Details

ଏହିପରି ପନିପରିବା ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ ତୃଣକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ |

Author : Lohit Baisla

ଶସ୍ୟ କିମ୍ବା ପନିପରିବା ହେଉ, ତୃଣକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଲେ ଫସଲର ଅମଳରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଥାଏ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ଦୂରତା ହେତୁ, ଅନ୍ୟ ଫସଲ ଅପେକ୍ଷା ପନିପରିବା ଫସଲରେ ତୃଣକ ଅଧିକ | ପନିପରିବା ଫସଲରେ ଯେତେବେଳେ ତୃଣକ ଘଟେ, ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଉପଯୁକ୍ତ ପରିମାଣର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ | ଏହା ସିଧାସଳଖ ପନିପରିବା ଅମଳ ଏବଂ ଗୁଣ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଯଦି ଆପଣ ପନିପରିବା ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏଠାରୁ ତୃଣକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

  • ବେଳେବେଳେ ପନିପରିବା ମଞ୍ଜିରେ କିଛି ତୃଣକର ମଞ୍ଜି ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ | ତେଣୁ, ସର୍ବଦା ଏକ ପ୍ରମାଣିତ ବିହନ ଷ୍ଟୋର୍ କିମ୍ବା ଅନୁଷ୍ଠାନରୁ ମଞ୍ଜି ନିଅ |

  • କେତେକ ତୃଣକ ଭୂମିରେ ଗଭୀର କିମ୍ବା ମୂଳ ଥାଏ | ତେଣୁ, କ୍ଷେତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାବେଳେ, ଥରେ ଗଭୀର ହଳ କରନ୍ତୁ |

  • ଆପଣଙ୍କ କ୍ଷେତରେ ତୃଣକ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରୁ ମାଟି କିମ୍ବା ବାଲି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

  • କିଛି ସମୟ ବ୍ୟବଧାନରେ କ୍ଷେତରେ ତୃଣକ ଏବଂ ହୋଇଙ୍ଗ୍ କରନ୍ତୁ | ତୃଣକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ତୃଣକ ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ |

  • କ୍ଷେତର ଗୁଣ୍ଡ ଏବଂ ଡ୍ରେନ୍ଗୁଡ଼ିକୁ ତୃଣମୂଳରୁ ମୁକ୍ତ ରଖନ୍ତୁ |

  • ଫସଲ ଘୂର୍ଣ୍ଣନକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ | ଫସଲ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ ଗ୍ରହଣ କରି ତୃଣକ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ |

  • ଡ୍ରପ୍ ପଦ୍ଧତି ଦ୍ୱାରା ଜଳସେଚନ କରନ୍ତୁ | ଏହି ପଦ୍ଧତି ସହିତ ଜଳସେଚନ କରିବା ପରେ ଜଳ କେବଳ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଚେରକୁ ଯାଏ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଜମି ଶୁଖିଲା ରହିଥାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତୃଣକ ଅପସାରଣର ସମସ୍ୟା କମିଯାଏ |

  • ପନିପରିବା ଫସଲରେ ତୃଣକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ମଲଚିଂ ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ |

  • ବିସ୍ତୃତ ପତ୍ରର ତୃଣକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, ବିହନ ବୁଣିବା ପରେ ଏବଂ ଅଙ୍କୁରିତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ କ୍ଷେତରେ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ 1 ମିଲି ଷ୍ଟାମ୍ପ ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

21 September 2021

share

No comments

Ask any questions related to crops

Call our customer care for more details
Take farm advice