହିବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ |

  • ଦୁଗ୍ଧ ଶେଡ ପଶୁପାଳନ ନିବାସ ନିକଟରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଦୁଗ୍ଧ ବହନ କରିବା, ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜଳ ଦେବାରେ କ difficulty ଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ |

  • ପଶୁ ଗୃହରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଏବଂ ଜଳର ଉପଲବ୍ଧତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ |

  • ପଶୁ ଗୃହରେ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ପଶୁ ଗୋବର, ପରିସ୍ରା, ବାସନ ବା ଶବ୍ଦ ଇତ୍ୟାଦି ନିୟମିତ ସଫା କର |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ପଶୁପାଳକ ଏବଂ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏହି ସୂଚନା ଯଥା ସମ୍ଭବ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହ can ୍ଚିପାରିବ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର | ପଶୁପାଳନ ଏବଂ କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
दुधारू पशुओं में आफरा रोग के लक्षण एवं बचाव
दुधारू पशुओं में आफरा रोग के लक्षण एवं बचाव
संबंधित वीडियो -
भेड़ पालन की सम्पूर्ण जानकारी

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook