Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଏହି ସପ୍ତାହରେ ପନିପରିବା ଫସଲରେ କାମ କରିବାକୁ ହେବ |

ଏହି ସପ୍ତାହରେ ପନିପରିବା ଫସଲରେ କାମ କରିବାକୁ ହେବ |

लेखक - Soumya Priyam | 22/10/2020

ଆମ ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ asons ତୁରେ ବିଭିନ୍ନ ପନିପରିବା ଚାଷ କରାଯାଏ | ସମସ୍ତ ପନିପରିବାରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ | ଅନେକ ଥର ଏହା ଘଟେ ଯେ କୃଷକମାନେ ପନିପରିବା ଚାଷରୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଲାଭ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ | ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ସୂଚନା ଅଭାବ | ଉପଯୁକ୍ତ ସୂଚନା ଅଭାବରୁ କୃଷକମାନେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଉପଯୁକ୍ତ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଅସମର୍ଥ | ଯାହା ସିଧାସଳଖ ପନିପରିବା ଅମଳ ଏବଂ ଗୁଣ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ତୁମର ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ, ଆମେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ଆଣିଛୁ | ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ, ଆପଣ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ପନିପରିବା ଫସଲରେ କରାଯିବାକୁ ଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

  • ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ତୁମର ଫସଲ ଉପରେ ନିୟମିତ ନଜର ରଖିବା |

  • ପନିପରିବା ଚାଷ କରୁଥିବା କୃଷକମାନେ ଏହି ସମୟରେ କ୍ଷେତରେ ତୃଣକ ଏବଂ ହୋଇ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ଫସଲର ବିକାଶରେ ସହାୟକ ହେବ |

  • ସମସ୍ତ ଫସଲ ଏବଂ ପନିପରିବାରେ ଧଳା ମାଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସାପ-ଶୋଷୁଥିବା କୀଟମାନଙ୍କର ସଂକ୍ରମଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, ଇମିଡାକ୍ଲୋପ୍ରିଡ୍ 17.8 ପ୍ରତିଶତ SC କୁ 3 ଲିଟର ପାଣିରେ 2.0 ମିଲି ମିଶାଇ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • କଦଳୀ ଏବଂ ଟମାଟୋ ଫସଲରେ ଶୁଟ୍ ଏବଂ ଫଳ ବୋରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସଂକ୍ରମିତ ଫଳ ଏବଂ ଶାଖା ସଂଗ୍ରହ କରି ମାଟିରେ ପୋତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ |

  • ଏକର ଜମିରେ 8-10 ଫେରୋମୋନ ଜାଲ ଲଗାନ୍ତୁ | ଯଦି କୀଟନାଶକ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ, ତେବେ ପାଗ ସଫା କରିବା ପରେ 4 ଲିଟର ପାଣିରେ 1 ମିଲି ସ୍ପିନୋସାଡ 48 ଇସି ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ |

  • ସାମ୍ପ୍ରତିକ season ତୁରେ, ଚିଲି, କ୍ୟାପସିକମ୍, ଟମାଟୋ ଇତ୍ୟାଦି ଫସଲରେ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବ increases ିଥାଏ | ବିଭିନ୍ନ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରସାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସଂକ୍ରମିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ଉପୁଡ଼ି ଦିଆଯାଇ ମାଟିରେ ପୋତି ଦିଆଯିବା କିମ୍ବା ଜଳିବା ଦ୍ୱାରା ନଷ୍ଟ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |

  • ସଂକ୍ରମିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ କ୍ଷେତରୁ ବାହାର କରିବା ପରେ, ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ml। Ml ମିଲି ଇମିଡାକ୍ଲୋପ୍ରିଡ୍ ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ |

  • ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ ଫୁଲ ଏବଂ ଫଳର ସଂଖ୍ୟା ବ and ାଇବାକୁ ଏବଂ ସେଗୁଡିକ ନ ପଡ଼ିବା ପାଇଁ, 15 ଲିଟର ପାଣିରେ 2 ମିଲି ଦେହଟ୍ ଫ୍ରୁଟ୍ ପ୍ଲସ୍ 5 ମିଲି ଆକ୍ଟିଭେଟର୍ ସହିତ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସରଣ କରି ଆପଣ ଉଚ୍ଚମାନର ପନିପରିବା ଚାଷ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ। ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଜାଣିଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ସହ ଜଡିତ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରନ୍ତୁ |
0 लाइक और 0 कमेंट
संबंधित वीडियो -
पालक, मेथी एवं धनिया की खेती
पालक, मेथी एवं धनिया की खेती

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook