Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଏହି ଉନ୍ନତ କିସମର କପା ଧନୀ ହେବ |

ଏହି ଉନ୍ନତ କିସମର କପା ଧନୀ ହେବ |

लेखक - Lohit Baisla | 6/4/2021

ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ 90 ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଫାଇବର ପାଇଁ କପା ଚାଷ କରାଯାଏ | କପା ଚାଷ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ କପା ଚାଷ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଏହାର ପ୍ରମୁଖ କିସମ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ | ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଉନ୍ନତ କିସମର ସୂତା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

କପା ର କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ଉନ୍ନତ କିସମ |

  • HD-324: ଏହା ଏକ ସ୍ୱଦେଶୀ ବିଭିନ୍ନ ସୂତା | ଏହି ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ଲାଲ ରଙ୍ଗର | ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଲାଲ ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଆକାରର | ଫୁଲର ରଙ୍ଗ ଗୋଲାପୀ | ଉଦ୍ଭିଦର 3 ରୁ 4 ଟି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଶାଖା ଅଛି | ଏହାର ଫାଇବରର ହାରାହାରି ଲମ୍ବ 15 ରୁ 16 ମିମି, 42 ପ୍ରତିଶତ କପା | ଫସଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ 175 ରୁ 180 ଦିନ ଲାଗେ | ଏକର ଜମିରେ ପ୍ରାୟ 8 ରୁ 9 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅମଳ ଦିଆଯାଏ |

  • HD-432: ଏହି ପ୍ରକାରର ଷ୍ଟେମ୍ ଏବଂ ପତ୍ର ସବୁଜ ରଙ୍ଗର | ଫୁଲଗୁଡ଼ିକ ଛୋଟ ଏବଂ ଧଳା ରଙ୍ଗର, ଭିତରେ ଲାଲ ଦାଗ ଥାଏ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଷ୍ଟେମ୍ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅଟେ ଯାହା ଦ୍ the ାରା ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପତନ ହେବାର କ is ଣସି ଅସୁବିଧା ନଥାଏ | 160 ରୁ 170 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଫସଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଏହି କିସମର 39.3 ପ୍ରତିଶତ କପା ସାମଗ୍ରୀ ଅଛି | ଫାଇବରର ଲମ୍ବ ପ୍ରାୟ 21.2 ମିମି | ଏକର କ୍ଷେତ୍ରର ଅମଳ ପ୍ରାୟ 8.6 ରୁ 15.4 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅଟେ |

  • ରାଜ DH-9: ଏହା ଏକ ଦେଶୀ ହାଇବ୍ରିଡ୍ ବିବିଧତା | ଏହି ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକର ଉଚ୍ଚତା 140 ରୁ 145 ସେ.ମି. ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ହାଲୁକା ସବୁଜ ରଙ୍ଗର ଏବଂ ଅର୍ଦ୍ଧ-ପ୍ରଶସ୍ତ ଆକୃତିର | ଫୁଲଗୁଡ଼ିକ ହଳଦିଆ | ଫୁଲର ପୁଷ୍ପ ଭିତରେ ନାଲି ଦାଗ ଅଛି | ଏହି ପ୍ରକାରର ଫାଇବର ବିଷୟବସ୍ତୁ 39 ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ | ଫସଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ 160 ରୁ 170 ଦିନ ଲାଗେ | ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ 11 ରୁ 13 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅମଳ କରେ |

  • RG-18: ଏହି ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଉଚ୍ଚତା 130 ରୁ 140 ସେମି | ପତ୍ରର ରଙ୍ଗ ବାଇଗଣୀ ଏବଂ ଫୁଲର ରଙ୍ଗ ଗୋଲାପୀ | ଫୁଲଗୁଡ଼ିକରେ ଗା dark ସବୁଜ ଦାଗ ଥାଏ | ଏହି ବିବିଧତା ମୂଳ ପୋକ ରୋଗ ପାଇଁ ସହନଶୀଳ | ଏକର ଜମିରେ ଅମଳ ହେଉଛି 10 ରୁ 12 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆମ ଦେଶରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କିସମର କପା ମଧ୍ୟ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଯେଉଁଥିରେ HD- 123, RG-8, HD-324, HD-123 ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ପ୍ରକାର ଅଛି |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଏଠାରୁ କପା ଫସଲରେ ଗୋଲାପୀ ପୋକକୁ ରୋକିବା ପ୍ରଣାଳୀ ଦେଖନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହା ଦ୍ other ାରା ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି କିସମ ଚାଷ କରି କପା ଭଲ ଅମଳ ପାଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ସୂତା ଚାଷ ସହିତ ଜଡିତ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook