Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଏହି ପରି ଜଟରେ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ |

ଏହି ପରି ଜଟରେ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 28/5/2021

ଜୁଟ୍ ମଧ୍ୟ ଜୁଟ୍ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା | କପା ପରେ ଆମ ଦେଶରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ଚାଷ ହୋଇଥିବା ଫାଇବର ଫସଲ | ବିଶ୍ୱରେ ଜଟ ଉତ୍ପାଦନରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି | କୃଷକମାନେ ଏହାର ଚାଷରୁ ଭଲ ଲାଭ ପାଆନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ କିଛି ରୋଗ ହେତୁ ପେଟର ଅମଳ ଏବଂ ଗୁଣ କମିଯାଏ | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଜଟ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଫସଲକୁ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଜଟ ଫସଲର କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବିଷୟରେ |

  • ଷ୍ଟେମ୍ ରୋଟ ରୋଗ: ଷ୍ଟେଟ ରୋଟ ରୋଗର ଘଟଣା ଜଟ ଫସଲରେ ଅଧିକ | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପତ୍ର ହଳଦିଆ ହୋଇ ଶୁଖିଯାଏ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଡାଳ କ୍ଷୟ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ କିଛି ସମୟ ପରେ ସମଗ୍ର ଉଦ୍ଭିଦ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ | ଏହି ରୋଗକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କ୍ଷେତରେ ପାଣି ଲଗାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ | ପ୍ରତିରୋପଣ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ ମଞ୍ଜିରେ 4 ଗ୍ରାମ ଟ୍ରାଇକୋଡର୍ମା ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ |

  • ମୂଳ ପୋକ ରୋଗ: ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ମୂଳ ପୋକ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଯଦି ଏହି ରୋଗ ଠିକ୍ ସମୟରେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ନହୁଏ, ତେବେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦ ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ କ୍ଷେତରେ ସଠିକ୍ ଡ୍ରେନେଜ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଫସଲରେ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ grams ୦ ଗ୍ରାମ୍ କାର୍ବେଣ୍ଡାଜିମ୍ ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗରୁ ଜଟ ଫସଲକୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବେ ଏବଂ ଭଲ ଅମଳ ପାଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook